icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?

Stając przed wyzwaniem kupienia nasion do przydomowego ogródka, mamy do wyboru ich różne rodzaje. Należą do nich również nasiona otoczkowane. Czym są i co zyskamy, wybierając je? Oto krótki poradnik dotyczący siania otoczkowanych nasion!

Czym jest otoczkowanie nasion?

Otoczkowanie to nic innego jak pokrycie nasion specjalną powłoką, która poprawia ich właściwości. Co więcej, przed przystąpieniem do tego procesu, nasiona podlegają starannej selekcji. Wybierane są tylko te, które cechują się możliwie największą siłą kiełkowania oraz w miarę jednakowym rozmiarem. Dzięki temu zyskujemy tylko najlepszy materiał siewny, który przerodzi się w obfity plon.

Otoczkowanie stosuje się najczęściej w przypadku nasion warzyw, a w szczególności takich gatunków, jak: marchew, kalarepa, pietruszka, burak, kapusta, cebula, kalafior, por i sałata.

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?

Zalety stosowania nasion otoczkowanych

Do korzyści płynących z wysiewu nasion otoczkowanych możemy zaliczyć:

- większą średnicę nasion, która ułatwia wysiew;

- wyższą zdolność do kiełkowania;

 wydajność – potrzebujemy więc mniej nasion do ich wysiania;

- równomierne wschody roślin;

- łatwiej jest zachować odpowiednie odstępy pomiędzy roślinami, dzięki czemu nie trzeba ich przerywać;

- nasiona mają lepsze warunki do wzrostu, gdyż otoczka chroni je przed porażeniem przez patogeny glebowe.

Zobacz też: Jak założyć trawnik z rolki?

ABC wysiewu nasion otoczkowanych

Wysiewając nasiona otoczkowane, powinniśmy pamiętać o tym, że wymagają znacznie większej wilgotności niż standardowe materiały siewne. Dlaczego? Posiadają otoczkę, która musi się rozpuścić, aby „uwolnić” właściwe nasionko. Warto więc zadbać o to, aby zapewnić roślinom wystarczający poziom wilgotności. Pamiętajmy też o tym, że jeśli je przesuszymy, wschody nie będą tak obfite.

Czy wiesz, że…

Z powodu dużego zapotrzebowania na wilgoć nasiona otoczkowane są zazwyczaj stosowane w profesjonalnych ogrodach czy szklarniach, które są wyposażone w specjalne systemy nawadniające. Dzięki temu ich uprawa wymaga mniejszego wysiłku.

Czy warto stosować nasiona otoczkowane?

Kupując tego rodzaju nasiona, koniecznie zwróćmy uwagę na skład otoczki. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że dodaje się do niej „startową dawkę” nawozów i środków ochrony, które mają za zadanie wzmocnić kiełkującą roślinę w pierwszej fazie wzrostu. Dlatego też trzeba być ostrożnym ze stosowaniem innych preparatów – bardzo łatwo tutaj o przenawożenie, co mogłoby przynieść skutek wręcz odwrotny do oczekiwanego.

Nasiona otoczkowane nie powinny być też siane w taki sam sposób jak zwykłe. Są większe i cechują się wyższą siłą kiełkowania, dzięki czemu możemy być pewni tego, że zdecydowana większość z nich się przyjmie. Zamiast więc siać je w większej ilości „na zapas” i później ewentualnie przerywać, powinniśmy siać je w pewnych odstępach, aby pozostawić im wystarczająco dużo miejsca do późniejszego wzrostu.

O tym, czy nasiona posiadają otoczkę czy też nie, dowiemy się po przeczytaniu informacji na ich opakowaniu. Zobaczmy, jakie inne właściwości nasion możemy poznać, przyglądając się ich torebce – przeczytamy o tym w naszym artykule!