Szalunek tracony - co to jest i jak go wykorzystać?

Szalunek tracony to forma budownictwa, która wykorzystuje jako elementy konstrukcyjne już istniejące obiekty lub materiały, które początkowo miały zupełnie inne przeznaczenie. Jest to innowacyjny sposób tworzenia struktur, który pozwala na oszczędność materiałów i kosztów budowy. W tym artykule dowiemy się, jak dokładnie działa szalunek tracony i dlaczego warto rozważyć tę technikę w nowoczesnym budownictwie.

Szalunek tracony
  1. Szalunek tracony - co to jest?
  2. Szalunek tracony – gdzie i kiedy może być stosowany?
  3. Szalunek tracony XPS - czy warto?
  4. Szalunek tracony czy szalowanie tradycyjne – na co warto się zdecydować?

Szalunek tracony - co to jest?

Szalunek tracony, zwany także deskowaniem, to innowacyjna metoda konstrukcyjna wykorzystywana w budownictwie. W jego definicji kluczową rolę odgrywają impregnowane płyty wiórowo-cementowe, które stanowią bazę dla tworzenia szalunku. To właśnie wewnętrzna struktura tych płyt nadaje kształt i wytrzymałość betonowej konstrukcji, jaka zostanie w nią wlaną. Szalunek tracony, np. szalunek tracony wieńca jest stosowany przy różnych rodzajach prac budowlanych, takich jak wznoszenie ścian, stropów, słupów, czy formowanie nadproży.

Najważniejszą cechą szalunku traconego, czy to jest szalunek tracony styropianowy, czy szalunek tracony płyty fundamentowej, jest fakt, że po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości, elementy konstrukcyjne, czyli te impregnowane płyty, nie są demontowane, jak ma to miejsce w tradycyjnym szalunku. Zamiast tego stają się integralną częścią samej konstrukcji betonowej, dodatkowo wzmacniając ją. Płyty wiórowo-cementowe są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne oraz stanowią ochronę przed czynnikami biologicznymi, co przyczynia się do trwałości konstrukcji.

Proces tworzenia szalunku traconego, niezależnie czy jest to szalunek tracony fundamenty, szalunek tracony typu u czy szalunek tracony komina, polega na wykorzystaniu specjalnych materiałów, które w połączeniu z betonem tworzą jednolitą całość. W przeciwieństwie do tradycyjnego szalunku, gdzie drewno jest głównym materiałem, w deskowaniu traconym korzysta się z płyt wiórowo-cementowych. Kształt szalunku zależy od projektowanej konstrukcji, a w procesie montażu używa się pompy do betonu i wiertarki. Istotne jest to, że nie trzeba stosować gwoździ ani innych narzędzi do demontażu, co jest standardowe w przypadku tradycyjnego szalunku.

Szalunek tracony - cena

“Szalunek tracony - cena” to jedno z najczęstszych wyszukiwań w tym temacie. Może być ona różna. Przykładowo, jeśli chcesz zakupić szalunek tracony wieńca, który ma 20 centymetrów wysokości i 1,25 metra długości, to cena wynosi około 30 złotych. Natomiast jeśli potrzebujesz izolowanego szalunku fundamentowego z materiałem XPS, który ma 30 centymetrów szerokości i 1,25 metra długości, to będzie to kosztować około 80 złotych.

Szalunek tracony – gdzie i kiedy może być stosowany?

Technologia szalunku traconego jest powszechnie stosowana w budownictwie, szczególnie w przypadku projektów domów, ze względu na jej zdolność do tworzenia monolitycznych konstrukcji z betonu.

Szalunek tracony jest wykorzystywany w różnych fazach budowy, włączając w to prace nad płytą fundamentową. Ta metoda jest także przydatna do wznoszenia ścian, schodów, a nawet ogrodzeń.

