Gotowi na wyzwanie? Łazienka na poddaszu

Aranżowanie łazienki pod skosem to wyzwanie, jednak przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale i piękne wnętrze. Jak wykorzystać przestrzeń na poddaszu i wykonać łazienkę ze wszystkim, czego potrzebujemy? Oto, co radzi nam Dorota Szelągowska.

Łazienka na poddaszu – jedyna w mieszkaniu czy dodatkowa?

Jeśli mamy zamiar wykonać dodatkową łazienkę na poddaszu tak, aby była bliżej sypialni, łatwo dostępna gościom lub po prostu zwiększała komfort domowników, sprawa nie będzie aż tak skomplikowana. Wystarczy, że zmieścimy w niej to, co niezbędne: miskę WC, umywalkę i prysznic lub wannę. Sprawa będzie trudniejsza, gdy poddasze to jedyna dostępna nam przestrzeń i musimy w niej zaaranżować pełnowymiarową łazienkę z szafkami do przechowywania, miejscem na pralkę i dodatkowym sprzętem.

W zależności od naszych potrzeb, możliwości finansowych i wielkości pomieszczenia, zastanówmy się, co jest nam absolutnie niezbędne w łazience. Kluczową kwestią będzie też wybór między prysznicem a wanną. Istotnym elementem na poddaszu jest również oświetlenie – podczas aranżowania musimy brać pod uwagę miejsce umieszczenia okien bądź ich obecność. Jeśli łazienka nie będzie miała dostępu do światła dziennego, warto przemyśleć dokładnie kwestię oświetlenia jej poszczególnych stref.

Czy wiesz, że…

Mając dostęp nawet do tak małego pomieszczenia na poddaszu, jak np. o powierzchni około 6 m², możemy urządzić wygodną, w pełni umeblowaną i wyposażoną łazienkę, w której będziemy się swobodnie poruszać.

Aranżacja przestrzeni w łazience na poddaszu

Jeśli dopiero wydzielamy przestrzeń na łazienkę, weźmy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze aspekty:

- w najwyższej partii pomieszczenia umiejscowimy prysznic,

- umywalka z lustrem powinna znaleźć się tam, gdzie sufit znajduje się na wysokości przynajmniej 190 cm,

- wybierając stojącą miskę WC, możemy umieścić ją na ściance niższej nawet o 50 cm niż w przypadku klozetu podwieszanego – do tej pierwszej potrzebujemy pionowej ściany wysokiej na 80 cm,

- jeśli decydujemy się na wannę, również powinniśmy postawić ją w najwyższym miejscu łazienki, choć możemy z jednej jej strony swobodnie wykorzystać skos,

- możemy umieścić umywalkę pod skosem, jednak powinna ona znajdować się chociaż przy ściance o wysokości 85 cm – w takim przypadku rezygnujemy z lustra ściennego lub szukamy innego rozwiązania.

łazienka na poddaszu podejmij wyzwanie

To nieprawda, że w łazienkach na poddaszu może być tylko wanna. W niektórych przypadkach możemy nawet zamówić kabinę prysznicową, której szczyt jest nieco ścięty. Pamiętajmy jednak, że dla własnej wygody musimy dokładnie przemyśleć wybór i dostosować go przede wszystkim do naszego wzrostu, a także wymiarów pomieszczenia.

Wybierając wannę, możemy umieścić ją częściowo pod skosem, co jest dodatkowym ułatwieniem, jednak zajmie ona również sporo miejsca. Jeśli postawimy kabinę prysznicową w najwyższym miejscu w łazience na poddaszu, prawdopodobnie obok zostanie nam jeszcze trochę przestrzeni – jeśli nie na miskę WC, to chociaż na pralkę i kosz na brudną bieliznę lub półki.

Co może znaleźć się w łazience na poddaszu pod skosem?

Istotną kwestią podczas urządzania łazienki na poddaszu jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się pod skosem. Za ogólną zasadę przyjmijmy, że wszelkie urządzenia sanitarne powinny znajdować się jak najdalej od skosu, przy czym miska WC, wanna i umywalka mogą być umiejscowione na ścianie sąsiadującej dość blisko niego. Jak jednak możemy wykorzystać przestrzeń bezpośrednio pod skosem?

