Produkty

Dom pasywny - co to jest? Wyjaśniamy

Dom pasywny - co to jest? Wyjaśniamy

Nie tylko trendy napędzają zmiany w sposobie budowania domów, ale też oczekiwania związane z ekologią. Regularnie przybywa nowych technologii, w myśl których powstają nowoczesne budynki. Dużą popularnością cieszą się domy pasywne. Co to znaczy? Jak powstaje takie lokum? Czym się wyróżnia?

Przejdź do następnych akapitów:

lampy słoneczne

Buduj i mieszkaj nowocześnie

O tym jak bardzo zmienia się budownictwo najlepiej świadczy tempo prac. Domy nie muszą już powstawać wiele miesięcy. Dzięki gotowym konstrukcjom, trwałe i bezpieczne obiekty specjaliści mogą wybudować w o wiele krótszym czasie. Nowoczesne rozwiązania nie tylko przyspieszają poszczególne etapy budowy, ale też przyczyniają się do ochrony środowiska i pomagają ograniczyć wydatki związane z użytkowaniem domu. Chcesz być eko? Zbuduj dom pasywny. Co to jest?

Ta nowoczesna technologia pozwala wybudować obiekt, który zużywa znacznie mniej energii niż klasyczny budynek. Różnica może być naprawdę znacząca. Chociaż budowa na początku jest droższa, z czasem jednak w swoim budżecie zobaczysz korzyści wynikające z decyzji o inwestycji w dom pasywny. Definicja ta jest krótka i mocno uproszczona. Warto dogłębniej poznać ten temat. Czytaj dalej, a przekonasz się dokładnie co to dom pasywny, jak wygląda oraz jakie materiały wykorzystywane są do jego budowy. Dowiesz się też, czym taki budynek różni się od obiektów energooszczędnych oraz jakie są koszty wzniesienia go.

Dom pasywny - co to jest?

Idea budowania domów pasywnych narodziła się w Niemczech. Polega na tym, aby stworzyć budynek o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię. Jest to możliwe dzięki szeregowi działań technologicznych, izolacji i odpowiedniemu ustawieniu obiektu. Do tej pory zdarza się wznosić budynki, które nie posiadają żadnego ocieplenia. Ich zapotrzebowanie na energię może wynosić nawet 160 kWh/m2 na rok. Dom z takim zapotrzebowaniem zużyje na każdy m2 powierzchni moc, jaką zużyłoby 80 czajników elektrycznych, działających w ciągu godziny. Dom który posiada certyfikat pasywności nie może przekraczać 15 kWh/m2 na rok. Jest to ponad dziesięć razy mniej, a różnica w opłatach za ogrzewanie zostaje w Twojej kieszeni. Mieszkanie w takim domu przynosi więc ogromne korzyści finansowe. 

Próbując jeszcze dokładniej określić co to znaczy dom pasywny, warto zwrócić uwagę na fakt, że istotna jest w projekcie izolacja termiczna budynku. Wszystko zaczyna się już przy samych fundamentach. W budynkach pasywnych stosuje się fundament płytowy. Jest to duża płyta betonowa o powierzchni domu, dodatkowo wspomagana przez pręty zbrojeniowe. Pod spodem takiej płyty, jako izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna, stosuje się ułożone w grubej (najczęściej 20 cm) warstwie płyty polistyrenowe. Ściany takich domów mogą być wykonane w różnych technologiach. Stosuje się tutaj cegły silikatowe, pustaki gliniane, drewno bądź płyty strukturalne. Ważne, aby ściany te były docieplone odpowiednio grubą warstwą.

lampy słoneczne montaż

Dom pasywny, a energooszczędny. Podstawowe różnice

Jeśli chcesz zbudować dom, w perspektywie myśląc o oszczędnościach, z pewnością usłyszysz o budynkach energooszczędnych. Z założenia takie obiekty również mają niższe zapotrzebowanie na energię, niż obiekt tradycyjny. Na czym polega różnica między nim, a inwestycją w dom pasywny? Co to znaczy, że obiekt jest energooszczędny?

Podstawową różnicą są parametry. Za dom energooszczędny uznaje się budynek, do którego ogrzania potrzeba do 40 kWh/m2 na rok. Aby tak się stało, dom musi mieć prostą bryłę i jak najmniej załamań. Projektowanie domu energooszczędnego nie wymaga pójścia na aż tak wiele kompromisów, jak podczas tworzenia obiektu pasywnego. W przypadku takich domów również liczy się doskonała izolacja i odzyskiwanie ciepła z otoczenia. Różnice pojawiają się jednak w kwestii ceny budowy, stopnia energooszczędności oraz wydatków związanych z utrzymaniem domu.

