Czym jest gres porcelanowy i kiedy go stosować?

W sklepach dostępne są różne rodzaje gresu, które dobiera się zgodnie z potrzebami. Największą popularnością cieszy się gres porcelanowy, występujący w kilku odmianach wykończenia. Gdzie najlepiej go stosować i jaki wybrać?

gresgresgresgres

Gres porcelanowy czy techniczny?

Główne rozróżnienie rodzajów gresu związane jest z jego przeznaczeniem. Gres techniczny –zgodnie z nazwą – jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Stosuje się go w pomieszczeniach technicznych, a więc garażach, warsztatach i kotłowniach, ale również na zewnątrz. Gres techniczny nie ma szkliwa, więc wymaga impregnacji. Jest jednolity, nie występuje w tak bogatej gamie kolorystycznej czy ornamentalnej jak gres porcelanowy. Mniejsza zawartość kaolinu sprawia, że zanieczyszczenia są bardziej widoczne na płytkach. Zamiennie nazywa się go gresem nieszkliwionym bądź matowym.

Cieszący się popularnością gres porcelanowy jest przeznaczony do domów i mieszkań. Występuje w wielu kolorach i wzorach, dlatego dobierzemy go do każdej łazienki, kuchni czy przedpokoju, bez względu na styl pomieszczenia – to świetny pomysł zwłaszcza na wykończenie podłogi w łazience. Jest odporny na wilgoć, zmienne temperatury, środki chemiczne i uszkodzenia mechaniczne. W procesie przygotowywania płytek zostało nałożone na niego szkliwo, dlatego wymiennie nazywa się go gresem szkliwionym. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać gres porcelanowy imitujący cegłę, drewno czy naturalny kamień, co pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, ponieważ gres jest tańszy od wymienionych materiałów.

 

Czy wiesz, że…?

Gres porcelanowy różni się od technicznego również sposobem produkcji. Ten pierwszy powstaje z glinki pozwalającej uzyskać efekt estetyczny, drugi zaś ma być przede wszystkim trwały i wytrzymały. Gres porcelanowy zawiera więcej kaolinu i jest mocno sprasowany.

 

Jakie są odmiany gresu i co warto wiedzieć o jego wykorzystaniu?

Podczas gdy gres techniczny może zostać wykończony powierzchniami: naturalną, polerowaną i antypoślizgową, gres porcelanowy dzieli się na więcej wariantów, zgodnie z kolorem, sposobem formowania oraz wykończeniem. W sklepach znajdziemy gres:

- polerowany,

- polerowany przed wypaleniem,

- pół polerowany,

- barwiony w masie,

- strukturalny,

- pocieniany,

- z podwójnego zasypu.

salon-w-płytkach-gresowychsalon-w-płytkach-gresowychsalon-w-płytkach-gresowychsalon-w-płytkach-gresowych

Z uwagi na piękną kolorystykę i wielość motywów płytki ceramiczne porcelanowe możemy układać w każdym pomieszczeniu domu. Największy efekt dają płytki polerowane, które charakteryzują się błyszczącą powłoką. Są uznawane za najbardziej eleganckie, ale uwaga: jeśli powierzchnia będzie intensywnie użytkowana, gres zmatowieje i mogą pojawić się rysy. Ponieważ ten rodzaj gresu nie jest odporny na plamienie, przed położeniem na podłodze czy ścianach warto go zaimpregnować, co przy okazji pomoże płytkom zachować dłuższą trwałość, a nam ułatwi ich czyszczenie. Trzeba też pamiętać, że gres polerowany jest śliski, zwłaszcza po zmoczeniu powierzchni, np. gdy z wanny wyleje się woda. Alternatywą wobec eleganckiego gresu polerowanego są płytki pół polerowane – tańsze i mniej śliskie. Wytwarza się je z gresu porcelanowego oraz technicznego.

Jedną z rzeczy, które warto wiedzieć o gresie szkliwionym, jest to, że z uwagi na trwałość może być stosowany na podłogach oraz ścianach pomieszczeń o umiarkowanym, ale również zwiększonym natężeniu ruchu. Odporność na wilgoć pozwala używać ich w łazience, toalecie, kuchni bądź pralni. Ozdobny gres sprawdzi się także na balkonie i tarasie, bo jest odporny na zmienne temperatury. Osadzone w fugach płytki gresowe można wymienić, jeśli jedna pęknie.

 

Data aktualizacji: 16/04/2024