Najbardziej funkcjonalnym sposobem zaaranżowania tego miejsca będzie przeznaczenie go do przechowywania. Pod każdym skosem zmieszczą się szafki, regały i półki. Dobierzmy ich wysokość do pochyłości tak, abyśmy mogli wygodnie korzystać z tej przestrzeni. Pod samym skosem doskonale sprawdzą się otwarte półki, które mogą nam skutecznie zastąpić inne pojemniki do przechowywania. Nie rezygnujmy jednak w żadnym wypadku z umywalki z szafką – taki estetyczny mebel zapewni nam możliwość ukrycia wielu łazienkowych akcesoriów.

Pod skosem możemy również znaleźć miejsce na bidet. O ile miska WC nie będzie się sprawdzała w tym miejscu, o tyle ten rodzaj wyposażenia tak. Należy tylko zamontować bidet w taki sposób, abyśmy mogli swobodnie korzystać z niego w pozycji siedzącej. Wybierzmy niski model stojący, co wygospodaruje nam więcej miejsca pod skosem.

Porada eksperta

Wannę możemy umieścić na całej długości skosu, jeśli nie chcemy jej wykorzystywać w roli natrysku. Jeśli natomiast w skosie znajduje się wnęka okienna, może być ona odpowiednia do wyprostowania się. Wykorzystując cały skos na wannę, zapewniamy sobie resztę pomieszczenia do swobodnego zaaranżowania innym wyposażeniem i meblami. Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli posiadamy w domu drugą łazienkę z prysznicem.

Pod skosem możemy także umiejscowić pralkę. Idealnie będzie umieścić ją pod blatem, a obok ustawić kosze na bieliznę i półki. W zamykanej szafce schowamy detergenty i proszek.

Wykończenie łazienki na poddaszu

Ważną kwestią jest wykończenie powierzchni skosu. Ze względu na to, że nie pokryjemy go płytkami ceramicznymi, musimy inaczej zabezpieczyć go przed wilgocią. W tym celu sięgnijmy po farbę specjalnie przeznaczoną do łazienek i kuchni. Utworzy ona powłokę odporną na oddziaływanie wilgoci. Nawet jeśli chcemy, aby pod skosem była wanna, nie musimy martwić się o stan ściany. Ważne jest jednak to, żeby wykończyć płytkami ceramicznymi wszelkie połacie pionowej ściany.

Umywalka nablatowa ceramiczna

W łazience na poddaszu może brakować światła, dlatego zadbajmy o to już na etapie jej wykańczania. Cały sufit i ściany przynajmniej do połowy wysokości od góry niech będą maksymalnie jasne – białe, kremowe, delikatnie błękitne lub beżowe. Ponieważ przestrzeń pod skosem będzie ciągle zacieniona, możemy wybrać tam również meble o jasnych frontach. Jeśli umieszczamy pod nim wannę, wybierzmy stanowisko tuż pod oknem, a jeśli go nie ma, pomyślmy o dodatkowym oświetleniu.

W łazience na poddaszu najlepiej sprawdzą się wszelkie oprawy oczkowe, systemy LED i reflektorki. Pod skosem możemy umieścić specjalnie chronioną przed wodą i wilgocią taśmę z diodami LED, która może emitować światło w różnych kolorach.

Uwaga!

Ze względu na to, że łazienka na poddaszu będzie z reguły pomieszczeniem dość niskim, musimy szczególnie zadbać w nim o wentylację. W pobliżu prysznica powinna bezwzględnie znaleźć się kratka wentylacyjna, najlepiej z systemem wylotowym. W ten sposób wilgoć i para wodna nie będą gromadzić się i osadzać w małym pomieszczeniu. Jeśli w łazience znajduje się okno, powinno być odpowiednio rozszczelnione i często uchylane. Wybierzmy również drzwi z dużymi tulejami i nie zapominajmy wietrzyć łazienki na poddaszu.

Funkcjonalnym rozwiązaniem będą wnęki, np. na całej długości ścian prostopadłych do skosu. W nich możemy umieścić podręczne kosmetyki, jak też rośliny i rozmaite akcesoria, a po suchej stronie łazienki – również ręczniki.

Aranżacja łazienki na poddaszu może stanowić ciekawe wyzwanie i z pewnością będzie wymagać odpowiedniego przygotowania oraz rozplanowania dostępnej przestrzeni. Szczególną uwagę należy zwrócić na skos, który wydaje się ograniczeniem podczas urządzania łazienki na poddaszu, jednak przy przemyślanym projekcie może stanowić ciekawy i oryginalny dodatek aranżacyjny. Skorzystaj z naszych porad na temat urządzania łazienki na poddaszu oraz urządzania łazienek w innych trudnych przestrzeniach i w pełni wykorzystaj potencjał swojego domu.