Produkty

Gotowi na wyzwanie? Łazienka na poddaszu

Gotowi na wyzwanie? Łazienka na poddaszu

Aranżowanie łazienki pod skosem to wyzwanie, jednak przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale i piękne wnętrze. Jak wykorzystać przestrzeń na poddaszu i wykonać łazienkę ze wszystkim, czego potrzebujemy? Oto, co radzi nam Dorota Szelągowska.

Łazienka na poddaszu – jedyna w mieszkaniu czy dodatkowa?

Szafka pod umywalkę Cooke&Lewis Imandra wisząca 80 cm niebieska
Szafka pod umywalkę Imandra wisząca

Jeśli mamy zamiar wykonać dodatkową łazienkę na poddaszu, żeby była bliżej sypialni, łatwo dostępna gościom lub po prostu dla większego komfortu, sprawa nie będzie aż tak skomplikowana. Wystarczy, że zmieścimy w niej to, co niezbędne: miskę WC, umywalkę i prysznic bądź wannę. Sprawa będzie bardziej skomplikowana, gdy poddasze do jedyna dostępna nam przestrzeń i musimy w takiej przestrzeni zaaranżować pełnowymiarową łazienkę z szafkami do przechowywania, miejscem na pralkę i dodatkowym sprzętem.

W zależności od naszych potrzeb, możliwości finansowych i wielkości pomieszczenia, zastanówmy się, co jest nam absolutnie niezbędne w łazience. Kluczową kwestią będzie też wybór między prysznicem a wanną. Istotnym elementem na poddaszu jest również oświetlenie – podczas aranżowania musimy brać pod uwagę bądź miejsce umieszczenia okien, bądź ich obecność. Jeśli natomiast łazienka nie będzie miała dostępu do światła dziennego, warto przemyśleć dokładnie kwestię oświetlenia jej poszczególnych stref.

Czy wiesz, że…

Mając dostęp nawet do tak małego pomieszczenia na poddaszu, jak o powierzchni około 6 m², możemy urządzić wygodną, w pełni umeblowaną i wyposażoną łazienkę, w której będziemy się swobodnie poruszać.

Szafka Cooke&Lewis Imandra 40 x 90 x 36 cm szara
Szafka Cooke&Lewis Imandra 40 x 90 x 36

Aranżacja przestrzeni w łazience na poddaszu

Jeśli dopiero wydzielamy przestrzeń na łazienkę, weźmy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze aspekty:

- w najwyższej partii pomieszczenia umiejscowimy prysznic,

- umywalka z lustrem powinna znaleźć się tam, gdzie sufit znajduje się na wysokości przynajmniej 190 cm,

- wybierając stojącą miskę WC, możemy umieścić ją na ściance niższej nawet o 50 cm niż w przypadku klozetu podwieszanego – do tej pierwszej potrzebujemy pionowej ściany wysokiej na 80 cm,

- jeśli decydujemy się na wannę, również powinniśmy postawić ją w najwyższym miejscu łazienki, choć możemy z jednej jej strony swobodnie wykorzystać skos,

- możemy umieścić umywalkę pod skosem, jednak powinna ona znajdować się chociaż przy ściance o wysokości 85 cm – w takim przypadku rezygnujemy z lustra ściennego lub szukamy innego rozwiązania.

łazienka na poddaszu podejmij wyzwanie

To nieprawda, że w łazienkach na poddaszu może być tylko wanna. W niektórych przypadkach możemy nawet zamówić kabinę prysznicową, której szczyt jest nieco ścięty. Pamiętajmy jednak, że dla własnej wygody musimy dokładnie przemyśleć wybór i dostosować go przede wszystkim do naszego wzrostu, a także wymiarów pomieszczenia.

Drzwi prysznicowe składane Cooke&Lewis Beloya 90 cm chrom/transparentne
Drzwi prysznicowe składane Beloya 90 cm

Wybierając wannę, możemy umieścić ją częściowo pod skosem, co jest dodatkowym ułatwieniem, jednak zajmie ona również sporo miejsca. Jeśli postawimy kabinę prysznicową w najwyższym miejscu w łazience na poddaszu, prawdopodobnie obok zostanie nam jeszcze trochę miejsca – jeśli nie na miskę WC, to chociaż na pralkę i kosz na brudną bieliznę lub półki.

Co może znaleźć się w łazience na poddaszu pod skosem?

Istotną kwestią podczas urządzania łazienki na poddaszu jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się pod skosem. Za ogólną zasadę przyjmijmy, że wszelkie urządzenia sanitarne powinny znajdować się jak najdalej od skosu, przy czym miska WC, wanna i umywalka mogą być umiejscowione na ścianie sąsiadującej dość blisko niego. Jak jednak możemy wykorzystać przestrzeń bezpośrednio pod skosem?