W nowoczesnym budownictwie popularnym rozwiązaniem jest szalunek tracony wykonany z płyt styropianowych XPS, który jest wykorzystywany przy wylewaniu fundamentów. Ten rodzaj szalunku nie tylko zapewnia izolację przed wibracjami, hałasem, i drganiami, ale także chroni przed wilgocią i utratą ciepła. Szalunek tracony XPS do wylewania fundamentów jest szczególnie atrakcyjny w kontekście budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Ponadto szalunek tracony jest wykorzystywany również do innych celów na placach budowy, na przykład w celu stworzenia przerw roboczych. To elastyczne podejście do budowania, które ma szerokie zastosowanie w branży budowlanej. 

Szalunek tracony XPS

Szalunek tracony XPS - czy warto?

Szalunek tracony XPS do wylewania fundamentów to nowoczesna technologia stosowana do izolowania fundamentów oraz innych konstrukcji budowlanych. Jest on cenowo konkurencyjny w porównaniu z innymi metodami szalowania, co sprawia, że jest atrakcyjnym wyborem dla budownictwa.

Montaż szalunku traconego XPS jest niezwykle prosty, co przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego do budowy - o 2-3 dni. To z kolei przyczynia się do obniżenia kosztów projektu.

Płyty XPS to po prostu elementy styropianowe, które pozostają w ziemi jako część izolacji budynku. Jedną z ich głównych zalet jest zdolność do poprawy termoizolacji całego budynku. Oprócz tego pełnią również funkcję izolacji przeciwwilgociowej i antywibracyjnej. Dzięki temu szalunek tracony XPS jest wyjątkowo energooszczędnym rozwiązaniem w budownictwie. Szalunek tracony wykonany z płyt XPS jest rozwiązaniem, które może być wartościowe w wielu projektach budowlanych. 

Ostateczna ocena wartości zastosowania tego rodzaju szalunku zależy od konkretnych potrzeb, budżetu oraz wymagań projektu. Szalunek tracony XPS jest często cenowo konkurencyjny w porównaniu z tradycyjnymi szalunkami. Może to oznaczać znaczną oszczędność w budżecie projektu, zarówno podczas zakupu materiałów, jak i podczas procesu montażu, który jest zazwyczaj szybszy.

Szalunek tracony czy szalowanie tradycyjne

Szalunek tracony czy szalowanie tradycyjne – na co warto się zdecydować?

Szalunek tracony a tradycyjny stanowią dwa odmienne podejścia do procesu budowlanego, różniące się zarówno materiałami, jak i technikami wykonania. Szalunek tracony często opiera się na wykorzystaniu płyt wiórowo-cementowych lub płyt styropianowych XPS, co sprawia, że jest ekonomicznym wyborem w porównaniu do tradycyjnych materiałów, takich jak drewno czy metal.

Proces montażu szalunku traconego jest szybszy i prostszy, wymaga mniejszej ilości narzędzi i pracowników, co automatycznie przekłada się na mniejsze koszty robocizny. Jedną z kluczowych różnic jest także fakt, że szalunek tracony nie wymaga demontażu po zakończeniu prac, ponieważ elementy konstrukcyjne stają się integralną częścią budynku. W przypadku tradycyjnego szalunku konieczny jest czasochłonny proces demontażu, co dodatkowo wydłuża czas budowy i podnosi koszty.

Dodatkowym aspektem jest efektywność energetyczna. Szalunek tracony, szczególnie z zastosowaniem odpowiednich materiałów izolacyjnych, może przyczynić się do poprawy izolacji termicznej budynku. W przypadku szalunku tradycyjnego konieczne jest stosowanie dodatkowych materiałów izolacyjnych, co podnosi koszty oraz czas wykonania prac.

Wybór między szalunkiem traconym a tradycyjnym zależy od indywidualnych potrzeb projektu, dostępności materiałów oraz budżetu inwestycji. Warto przeprowadzić dokładną analizę i skonsultować się z ekspertem, aby podjąć decyzję, która najlepiej spełni oczekiwania danego projektu budowlanego.