Produkty

Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k

Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych ma szerokie zastosowanie, jednak aby prawidłowo ją wykonać, potrzebujemy, poza samymi płytami g-k, szeregu narzędzi i akcesoriów. Przedstawiamy poniżej najważniejsze z nich.

Profile do płyt g-k


Zwykle płyty g-k mocujemy na stelażach z profili stalowych, stanowiących szkielet zabudowy. W zależności od potrzeb możemy użyć różnych profili, a mamy wśród nich np. takie:

- profile UW to listwy obwodowe, stosowane przy budowie ścian działowych czy wykonywaniu zabudowy ściennej. Są montowane do podłogi, ścian i stropu.

- profile CV to pionowe słupki potrzebne w konstrukcji ścian i obudów. Posiadają otwory umożliwiające prowadzenie przewodów elektrycznych wewnątrz zabudowy.

- profile U, ze specjalnymi nacięciami ułatwiającymi kształtowanie. Służą do robienia łukowatych ścian działowych czy innych łuków o rożnych promieniach.

- profile CD, stosowane przy konstrukcji sufitów podwieszanych lub zabudowie poddaszy.

- profile UD są uzupełnieniem poprzednich, stanowią ich obwódki,

- profile V służą do zabudowy poddaszy.

- profile UA używane do usztywniania ościeżnic i otworów na drzwi w ścianach działowych. Są wykonywane z grubszej blachy, by były bardziej wytrzymałe,

- narożniki – służą do zabezpieczenia naroży ścian działowych lub innych elementów zabudowy z płyt g-k. Są różnorodne, dobieramy je w zależności od potrzeb. Bywają aluminiowe, papierowe, posiadają otwory, siatki, wkładki metalowe.

otwornica do płyt karton-gipsElementy mocujące


Do montowania np. sufitów podwieszanych czy ościeżnic przy zabudowie z płyt g-k, należy użyć specjalnych mocowań. Wśród nich możemy wymienić:

- łączniki, które mogą być np. poprzeczne jednostronne, wzdłużne lub krzyżowe,

 - wieszaki – np. obrotowe ze sprężyną, płaskie lub zgięte czy też dwuhakowe,

- pręty mocujące o różnej długości,

- kątowniki do ościeżnic,

- śruby M8 z nakrętką i podkładkami.

Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych do stelaża konstrukcyjnegoużywamy blachowkrętów. Natomiast do przytwierdzania profili do podłoża służą kołki szybkiego montażu. Łączenia poszczególnych profili zwykle wykonujemy na zacisk, przy użyciu zaciskarek do profili.

Uszczelnienia, wypełnienia i wzmocnienia

Profile mocowane do ścian, podłóg czy stropówpowinny być od spodu zabezpieczone specjalnymi taśmami gumowymi albo poliuretanowymi. W ten sposób chronimy konstrukcję przed przenoszeniem drgań oraz izolujemy akustycznie. Dla podniesienia estetyki wykończenia płyt g-k, warto użyć masy szpachlowej, która wypełni połączenia między płytamioraz zamaskuje elementy mocujące.

Aby zapobiegać pęknięciom na spoinach poziomych i pionowych, warto użyć taśmy zbrojącej, zatapianej w masie szpachlowej. Również sama masa może być wzmocniona dodatkiem z włókien szklanych lub celulozowych. Ostateczne wygładzenie połączeń płyt osiągniemy dzięki zastosowaniu masy wygładzającej (gładzi) oraz przeszlifowaniu wygładzonych powierzchni, np. papierem ściernym.


Inne narzędzia


wkręty do płyt k-g

Wśród narzędzi niezbędnych do stworzenia zabudowy z płyt g-k wymienić należy:

- noże do płyt g-k, do ich przycinania oraz fazowania ostrych krawędzi uciętych płyt. Odpowiednie noże służyć mogą zarówno do cięcia, jak i piłowania;

- strugi do fazowania krawędzi płyt dla uzyskania ich gładkości;

- specjalne piły do płyt, w tym piły otwornice, służące do wycinania otworów w płytach g-k i przepiłowywania ich;

- obcinaki do płyt g-k, to narzędzia do cięcia i trasowania wąskich i szerokich pasków płyt oraz wycinania okręgów przy pomocy zintegrowanego kółka;

- liniały i prowadnice do cięcia płyt, często łączone z kątownikami;

- pace o różnych szerokościach ułatwiające obróbkę masą szpachlową, także kątów, narożników i innych trudnych miejsc;

- nożyce do cięcia blach, profili;

- szczypce, nożyce i inne przyrządy zaciskające łączone profile;

- przyrządy do końcowego szlifowania połączeń płyt g-kz siatkami ściernymi;

- chwytaki, nosidła do przemieszczania dużych, nieporęcznych płyt.


Nowości


- Coraz popularniejszym narzędziem jest przyrząd do nakładania papierowej taśmy na styki płyt g-k. Urządzenie to zwane jest tzw. taperem (taśmownikiem). Druga warstwa taśmy jest nakładana razem z masą szpachlową, co znacznie usprawnia pracę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

- Pistolet do mocowania płyt g-k do stelaży. Jego użycie wymaga pewnej wprawy, ale montaż przebiega znacznie szybciej niż też wykonywany przy pomocy wkrętów

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać łuk drzwiowy?

Jak wykonać łuk drzwiowy?
Łuk drzwiowy to konstrukcja, która zachwyca wiele osób – znajdziemy go w wielu domach i mieszkaniach. Jego budowę najlepiej zaplanować na etapie wznos...
Czytaj więcej

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k

Skuteczne zabezpieczanie narożników ścian z płyt g-k
Do wykonania narożników ścian powszechnie wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe. Materiał ten – pomimo wysokiej praktyczności – jest także narażony...
Czytaj więcej

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?

Jak ukryć widoczne elementy instalacji?
Chcemy mieszkać w estetycznie prezentującym się otoczeniu, dlatego staramy się ukryć psujące jego ogólny wygląd elementy domowych instalacji. W zależn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k