icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie byłoby postawić komin nowy, o właściwych rozmiarach dopasowanych do mocy niedawno zakupionego – na przykład –kominka, ale nie trzeba ponosić kosztów z tym związanych, by sytuacja wróciła do normy. W tym wypadku sprawdzi się mechaniczny ciąg kominowy.

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Postawienie domu oznacza, że jego konstrukcja będzie niezmieniana przez dekady. Nierzadko jest to ograniczenie, które uniemożliwia zainstalowanie wybranego przez nas kominka czy całego systemu ogrzewania opartego na piecu zasilanym np. groszkiem – wymiary przewodu kominowego mogą być nieodpowiednie do wytworzenia ciągu umożliwiającego sprawne odprowadzenie dymu i spalin. Komin może też źle się sprawować w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład silnego wiatru. Jego budowa może powodować zbyt małą siłę ciągu lub też – przeciwnie – za dużą. W tym ostatnim przypadku pomimo tego, że często dokładamy do pieca, w naszym mieszkaniu wciąż odczuwalny jest chłód. Przebudowa czy rozbudowa komina, nie dość, że jest kosztowna, to jeszcze w znacznym stopniu uniemożliwia normalne funkcjonowanie w czasie prowadzenia prac budowlanych.

Rozwiązaniem tego typu problemów – i to nie tylko doraźnym – jest zamocowanie mechanicznego ciągu kominowego, którego zadaniem jest poprawa jakości ciągu. Jak zbudowane jest takie urządzenie? Elektryczny wyciąg spalin instalowany jest na szczycie komina. W głównej mierze składa się z niewielkiego silnika, którego zadaniem jest ustabilizowanie pracy komina – ciąg możemy zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć. Do tego celu przyda się urządzenie z programatorem, dzięki któremu będziemy mogli sterować pracą, nie wychodząc z wnętrza domu.

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Regulator ciągu kominowego sprawia, że nie interesuje nas kwestia usytuowania budynku na terenie, gdzie często wieje niekorzystny dla normalnego kominowego ciągu porywisty wiatr. Z urządzeniem na szczycie komina jesteśmy w pełni niezależni od zmian pogodowych, nie stanowi również problemu nieodpowiedni przekrój przewodu lub wysokość całego komina – ustawiamy na programatorze jedynie te spośród wartości, które pozytywnie wpłyną na prawidłową pracę komina. System czujników regulatora umożliwia mu automatyczne wyłączenie się, kiedy temperatura spalin będzie niższa od 40ᵒC, co uniemożliwi bezproduktywną pracę mechanizmu, na przykład w nocy. Co więcej – aby maksymalnie ułatwić rozpalanie pieca czy kominka – po załączeniu urządzenia będzie ono przez pierwsze minuty pracować pełnią swojej mocy, tak aby ogień zajął cały zgromadzony zapas paliwa w, jak najkrótszym czasie.

Odpowiednie dla naszych potrzeb urządzenie tego typu możemy dobrać dzięki temu, że wybór mocy regulatorów jest bardzo duży. Mechanizm ten wykorzystać możemy nie tylko do kominków i pieców, ale także do przepływowych ogrzewaczy wody zasilanych gazem czy bojlerów podgrzewających wodę (na olej, gaz i paliwo stałe). Niektóre z mechanicznych ciągów kominowych przystosowane są do pracy na dużych obiektach, takich jak galerie handlowe, gdzie poprawiają jakość instalacji wywiewnej. Co ważne, nie potrzebują do pracy dużo energii elektrycznej. Podobnie jest w przypadku urządzeń o podobnym co regulatory przeznaczeniu – generatory ciągu, za pomocą prądu powietrza wytwarzanego przez wentylator tuż obok przewodu kominowego, sprawiają, że tworzące się podciśnienie nie tyle wspomaga naturalny ciąg w kominie, ile go wzbudza. Mechanizm ten również mocuje się na szczycie przewodu kominowego.