Czy tradycyjne piece kuchenne mają jeszcze rację bytu?

W czasach, gdy gazowe i elektryczne kuchenki zdominowały polskie kuchnie, posiadanie tradycyjnego pieca opalanego drewnem wydaje się abstrakcyjne. Wbrew temu, co by się mogło jednak wydawać, tego rodzaju wyposażenie przez wielu jest w dalszym ciągu uważane za jedynie słuszne. Trudno bez niego wyobrazić sobie również kuchnię wykonaną m.in. w stylu rustykalnym lub prowansalskim.

stary oiec do kuchni

Zanim rozwój techniki wprowadził do naszych domów kuchenki na prąd lub gaz, posiadanie tradycyjnego pieca nie było niczym niezwykłym. Wręcz przeciwnie, było stałym elementem każdej kuchni.

Klimat

W porównaniu do nowoczesnych pieców te z dawnych lat bez wątpienia wprowadzały do pomieszczenia niebywały klimat. Trzask palącego się drewna, blask ognia, ciepło wydobywające się z wnętrza pieca było czymś naturalnym. Używanie dzisiejszych urządzeń takich dodatkowych wrażeń już nie zapewnia. Co prawda, przygotowanie drewna, czas na jego rozpalenie i potrzeba usunięcia później popiołu były czynnościami, które mogą wydawać się z dzisiejszej perspektywy mało pożądanymi, ale to dzięki działaniu pieca rodzina mogła funkcjonować w ciągu dnia. Również dzisiaj wiele osób, zwłaszcza wśród starszego pokolenia, nie wyobraża sobie, aby korzystać z innego pieca niż tradycyjny.

Poza tym, taki piec stanowi prawdziwe serce każdej kuchni. Jest to spowodowane m.in. dużo większymi gabarytami w porównaniu do dzisiejszych kuchenek, ale również z jego wielorakim zastosowaniem.

Funkcjonalność

Tradycyjny piec jest o wiele bardziej funkcjonalny. Oprócz możliwości gotowania potraw może również służyć do ogrzewania pomieszczeń i nagrzewania wody. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie go do pieczenia oraz wędzenia potraw, a także może pełnić funkcję pieca chlebowego. W dawnych czasach na nim również znajdował się zapiecek, którego zimą używano do spania. Takie wykorzystanie dzisiaj nie jest już potrzebne, ale czasem spotkać można jeszcze przypiecek, czyli miejsce wokół pieca, przy którym możemy się ogrzać.

W porównaniu do dzisiejszych kuchenek zastosowanie tradycyjnych pieców kuchennych było więc o wiele szersze, niemożliwe do osiągnięcia dla nowoczesnych urządzeń.

Aranżacja

Pomijając fakt funkcjonalności rozwiązań wypracowywanych przez setki lat, tym, co może przemawiać dzisiaj najbardziej za posiadaniem tego rodzaju pieca, jest jego unikalny wygląd. Jeżeli chcemy, aby nasza kuchnia nawiązywała do aranżacji rustykalnej, prowansalskiej lub dworkowej, to piec opalany drewnem jest jednym z podstawowych rekwizytów. On nada całemu pomieszczeniu odpowiedniego klimatu i będzie rzutował na jego odbiór.

Osiągnięcie takiego wrażenia i przywołanie na myśl życia na wsi przy wyposażeniu kuchni w nowoczesny sprzęt będzie znacznie utrudnione, o ile w ogóle możliwe.

piecyk na drewno i węgiel do kuchni

Wady

Piec tego rodzaju musimy zaopatrzyć w opał. Do tego potrzebujemy miejsca na jego składowanie, a jeżeli dodamy do tego konieczność usuwania popiołu, to jasne się staje, że jego obsługa wymaga od nas o wiele większych nakładów pracy, niż w przypadku kuchenek gazowych lub elektrycznych.

Wady jednak nie przesłaniają wymienionych wcześniej zalet. Stąd odpowiedź na tytułowe pytanie będzie jak najbardziej twierdząca, ponieważ ciągle trudno zastąpić takie tradycyjne piece nowoczesnymi urządzeniami.

 

Data publikacji: 24.09.2015