Produkty

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne

Obecnie stawia się budynki nie tylko funkcjonalne, ale z dbałością o ich odpowiednie dopasowanie do przestrzeni i o ich piękny wygląd. Na naszych ulicach nierzadko widzimy nowo powstałe domy i budynki, które niektórymi swoimi elementami nawiązują do przeszłości architektury. Wśród nich znajdujemy ozdobne gzymsy – do czego służą poza spełnianiem funkcji estetycznej?

gzymsCzym jest gzyms

Gzyms służy do ochrony przed ociekającym deszczem, jest podporą rynny i stanowi ozdobną, wystającą poza krawędź elewacji część listwy. Jeśli mamy do czynienia z gzymsem dekoracyjnym, może on rozpościerać się na kilku profilowanych listwach. Tego typu dodatek był już popularny w architekturze Rzymu, a wcześniej starożytnej Grecji – to właśnie gzyms stanowił zwieńczenie belkowania i ochronę płaskorzeźb umieszczonych na fryzach.

Ten element architektoniczny szczególnie często spotykany jest na elewacjach. Możemy go zauważyć:

- nad oknami (przerywany) i pod nimi (ciągły lub parapetowy – przerywany, dostosowany do szerokości okna),

- nad drzwiami (portalowy),

- między piętrami (działowy – uwydatnia niewidoczne z dołu poziomy pięter),

- na szczycie budowli, którą wieńczą (gzyms główny).

Oprócz powyższych, widujemy gzymsy również we wnętrzach – tutaj pełnią wyłącznie rolę dekoracyjną, a fantazyjne nieraz kształty zdobią ściany, niektóre meble, stare piece i kominki.

Minusy gzymsów zewnętrznych

Wszelkie zdobienia dekoracyjne na elewacji, w tym również gzyms, powinny zostać należycie wykonane, gdyż w przeciwnym razie upiększenia będą powodowały szkody dla gospodarki termicznej danego budynku. Po pierwsze, konieczne jest ich właściwe docieplenie. Jego brak skutkować będzie powstaniem mostka termicznego. gzymsCo więcej – gzyms, chociaż chroni elewację przed wodą deszczową, jest niestety półką dla zalegającego śniegu. Ten, kiedy się topi (a dzieje się tak na ścianie, która jest ogrzewana), powoli wnikać może w łączenie z murem, czego efektem jest jego zawilgocenie. Przez gzyms trudno jest przeprowadzić rurę spustową wykonaną z tworzywa sztucznego lub blachy powlekanej, ponieważ jej wlot powinien być osłonięty rurą osłonową zamocowaną wewnątrz zdobienia. Wykonanie właściwego ocieplenia gzymsu jest trudne i zmienia optycznie kształt budynku, co nie idzie często w parze z estetyką. W zależności od materiału, z którego wykonany jest gzyms, mamy różne możliwości uzupełnienia w nim ubytków, które mogą pojawić się po remoncie dachu lub w trakcie użytkowania zamieszkałego budynku. W przypadku dekoracji umieszczonej na ścianie zewnętrznej możemy posłużyć się szybkosprawną zaprawą do reprofilacji powierzchni czołowych gzymsów.

Tynki wewnętrze

Wymienione wyżej zagrożenia związane z źle wykonanymi gzymsami na elewacjach nie dotyczą dekoracji umieszczanych wewnątrz pomieszczeń. Najczęściej rolę ozdobnych gzymsów przejmują listwy sufitowe, których wybór – pod względem kształtów i cen – jest coraz większy. Co ciekawe, mogą być one połączone z listwami oświetleniowymi, dzięki którym możemy optycznie pomieszczenie powiększyć, kierując snop światła ku sufitowi, i obniżyć, umieszczając źródła światła pod dekoracją. Za pomocą gzymsu świetlnego możliwe jest całkowite zastąpienie sztucznego oświetlenia we wnętrzu lub uzyskanie oświetlenia nastrojowego, rozproszonego.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje
Niezależnie od tego, czy nałożenie tynku elewacyjnego powierzymy ekipie fachowców, czy też sami zabierzemy się za czynności z tym związane, powinniśmy...
Czytaj więcej

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Bonie gwarancją efektownej elewacji
W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują...
Czytaj więcej

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji
Boniowanie – to sposób dekoracyjnego wykończenia murów polegający na dzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Głównym celem tego zabi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gzymsy elewacyjne i wewnętrzne