icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Znaki, numery i tabliczki dekoracyjne – kupić, odnowić czy wykonać samemu?

Komunikaty możemy przekazywać na różne sposoby. Gdy akurat nie jesteśmy obecni, by wytłumaczyć coś osobiście, naszymi „zamiennikami” będą zawarte na płaskich fragmentach plastiku, metalu czy drewna inskrypcje. Nieważne czy informacją będzie „nie dotykać, grozi śmiercią”, numer naszego mieszkania czy życzenie miłego dnia. Zawsze jesteśmy w stanie stworzyć ciekawy efekt wizualny. Jakie mamy opcje?

Tabliczki

Rodzaje tabliczek

Zgodnie z prawem oraz zwykłym obyczajem, nasze domostwa powinny być zaopatrzone w tablice zawierające numery. W ten sposób goście i szukające nas osoby mogą szybko zidentyfikować nasz adres i dotrzeć do nas z łatwością. Rozmiar oraz forma takiego znaku nie jest już regulowana, dlatego przybierają one zróżnicowane kształty i kolory, od klasycznej białej liczby na niebieskim tle, aż po prawdziwe dzieła sztuki rzeźbiarskiej.

Ustawodawca nałożył obowiązek informowania o obecności niebezpiecznego psa na terenie posesji (nawet jeśli nie przemierza on podwórza) za pomocą znaku „Uwaga, groźny pies”. Tutaj również mamy do czynienia z różnymi formami takiego komunikatu, a niektóre z nich przybierają formy zgoła humorystyczne.

Zarządcy terenów wspólnych często umieszczają dodatkowe tablice, które nie tylko pozwalają zorientować się w jego topografii, ale także zaznajamiają gości z obowiązującymi w danym miejscu zasadami: zakazami i nakazami. Mogą informować o sposobach wyprowadzania psów, datach i godzinach zbiórek odpadów, zakazie uprawiania sportów (z naciskiem na piłkę nożną) czy kwestiach parkingowych.

Na samym końcu mamy do czynienia ze znakami wyłącznie o wartości dekoracyjnej. Umieszczane w domach, często zawierają cytaty, żarty lub ciekawe spostrzeżenia, a czasami są prawdziwymi komunikatami, które z biegiem czasu tracą swoje znaczenie informacyjne i stają się ozdobami. Zaliczymy do nich choćby niezwykle popularne tabliczki wiszące niegdyś w zakładach pracy, a także repliki znaków drogowych czy ostrzeżenia dotyczące zagrożeń.

Wszystkie te informacje mogą być przekazane za pomocą różnych materiałów, od plastiku począwszy, przez drewnometalceramikęglinę i na kamieniu skończywszy. W większości przypadków liczy się nie tylko kwestia estetyczna, ale także wytrzymałość materiału, który powinien wytrzymać próbę czasu, jeśli ma być umieszczony na zewnątrz.

Tablice informacyjne

Najbardziej podstawowe znaki i tabliczki znajdziemy w markecie budowlanym, w szczególności te związane z bezpieczeństwem na terenie budowy. Zazwyczaj są wykonane z plastiku, z czarnymi napisami na żółtym tle, co sprawia, że są widoczne i czytelne z daleko. Podobnie ma się sprawa ze znakami ostrzegającymi o niebezpiecznym czworonogu oraz numerami adresowymi. Są niedrogie, wytrzymałe i przekazują niezbędny komunikat w jasny dla każdego sposób.

Jeśli chcemy jednak, by nasz dom wyróżniał się na tle innych, w ofercie znajdziemy też bardziej wymyślne tablice wykonane z innych materiałów. Postarajmy się dobrać je pod kolor elewacji naszego budynku, tak by, jak najlepiej komponowały się z całością domu. Jasne barwy będą lepiej widoczne na tle ciemnych i odwrotnie.

Tabliczki

Tablice ozdobne

W kwestii tabliczek dekoracyjnych również możemy skorzystać z asortymentu marketu, jednak tutaj otwiera się przed nami cała gama możliwości. Zalecana będzie w tym wypadku wizyta w antykwariacie, który może posiadać znaki z bardzo ciekawymi inskrypcjami. Jeszcze bardziej niezwykłe okazy będą znajdować się na pchlim targu, gdzie z łatwością znajdziemy interesujące przykłady informacji na tabliczkach. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj są one dość zużyte, dlatego warto przed powieszeniem przywrócić im odrobinę pierwotnego blasku.

Najłatwiej zrobimy to, czyszcząc je z uzbieranego przez lata brudu i kurzu. Metalowe tabliczki dość często są pokryte warstwą rdzy, warto więc zaopatrzyć się w puszkę farby do metalu i pokryć preparatem utlenioną powierzchnię. Niekiedy widniejące na nich informacje będą mniej czytelne, ale nie musimy zabierać się za ich odtworzenie – taki znak będzie prezentował się tajemniczo. Drewniane elementy zazwyczaj dość szybko butwieją, w szczególności, jeśli były umieszczane na zewnętrznych ścianach budynków, dlatego należy koniecznie osuszyć je, wyszorować zgniłą warstwę i pokryć lakierem. Nie przesadzajmy z jego odcieniem, chcemy bowiem podkreślić wiek przedmiotu, nie ukryć go. Znaki wykonane z kamienia bądź ceramiki możemy uzupełnić za pomocą żywicy epoksydowej, która skutecznie wypełni ubytki i zabezpieczy powierzchnię.

Jeśli mamy w sobie żyłkę artysty, możemy zabrać się za stworzenie własnego znaku. Do metalu możemy przyspawać wypukłe elementy, możemy także zaopatrzyć się w czystą tabliczkę i pomalować ją specjalną farbą. Kolorem możemy pokryć także drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na jego powierzchni wypalić za pomocą pirografu interesującą nas informację. Wypalanie ceramiki zapewne stoi poza naszymi możliwościami, ale już za pomocą odpowiedniej farby jesteśmy w stanie nanieść odpowiedni napis i obrazek.

Wykonanie z gliny lub modeliny znaków razem z dziećmi pozwoli stworzyć świetne zawieszki na drzwi ich pokojów. Warto do takiej aktywności zachęcić wszystkich domowników, dzięki czemu będą mieli okazję do wyrażenia swojej indywidualności i jednocześnie wykreowania ciekawych ozdób.