Najbardziej funkcjonalnym sposobem zaaranżowania tego miejsca będzie przeznaczenie go do przechowywania.

Blat łazienkowy Cooke&Lewis 183 x 45,5 x 2,7 cm dąb olejowany
Blat łazienkowy Cooke&Lewis dąb olejowany

Pod każdym skosem zmieszczą się szafki, regały i półki. Dobierzmy ich wysokość do pochyłości skosu tak, abyśmy mogli wygodnie korzystać z tej przestrzeni. Pod samym skosem doskonale sprawdzą się otwarte półki, które mogą nam skutecznie zastąpić inne pojemniki do przechowywania. Nie rezygnujmy jednak w żadnym wypadku z umywalki z szafką – taki estetyczny mebel zapewni nam możliwość ukrycia wielu łazienkowych akcesoriów.

Pod skosem możemy również znaleźć miejsce na bidet. O ile miska WC nie będzie się sprawdzała w tym miejscu, o tyle ten rodzaj wyposażenia tak. Należy tylko zamontować bidet w taki sposób, abyśmy mogli swobodnie korzystać z niego w pozycji siedzącej. Wybierzmy niski model stojący, co wygospodaruje nam więcej miejsca pod skosem.

Porada eksperta

Wannę możemy umieścić na całej długości skosu, jeśli nie chcemy jej wykorzystywać również w roli natrysku. Jeśli natomiast w skosie znajduje się wnęka okienna, może być ona odpowiednia do wyprostowania się. Wykorzystując cały skos na wannę, zapewniamy sobie resztę pomieszczenia do swobodnego zaaranżowania innym wyposażeniem i meblami. Takie rozwiązanie jest idealne, jeśli posiadamy w domu drugą łazienkę z prysznicem.

Pod skosem możemy także umiejscowić pralkę. Idealnie będzie umieścić ją pod blatem, a obok ustawić kosze na bieliznę i półki. W zamykanej szafce schowamy detergenty i proszek.

Wykończenie łazienki na poddaszu

Ważną kwestią jest wykończenie powierzchni skosu. Ze względu na to, że nie pokryjemy go płytkami ceramicznymi, musimy inaczej zabezpieczyć go przed wilgocią. W tym celu sięgnijmy po farbę specjalnie przeznaczoną do łazienek i kuchni. Utworzy ona powłokę odporną na oddziaływanie wilgoci. Nawet jeśli chcemy, aby pod skosem była wanna, nie musimy martwić się o stan ściany. Ważne jest jednak to, żeby wykończyć płytkami ceramicznymi wszelkie połacie pionowej ściany.

 Umywalka nablatowa ceramiczna Cooke&Lewis Blanca śr. 31 cm biała

Umywalka nablatowa ceramiczna Cooke&Lewis Blanca śr. 31 cm biała

W łazience na poddaszu może brakować światła, dlatego zadbajmy o to już na etapie jej wykańczania. Cały sufit i ściany przynajmniej do połowy wysokości od góry niech będą maksymalnie jasne – białe, kremowe, delikatnie błękitne lub beżowe. Ponieważ przestrzeń pod skosem będzie ciągle zacieniona, dlatego możemy wybrać tam również meble o jasnych frontach. Jeśli umieszczamy pod nim wannę, wybierzmy stanowisko tuż pod oknem, a jeśli go nie ma, pomyślmy o dodatkowym oświetleniu.

W łazience na poddaszu najlepiej sprawdzą się wszelkie oprawy oczkowe, systemy LED i reflektorki. Pod skosem możemy umieścić specjalnie chronioną przed wodą i wilgocią taśmę z diodami LED, która może emitować światło w różnych kolorach.

Uwaga!

Ze względu na to, że łazienka na poddaszu będzie z reguły pomieszczeniem dość niskim, musimy szczególnie zadbać w nim o wentylację. W pobliżu prysznica powinna bezwzględnie znaleźć się kratka wentylacyjna, najlepiej z systemem wylotowym. W ten sposób wilgoć i para wodna nie będą gromadzić się i osadzać w małym pomieszczeniu. Jeśli w łazience znajduje się okno, powinno być odpowiednio rozszczelnione i często uchylane. Wybierzmy również drzwi z dużymi tulejami i nie zapominajmy wietrzyć łazienki na poddaszu.

Funkcjonalnym rozwiązaniem będą wnęki, np. na całej długości ścian prostopadłych do skosu. W nich możemy umieścić podręczne kosmetyki, jak też rośliny i rozmaite akcesoria, a po suchej stronie łazienki – również ręczniki.

Poddasze to niełatwa przestrzeń, jeśli chodzi o aranżowanie łazienek czy kuchni, warto jednak z niego skorzystać i stworzyć funkcjonalne pomieszczenie.

Zobaczmy, jeszcze, jak urządzić łazienkę w innych trudnych przestrzeniach.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Gotowi na wyzwanie? Łazienka na poddaszu