Jak wygląda dom pasywny? Najważniejsze elementy obiektu

Gdzie postawić dom pasywny? Wymagania względem działki są dosyć szczegółowo określone. Najlepiej budować na równym terenie, w którego sąsiedztwie nie ma wysokiej zabudowy. Bezpośrednio na działce nie powinno być także wysokich drzew. Dobrze, żeby bryła domu była prosta i zwarta, z jak najmniejszym dachem.

Dom pasywny poznasz przede wszystkim po tym, że nie ma komina. Układ takiego budynku jest dopasowany do kierunków świata. Po północnej stronie najlepiej umieścić pomieszczenia gospodarcze, gdyż nie musi w nich panować aż tak wysoka temperatura, jak w salonie. W domu z reguły nie ma balkonów. Ściany powinny być dobrze ocieplone i bez mostków termicznych.

Okna, które montuje się w takich domach, także muszą spełniać standard pasywności - najczęściej są to okna z kompaktami trójszybowymi wypełnione gazem takim jak argon. Jak najwięcej powinno się ich znaleźć po południowej stronie budynku. Warto natomiast w ogóle zrezygnować z przeszkleń po stronie północnej. Niedaleko okien najlepiej posadzić drzewa liściaste. Spełniają one dwa zadania. W zimę zrzucają liście pozwalając słońcu poprzez okna nagrzewać budynek, w lato zaś dają przyjemne zacienienie, nie pozwalając budynkowi nadmiernie się nagrzewać.

Oprócz takich rozwiązań jak pompa ciepła, w domach pasywnych stosuje się np. obieg wentylacji z rekuperatorem. Jest to urządzenie, które zużytym, ciepłym powietrzem z wnętrza domu ogrzewa wchodzące świeże powietrze z zewnątrz, zmniejszając tym samym ilość energii, jaką trzeba zużyć do ogrzewania pomieszczeń. W domach pasywnych stosuje się ogrzewanie podłogowe. Dobrym rozwiązaniem, służącym do uzyskania ciepłej wody, są kolektory słoneczne. Częstą praktyką jest montowanie na dachach paneli fotowoltaicznych. Skutecznie zmieniają energię słoneczną na elektryczną.

Dom pasywny - jakie to koszty?

Budynki pasywne to domy przyszłości. Chociaż obecnie wciąż nie są one dość upowszechnione, prawdopodobnie jest to jedynie kwestią czasu. Jaki jest koszt takiej inwestycji? Aktualnie budowa domu pasywnego jest droższa, niż wzniesienie tradycyjnego obiektu. Szacuje się, że różnica w cenie sięga 20%. Należy jednak pamiętać, że inwestycja z czasem się zwraca. Oszczędność na rachunkach rekompensuje wysoki wkład w budowę obiektu.

Dom bardzo energooszczędny

Budynki pasywne są ekologiczne, bardzo nowoczesne i zaprojektowane w taki sposób, aby zaoszczędzić jak najwięcej energii. Izolacja termiczna takiego budynku jest naprawdę skuteczna. Obniżenie zapotrzebowania na energię jest też możliwe dzięki odpowiedniej bryle obiektu, dokładnemu rozplanowaniu pomieszczeń czy budowaniu w taki sposób, aby nie było mostków termicznych.

W domu pasywnym wykorzystuje się instalacje, które zmniejszają zużycie wyprodukowanej energii. Duży nacisk kładzie się też na „zasilanie” z natury. To dlatego okna salonu ustawione są na południe, a po północnej stronie budynku znajduje się spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze. Chcesz zbudować lub wyposażyć dom pasywny? Skorzystaj z oferty sklepu Castorama, w którym znajdziesz dobre ocieplenie, rekuperatory czy wysokiej jakości okna.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości
Jeśli zależy nam na tym, aby instalacja elektryczna nie tylko była funkcjonalna, lecz również nie zaburzała estetyki wnętrza, powinniśmy zainwe...
Czytaj więcej

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?
Kupowanie zwierzątka domowego wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. Jeśli gryzonia – chomika, świnkę m...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?
Im dokładniej rozplanujemy i zachowamy na planach poprowadzenie kabli instalacji elektrycznej, tym mniej niemiłych niespodzianek spotka nas podczas re...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom pasywny - co to jest? Wyjaśniamy