Jak dobrać rozmiar bramy wjazdowej

Brama wjazdowa wraz z furtką stanowią centralny punkt ogrodzenia naszej posesji. Ulokowane najczęściej tuż obok siebie umożliwiają obserwację przybywających gości i stanowią granicę oddzielającą nasz prywatny teren od przestrzeni publicznej. Aby jednak były praktyczne i bezpieczne, powinny mieć odpowiedni wymiar – dotyczy to szczególnie bramy wjazdowej. Jakie rozmiary powinna mieć brama prowadząca na nasza posesję?

Brama

Wybór miejsca, w którym znajdzie się brama wjazdowa, a następnie dobór odpowiedniego jej modelu stanowią najważniejsze dla nas kwestie, które będą decydowały o funkcjonalnym urządzeniu przestrzeni i jej estetycznym wyglądzie. Nie wolno jednak zapomnieć, że najważniejsze jest bezpieczeństwo domowników korzystających z bramy, naszych gości, a także innych uczestników ruchu drogowego. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni rozmiar bramy wjazdowej.

Bramy wjazdowe mogą osiągać różną szerokość – jest to uwarunkowane rodzajem posesji, na którą prowadzą. Do terenów przemysłowych czy obiektów użyteczności publicznej przeznaczone są zazwyczaj modele znacznie większe niż te przeznaczone do celów prywatnych. Mimo wszystko także brama prowadząca na prywatny przydomowy teren powinna być na tyle duża, by umożliwić kierowcy wygodny przez nią przejazd – zarówno na posesję, jak i wyjazd z niej. Według obowiązujących w tym zakresie przepisów brama wjazdowa nie powinna być węższa niż 2,4 m.

W praktyce jednak zdecydowanie większy komfort zapewnia wjazd o szerokości 3-3,5 m. Taki rozmiar umożliwi przede wszystkim wygodne manewrowanie pojazdem, ale będzie stanowił także znaczne udogodnienie dla kierujących samochodami o szerokości ponad 2 m. Co więcej, szersza brama umożliwi także swobodny wjazd na naszą posesję większym pojazdom, np. półciężarowym czy nawet ciężarowym (np. dostawcom sprzętów RTV/AGD, mebli, materiałów budowlanych).

Brama

Dla wygody i bezpieczeństwa powinniśmy także wziąć pod uwagę odległość dzielącą przyszłą bramę od szosy oraz minimalny promień skrętu naszego samochodu – w przypadku aut osobowych wynosi on ok. 5-6 m. Jeśli odstęp od bramy do zewnętrznej krawędzi drogi będzie przynajmniej tak samo duży, będziemy mogli bezpiecznie wyjechać z posesji, nie zawadzając o słupki bramy. Gdy będzie on mniejszy, będziemy zmuszeni wyjeżdżać z posesji pod kątem, co może skutkować zarysowaniem samochodu.

Jeżeli więc miejsce, w którym planujemy zamontować bramę wjazdową, znajduje się na tyle blisko drogi, że będzie stwarzało utrudnienia w poruszaniu się samochodem, a jednocześnie nie możemy lub nie chcemy cofać go w głąb ogrodu, zdecydujmy się na bramę szerszą niż uniwersalny model – np. 4-metrową.

Warto też dodać, że bramy wjazdowe, zarówno rozwieralne, jak i przesuwne, mogą osiągać większe niż wskazane wyżej szerokości. Pierwsze z nich mogą być ponad 5-metrowe, a drugie osiągają nawet do 20 m szerokości.

Mniej ważnym parametrem od szerokości wjazdu jest jego wysokość, tutaj wartości bywają różne – na rynku znajdziemy więc bramy osiągające od ok. 1 m do nawet 2,4 m wysokości. Ten wymiar bramy zwykle zbliżony jest do wysokości całego ogrodzenia, tak by stanowił z nim spójną całość.