LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Podstawki do doniczek – kiedy są potrzebne?

Samodzielna uprawa roślin przynosi wiele korzyści – pielęgnowanie kwiatów, obserwowanie ich rozwoju i kwitnięcia daje wiele satysfakcji, a ostatecznie zaprocentuje nam efektowną dekoracją do domu czy ogrodu. Aby jednak tak się stało, każda roślina potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu – należy zapewnić jej właściwą ziemię, nawóz oraz doniczkę. Najczęściej niezbędna okazuje się również podstawka. Do czego jest nam potrzebna?

Podstawki do doniczek – kiedy są potrzebne?

Prawidłowe podlewanie roślin doniczkowych

Najważniejsze w uprawie roślin jest ich regularne podlewanie, ze zwróceniem uwagi na potrzeby każdego gatunku z osobna. Woda przenikająca przez ziemię trafia do korzeni, jednak jeśli będzie jej zbyt wiele, zatrzyma się w systemie korzeniowym, często powodując jego gnicie. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, należy zastosować odpowiednie odwodnienie, które nadmiar cieczy odprowadzi poza doniczkę z kwiatkiem.

Do tego właśnie służą podstawki, które umieszcza się bezpośrednio pod pojemnikiem. Doniczka taka powinna posiadać otwory na spodzie, gwarantujące sprawny przepływ. Woda zgromadzona na podstawce będzie także zapasowym źródłem wilgoci zasilającym korzenie od dołu.

Przeczytaj także: Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Porada eksperta

Jeśli kupiliśmy doniczkę bez otworów, możemy je samodzielnie wykonać. W przypadku plastikowych pojemników wystarczy przygotować grubego gwoździa i rozgrzać go, a następnie za jego pomocą wytopić dziurki w dnie. Większe trudności sprawiają doniczki ceramiczne – do ich obróbki potrzebna nam będzie wiertarka. Aby jednak nie uszkodzić spodu, należy ustawić niskie obroty i najlepiej podłożyć pod pojemnik drewniany klocek, wówczas zapobiegniemy pęknięciu materiału.

Podstawki do doniczek – kiedy są potrzebne?

Podstawki po doniczki wiszące?

W przypadku roślin doniczkowych, które zamierzamy podwiesić pod sufitem, warto wybrać pojemniki zintegrowane z podstawkami. Jeśli jednak takich nie posiadamy, możemy je samodzielnie wykonać – wystarczy, że dobierzemy doniczkę i pasującą do niej podstawkę i całość opleciemy sznurkiem, na którym zawiesimy całą konstrukcję na przygotowanym haku. Warto jednak zadbać, aby podstawka była nieco głębsza niż te zwykle stosowane – wiszące pojemniki są narażone na lekkie bujanie, lepiej więc, aby z podstawek nie wylewała się woda podczas ruchu.

Co zamiast podstawek?

Nie zawsze doniczki są koniecznością. W niektórych przypadkach ich rolę pełnią osłonki – ceramiczne doniczki bez przygotowanych otworów w dnie, do których możemy włożyć plastikową doniczkę z dziurkami. Wówczas woda zatrzymuje się w ceramicznym pojemniku i działa tak samo, jak podstawka.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe w domu – gdzie je ustawiać?

Podstawki do doniczek – kiedy są potrzebne?

Niektóre rośliny można sadzić bezpośrednio do doniczek bez otworów, na przykład sukulenty. Warto jednak przygotować dla nich drenaż, który będzie odprowadzał wodę na dno doniczki, a jednocześnie zapewni korzeniom odpowiednią ilość powietrza do oddychania. Taką warstwę możemy wykonać ze żwirku, potłuczonej doniczki ceramicznej, keramzytu czy kamyczków. Drenaż przydaje się także przy innych roślinach, jednak mimo tego dodatkowego odwodnienia najczęściej zalecane jest dodatkowe stosowanie podstawek. Jak widać, podstawki są niezwykle potrzebne przy domowej uprawie roślin, jednak istnieją sytuacje, kiedy można się bez nich obejść. Warto jednak posiadać zapasowe elementy, gdyby jednak zaszła potrzeby ich nagłego użycia.