Bordiury – gdzie i jak je wykorzystać?

Bordiury to dekoracyjne paski zdobione ornamentami, które w pierwotnej wersji wykorzystywane były jako wykończenia tkanin, płaskorzeźb czy kart ksiąg. Dziś znamy je gównie z naszych wnętrz, gdzie pojawiają się zwykle na szczytach ścian – tuż przy suficie. Dowiedzmy się więcej o ich zastosowaniu.

bordiury w łazienceWspółczesne bordiury

Bordiury służące do estetycznego wykańczania wnętrz znane są także jako bordery. Spotkamy je w wielu domach i mieszkaniach, gdzie stanowią uzupełnienie wybranej tapety lub jedyne urozmaicenie pomalowanej na jednolity kolor ściany.

Dawniej na rynku znaleźć mogliśmy jedynie paski papierowe, wykonane dokładnie z takiego samego materiału co klasyczne tapety. Aby ozdobić nimi ściany, należało pokryć je klejem do tapet. Ich usuwanie wiązało się natomiast z koniecznością wcześniejszego namoczenia. Te tradycyjne bordiury do dziś znajdziemy na sklepowych półkach. Produkowane są jako dodatek do tapet o tym samym wzorze.

Wśród produktów tego typu znajdziemy jednak te nowocześniejsze, mniej kłopotliwe w przytwierdzaniu do podłoża i późniejszym usuwaniu. To paski samoprzylepne, z których wystarczy odkleić ochronną osłonę znajdującą się po spodniej stronie, by były gotowe do przyklejenia na ścianie.

Wśród bordiur – poza tradycyjnymi papierowymi –znajdziemy też paski winylowe, które odporne są na zmywanie, więc łatwo utrzymamy je w czystości.

Stylistyka i wymiary

Bordery sprzedawane są w rolkach. Aby upewnić się, że dokonujemy zakupu dwóch identycznych rolek, należy sprawdzić numery partii, które w tym wypadku powinny być takie same. Ich długość wynosi zwykle 2,5 lub 5 m, jednak zdecydowanie większą różnorodność zauważymy, jeśli chodzi o szerokość poszczególnych bordiur. Ta waha się od 3 do kilkudziesięciu centymetrów, więc mamy możliwość dokładnego dopasowania produktu do naszych oczekiwań.

Jeśli chodzi o stylistykę, jest ona tak różnorodna, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiadającego nam wzoru. Znajdziemy paski o stylistyce typowo tapetowej – powielające barwy i wzory pojawiające się na odpowiadających im rolkach okładzin ściennych. Bardziej współczesne są bordery digitalne, które charakteryzują się wyjątkowymi nadrukami, podobnymi do tych, jakie spotkać można na fototapetach. Znajdziemy na nich motywy roślinne, zwierzęce, wzory geometryczne, miejskie, a także dziecięce. Dzięki temu możemy zastosować je w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, jak i pokoju dziecięcym czy sypialni.

szablon do malowania castoramaGdzie umieścić bordiury

Wciąż najczęściej dekorujemy nimi ściany w pobliżu sufitu. W ten sposób możemy elegancko zatuszować niedokładnie krawędzie malowania lub tapetowania, a za pomocą dobrze dobranego wzoru, także ożywić dane pomieszczenie. Pamiętajmy, że bordy mogą, ale nie muszą współgrać z tapetami. Warto stosować je jako samodzielne elementy dekoracyjne, tym bardziej że stanowią łatwy sposób na odmianę charakteru naszej aranżacji.

Bordiury sprawdzą się także jako zakończenia domowych lamperii, gdzie będą godnym zamiennikiem listew wykończeniowych. Jeśli dodatkowo wykorzystamy tu bordy winylowe, nawet w razie ich zabrudzenia łatwo je odczyścimy.

Bord w wybranym wzorze stanie się także świetnym elementy ozdobnym, podkreślającym wybrane elementy wnętrza. Można okleić nim drzwi, okno lub np. lustro.

Samoprzylepne paski posłużą także do ozdoby płaskich powierzchni mebli. Szczególnie dobrze sprawdzą się jako zwieńczenie powierzchni poddanych renowacji, nadając starociom zupełnie nowy, świeży wygląd.

Bordiury możemy więc zastosować w większości domowych pomieszczeń, gdzie potrzebujemy odmiany lub szukamy sposobu na zamaskowanie niedoskonałości powstałych w wyniku samodzielnie wykonanych prac remontowych. Oferowane przez producentów produkty dają też możliwość stworzenia w naszych wnętrzach dowolnej atmosfery.

Data publikacji: 02.12.2014