Produkty

Czym jest mur oporowy

Czym jest mur oporowy

Urozmaicona powierzchnia terenu naszej działki może być efektownie wykorzystana. Szczególnie ciekawie będzie się na niej prezentował ogród z odmiennymi na różnych wysokościach nasadzeniami. Jednak grunt może ulec erozji, więc aby zniwelować niebezpieczeństwo osunięcia się ziemi, budowany jest mur oporowy.

Aby w naszym ogrodzie rzeczywiście otoczyć się zielenią, nie wystarczą same rośliny. Przydadzą się również podpory dla nich, altanka czy zadaszony taras, po ścianach którego wspinać się będzie winorośl czy bluszcz. Szczególne walory niesie za sobą ciekawe ukształtowanie terenu. Dzięki niemu możemy planować obsadzenie roślin w podziale poziomym, co przyda naszej przestrzeni optycznego uporządkowania i sprawi, że będziemy mogli znaleźć w niej zaciszne zakamarki Mur oporowyosłonięte od wiatru i w znacznym stopniu od słońca. Niestety, spora liczba pagórków i stoków o dużym nachyleniu będzie trudna do okiełznania – wytyczenie wśród nich łagodnie wznoszącej się ścieżki może okazać się trudne, podobnie jak postawienie domu bez uprzedniego wzmocnienia podstaw pod fundamenty. Jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości grożą nam osunięcia się ziemi spowodowane erozją, zawczasu powinniśmy się przed nimi ochronić – z pomocą przychodzą nam mury oporowe.

Ich nazwa sugeruje, że wzniesiona dzięki murom ochrona będzie oporna na napór ziemi i rzeczywiście taka jest jej główna funkcja – przeniesienie naporu zabezpieczanego terenu lub obiektu budowlanego na podłoże. Kolejną jest funkcja dekoracyjna – wiele murów oporowych prezentuje się bardzo okazale, co widać szczególne dobrze przy umocnieniach koryt rzek, które na wiosnę często wylewają.

Do wykonania tego typu ochrony wykorzystać możemy dwie techniki (na sucho i na mokro) i bardzo różnorodne materiały. Możemy ułożyć własnymi rękami murek suchy, do wykonania którego przydadzą się układane warstwami płaskie odpady kamienne z wapienia lub piaskowca. Tego typu zabezpieczenie będzie idealne przy stokach o małym spadku, na przykład u podnóża skalniaka czy wysokiej rabaty. Pamiętajmy, że grubość muru u podstawy powinna wynosić jedną trzecią jego Środek do uszczelnianiazakładanej wysokości, a kąt nachylenia w kierunku okalanej powierzchni nie może być większy niż 15%.

Budowę rozpoczynamy od wykonania fundamentu i wysypania go grubym żwirem lub tłuczniem, na który układa się pierwszy rząd kamieni o szerokości odpowiadającej całej podstawie. W miarę układania kolejnych rzędów niektóre z kamieni, najdłuższe, wbijamy w podłoże i tym samym kotwimy oraz stabilizujemy całą konstrukcję. Jeśli podłoże stykające się z bokiem muru jest nieprzepuszczalne, konieczne będzie zastosowanie drenażu. Aby zazielenić kamienną ścianę, budując jej kolejne rzędy, w szczelinach między kamieniami umieszczamy w glebie wymieszanej z gliną wybrane gatunki. W kolejnym sezonie połączenie jasnego kamienia z żywą zielenią będzie prezentowało się szczególnie okazale – tym sposobem zapewnimy sobie efektowną dekorację w stylu rustykalnym.

W celu wybudowania muru oporowego możemy wykorzystać również inne materiały. Należą do nich: bloki betonowe, gabiony w drucianych koszach, cegły i pustaki. Wykonany z ich pomocą mur oporowy, odpowiednio wzmocniony przez zbrojenie, nie będzie prezentował się tak dekoracyjnie, jak powyższy, układany bez zaprawy, ale będzie miał lepsze właściwości konstrukcyjne i obciążeniowe, dzięki czemu w przyszłości zaoszczędzimy sobie troski o ewentualną erozję skarpy na terenie naszej posiadłości.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Gabiony – jak je stworzyć i do czego wykorzystać?

Gabiony – jak je stworzyć i do czego wykorzystać?
Ogrodzenia gabionowe zyskują coraz większą popularność w otoczeniu domów prywatnych – nie są już wyłącznie domeną terenów wojskowy...
Czytaj więcej

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku

Budowa ogrodzenia z bloczków betonowych – krok po kroku
Ogrodzenie murowane jest jednym z wielu sposobów na trwałe otoczenie terenu działki i uczynienie jej niedostępnym dla osób postronnych. Wykonanie muro...
Czytaj więcej

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?

Jaki materiał wybrać na ogrodzenie domu?
Projekt ogrodzenia powinien być dobrze przemyślany w każdym aspekcie. Warto pamiętać o tym, że płot wraz z bramą i furtką nie tylko chroni naszą poses...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym jest mur oporowy