Produkty

Czym jest dom pasywny?

Czym jest dom pasywny?

Prawdopodobnie każdy słyszał to określenie: domy pasywne. Nie zawsze jednak jest ono w sposób przystępny wytłumaczone, choć warto o tej technologii dowiedzieć się więcej. Idea domów pasywnych jak i standardu pasywności narodziła się w Niemczech. Tam w mieście Darmstad wybudowano pierwszy tego typu budynek.

lampy słoneczneSama idea polega na tym, aby stworzyć budynek o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię. Do tej pory zdarza się wznosić budynki, które nie posiadają żadnego ocieplenia. Ich zapotrzebowanie na energię może wynosić nawet 160 kWh/m2 na rok. Dom z takim zapotrzebowaniem zużyje na każdy m2 powierzchni moc, jaką zużyłoby 80 czajników elektrycznych, działających w ciągu godziny. Dom który posiada certyfikat pasywności nie może przekraczać 15 kWh/m2 na rok. Jest to ponad dziesięć razy mniej, a różnica w opłatach za ogrzewanie zostaje w naszej kieszeni. Mieszkanie w takim domu przynosi więc ogromne korzyści finansowe.  

Na czym polega sekret, dzięki któremu domy pasywne zużywają tak mało energii? Oczywiście jest to kwestia dobrego ocieplenia budynku. Wszystko zaczyna się już przy samych fundamentach. W budynkach pasywnych stosuje się fundament płytowy. Jest to duża płyta betonowa o powierzchni domu, dodatkowo wspomagana przez pręty zbrojeniowe. Pod spodem takiej płyty, jako izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna, stosuje się ułożone w grubej (najczęściej 20 cm) warstwie płyty polistyrenowe. Ściany takich domów mogą  być wykonane w różnych technologiach. Stosuje się tutaj cegły silikatowe, pustaki gliniane, drewno bądź płyty strukturalne. Ważne, aby ściany te były docieplone odpowiednio grubą warstwą.

Okna, które montuje się w takich domach, także muszą spełniać standard pasywności - najczęściej są to okna z kompaktami trójszybowymi wypełnione gazem takim jak argon. Również dach musi spełniać pewne warunki. Oprócz dobrej warstwy docieplającej ważne jest, aby miał on jak najmniejszą powierzchnię. Aby zmniejszyć ilość energii uciekającej na zewnątrz, stosuje się tu proste bryły.  lampy słoneczne montaż

Dużą oszczędność na ogrzewaniu takiego domu można uzyskać poprzez samo jego usytuowanie. Największą ścianę budynku wyposażoną w duże okna, należy skierować na południe, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych. Niedaleko takich okien najlepiej posadzić drzewa liściaste. Spełniają one dwa zadania. W zimę zrzucają liście pozwalając słońcu poprzez okna nagrzewać budynek, w lato zaś dają przyjemne zacienienie, nie pozwalając budynkowi nadmiernie się nagrzewać. Całości dopełniają odpowiednie instalacje, które zmniejszają zużycie już wyprodukowanej energii.

Oprócz takich rozwiązań jak pompa ciepła, stosuje się tutaj np. obieg wentylacji z rekuperatorem. Jest to urządzenie, które zużytym, ciepłym powietrzem z wnętrza domu ogrzewa wchodzące świeże powietrze z zewnątrz, zmniejszając tym samym ilość energii, jaką trzeba zużyć do ogrzewania pomieszczeń.  

Domy pasywne to rozwiązanie, które prawdopodobnie niebawem stanie się już standardem. Obecnie wciąż nie są one dość upowszechnione, jednak prawdopodobnie jest to jedynie kwestią czasu. Pamiętajmy, że koszt takiego domu jest wyższy od tradycyjnego, jednak ta inwestycja potrafi zwrócić się w bardzo krótkim czasie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości
Jeśli zależy nam na tym, aby instalacja elektryczna nie tylko była funkcjonalna, lecz również nie zaburzała estetyki wnętrza, powinniśmy zainwe...
Czytaj więcej

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?

Jak przygotować pokój przed zakupem chomika lub świnki morskiej?
Kupowanie zwierzątka domowego wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków do życia. Jeśli gryzonia – chomika, świnkę m...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?
Im dokładniej rozplanujemy i zachowamy na planach poprowadzenie kabli instalacji elektrycznej, tym mniej niemiłych niespodzianek spotka nas podczas re...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym jest dom pasywny?