Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Joanna i Piotr są właścicielami dużego, przestrzennego ogrodu. Domy sąsiadów znajdują się jednak na tyle blisko, że nie są w stanie zapewnić sobie prywatności. Do tego ruchliwa i pełna hałasów droga zaraz za ogrodzeniem. Jak urządzić ogród i zyskać ciche miejsce tylko dla siebie?

Ogród – jak urządzić oazę spokoju? Wyzwanie Joanny i Piotra

Przydomowy ogród Joanny i Piotra ma ogromny potencjał. To duży teren, na którym można spędzać czas z rodziną, przygotowywać i spożywać posiłki oraz relaksować się z ulubioną książką. W ogrodzie trudno jest jednak o odpoczynek – przejeżdżające samochody, hałas, spaliny oraz spojrzenia przechodniów skutecznie psują nastrój i zmuszają domowników, aby spędzali czas w domu. Para lubi majsterkować i samodzielnie realizować różne pomysły – nie chce jednak, aby odgłosy docierały do blisko mieszkających sąsiadów. Potrzebują miejsca tylko dla siebie, które zapewni im prywatność i spokój. Urządzanie ogrodu marzeń czas zacząć!

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Jak zaaranżować ogród? Nasze rozwiązania

Joanna i Piotr szukają spokoju. Po całym dniu pracy chcieliby usiąść w wygodnych ogrodowych krzesłach, wyciszyć się i zjeść smaczny obiad. Przeszkadza im nadmiar bodźców z otoczenia. Ich ogród wymaga podzielenia na strefy relaksu, zabawy, posiłków i prac manualnych. W tym celu zostały wprowadzone naturalne ściany z roślin i ażurowe, lekkie ogrodzenia – wszystko, aby nie przytłoczyć całości, lecz dać poczucie potrzebnego wyciszenia

Najważniejsze jest skuteczne odgrodzenie się od ulicy – w taki sposób, aby siatka lub płot nie tylko hamowały odgłosy, ale także zapewniały bezpieczeństwo domownikom, a także uniemożliwiały wejście na teren posesji nieproszonym gościom. W tym celu użyto nie tylko szczelnego, drewnianego płotu, ale także wysokich roślin do stworzenia gęstego, zielonego żywopłotu. Żywe ogrodzenie można wykonać zarówno z krzewów ozdobnych czy bukszpanu, jak i również tui ogrodowych czy niskich drzewek. Urządzanie ogrodu pełnego urozmaiconej roślinności to piękna i fascynująca przygoda!

Jak zaaranżować ogród? Gwarancja ciszy

Te ściany ogrodu, które sąsiadują z podwórkami okolicznych domów, domownicy postanowili oddzielić żywopłotami z różnych gatunków roślin oraz ażurowymi lekkimi parawanami, po których piąć się będą bluszcze i rośliny ozdobne. W tym celu posadzono rośliny całoroczne i gatunki wiecznie zielone – nie będzie ryzyka, że zimą lub wczesną wiosną naturalne ogrodzenie nie spełni swojej funkcji.

Przeczyta również: Jak zaplanować wymarzony ogród?

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Jak urządzić ogród? Prywatność i bezpieczeństwo

Joanna i Piotr zdecydowali się na postawienie szczelnego, drewnianego płotu, który odgradza ich od ulicy i chodnika. Praktycznie nie przepuszcza odgłosów i spojrzeń mijających posesję osób, jest estetyczny i stanowi dodatkową dekorację. Wstawili też dyskretną furtkę, by mogli bezpośrednio z ogrodu udać się do lokalnego sklepu, gdy skończą się zapasy potrzebnych produktów. Ogrodzenie z siatki to także dobry pomysł, gdy obawiasz się nieproszonych gości. Posłuży zarówno singlowi, jak i rodzinie z małymi dziećmi, w przypadku których najbardziej liczy się bezpieczeństwo.

Ogród – jak urządzić i zaprojektować poszczególne strefy?

Wydzielanie stref w dużym ogrodzie jest bardzo pomocne, ułatwia utrzymanie porządku i organizację pracy. Domownikom zaproponowano osobną strefę do odpoczynku, posiłków, zabawy i majsterkowania. Zamiast stawiać sztywne ściany, granicę wyznaczyły lekkie, przepuszczające światło ażurowe konstrukcje, klomby i rabaty z roślin o zróżnicowanej kolorystyce i wysokości. To jednocześnie ekologia i dekoracja w jednym. Bambusy posadzono w dużych, możliwych do przestawienia donicach, na rabatach pojawiły się ozdobne trawy, małe drzewka, kolorowe kwiaty, takie jak lawenda czy werbena.

Dowiedz się: Jak zabezpieczyć się przed wiatrem w ogrodzie

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Na widoku

Jak urządzić ogród, by nie panował w nim chaos, ale by spełniał swoje funkcje? Wygodne są wielofunkcyjne sprzęty, przenośne skrzynkidoniczki, których położenie możesz dostosować do sytuacji czy nawet zmian temperatury. Delikatne i subtelne formy, które nie przytłoczą swoim wyglądem, a dadzą odrobinę dyskrecji, to najlepszy wybór do miejskiego ogrodu.

To także wygoda dla dzieci. Gdy te bawią się w jednej ze stref, rodzice i pozostali dorośli mogą wspólnie spędzać czas w drugiej, a jednocześnie zerkać dyskretnie na najmłodszych, kontrolując ich poczynania i dbając o ich bezpieczeństwo. Tak zaprojektowany i wszechstronny ogród nie wymaga zbyt wiele wysiłku ze strony użytkowników, a jednocześnie stanowi oazę spokoju i miejsce wytchnienia po pracowitym dniu.