Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych ma szerokie zastosowanie, jednak aby prawidłowo ją wykonać, potrzebujemy, poza samymi płytami g-k, szeregu narzędzi i akcesoriów. Przedstawiamy poniżej najważniejsze z nich.

Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k

Profile do płyt g-k

Zwykle płyty g-k mocujemy na stelażach z profili stalowych, stanowiących szkielet zabudowy. W zależności od potrzeb możemy użyć różnych profili, a mamy wśród nich np. takie:

- profile UW to listwy obwodowe, stosowane przy budowie ścian działowych czy wykonywaniu zabudowy ściennej. Są montowane do podłogi, ścian i stropu.

- profile CV to pionowe słupki potrzebne w konstrukcji ścian i obudów. Posiadają otwory umożliwiające prowadzenie przewodów elektrycznych wewnątrz zabudowy.

- profile U, ze specjalnymi nacięciami ułatwiającymi kształtowanie. Służą do robienia łukowatych ścian działowych czy innych łuków o różnych promieniach.

- profile CD, stosowane przy konstrukcji sufitów podwieszanych lub zabudowie poddaszy.

- profile UD są uzupełnieniem poprzednich, stanowią ich obwódki,

- profile V służą do zabudowy poddaszy.

- profile UA używane do usztywniania ościeżnic i otworów na drzwi w ścianach działowych. Są wykonywane z grubszej blachy, by były bardziej wytrzymałe,

-narożniki – służą do zabezpieczenia naroży ścian działowych lub innych elementów zabudowy z płyt g-k. Są różnorodne, dobieramy je w zależności od potrzeb. Bywają aluminiowe, papierowe, posiadają otwory, siatki, wkładki metalowe.

Elementy mocujące

Do montowania np. sufitów podwieszanych czy ościeżnic przy zabudowie z płyt g-k należy, użyć specjalnych mocowań. Wśród nich możemy wymienić:

- łączniki, które mogą być np. poprzeczne jednostronne, wzdłużne lub krzyżowe,

 - wieszaki – np. obrotowe ze sprężyną, płaskie lub zgięte czy też dwuhakowe,

- pręty mocujące o różnej długości,

- kątowniki do ościeżnic,

- śruby M8 z nakrętką i podkładkami.

Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych do stelaża konstrukcyjnego używamy blachowkrętów. Natomiast do przytwierdzania profili do podłoża służą kołki szybkiego montażu. Łączenia poszczególnych profili zwykle wykonujemy na zacisk, przy użyciu zaciskarek do profili


 Uszczelnienia, wypełnienia i wzmocnienia

Profile mocowane do ścian, podłóg czy stropów powinny być od spodu zabezpieczone specjalnymi taśmami gumowymi albo poliuretanowymi. W ten sposób chronimy konstrukcję przed przenoszeniem drgań oraz izolujemy akustycznie. Dla podniesienia estetyki wykończenia płyt g-k warto użyć masy szpachlowej, która wypełni połączenia między płytami oraz zamaskuje elementy mocujące.

Aby zapobiegać pęknięciom na spoinach poziomych i pionowych, warto użyć taśmy zbrojącej, zatapianej w masie szpachlowej. Również sama masa może być wzmocniona dodatkiem z włókien szklanych lub celulozowych. Ostateczne wygładzenie połączeń płyt osiągniemy dzięki zastosowaniu masy wygładzającej (gładzi) oraz przeszlifowaniu wygładzonych powierzchni, np. papierem ściernym.

Narzędzia i akcesoria do zabudowy z płyt g-k

Inne narzędzia

Wśród narzędzi niezbędnych do stworzenia zabudowy z płyt g-k wymienić należy:

- noże do płyt g-k, do ich przycinania oraz fazowania ostrych krawędzi uciętych płyt. Odpowiednie noże służyć mogą zarówno do cięcia, jak i piłowania;

- strugi do fazowania krawędzi płyt dla uzyskania ich gładkości;

- specjalne piły do płyt, w tym piły otwornice, służące do wycinania otworów w płytach g-k i przepiłowywania ich;

- obcinaki do płyt g-k, to narzędzia do cięcia i trasowania wąskich i szerokich pasków płyt oraz wycinania okręgów przy pomocy zintegrowanego kółka;

- liniały i prowadnice do cięcia płyt, często łączone z kątownikami;

- pace o różnych szerokościach ułatwiające obróbkę masą szpachlową, także kątów, narożników i innych trudnych miejsc;

- nożyce do cięcia blach, profili;

- szczypce, nożyce i inne przyrządy zaciskające łączone profile;

- przyrządy do końcowego szlifowania połączeń płyt g-kz siatkami ściernymi;

- chwytaki, nosidła do przemieszczania dużych, nieporęcznych płyt.

Nowości

- Coraz popularniejszym narzędziem jest przyrząd do nakładania papierowej taśmy na styki płyt g-k. Urządzenie to zwane jest tzw. taperem (taśmownikiem). Druga warstwa taśmy jest nakładana razem z masą szpachlową, co znacznie usprawnia pracę i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

- Pistolet do mocowania płyt g-k do stelaży. Jego użycie wymaga pewnej wprawy, ale montaż przebiega znacznie szybciej niż też wykonywany przy pomocy wkrętów