Produkty

Czym jest ogród deszczowy?

Czym jest ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to nietypowy rodzaj terenu zielonego – może zajmować jedynie część naszej działki i przypominać rabatę kwiatową. Poza funkcją ozdobną pełni jednak także inną, podstawową rolę – filtruje wodę opadową i zwiększa tym samym jej retencję. Oto kilka niezbędnych informacji na temat tego typu ogrodu.

Co to jest ogród deszczowy

Ogród deszczowy sprawia, że mniejsze ilości wody spływają z dachów czy ulic wprost do kanalizacji. Wychwytuje on zanieczyszczenia znajdujące się w deszczówce, zwiększając ilość wody w krajobrazie – pochłania jej nawet do 40% więcej niż trawnik. Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu deszczowego nie wymaga żadnych Ogród deszczowyspecjalnych sprzętów czy wiedzy i każdy może wykonać go przy swoim domu. Tego typu ogród możemy usytuować bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach. I w jednym, i drugim przypadku ogród deszczowy przypomina zwykłe nasadzenie roślinne, jednak porastające go gatunki dobrane są nieprzypadkowo.

Rośliny hydrofitowe

Rośliny wykorzystywane w ogrodach deszczowych nazywane są hydrofitowymi – powinny one stanowić minimum 50% wszystkich roślin rosnących w tego typu miejscu. Pełnią one bardzo ważną rolę – ich system korzeniowy lub kłącza przechwytują i zatrzymują zanieczyszczenia zawarte w wodzie spływającej z utwardzonych nawierzchni. Jednocześnie rośliny te cechuje odporność na okresowe zalewanie oraz przesuszenie. Najlepiej sprawdzają się gatunki wieloletnie oraz rodzime, przystosowane do panujących w naszym kraju warunków pogodowych. Mogą to być np. paprocie (długosz królewski czy wietlica samicza), turzyce, lobelia szkarłatna, irysy czy kosaćce.

Warstwa drenująca

Nawóz do paprociKolejnym ważnym elementem ogrodu deszczowego jest podłoże, które powinno obejmować warstwę drenującą. Decyduje ona o możliwości szybkiego przesiąkania wody do dolnych warstw gleby. Dzięki obecności odpowiedniej ziemi, woda deszczowa – nawet po obfitych opadach – będzie zalegała na powierzchni ogrodu tylko przez krótki czas, maksymalnie 2 dni. Warstwy podłoża powinny obejmować żwir położony najgłębiej, następnie piasek oraz na końcu jego mieszankę z ziemią ogrodniczą (czyli warstwę położoną najwyżej). Tak przygotowana gleba pełni jeszcze jedną funkcję – zatrzymuje zanieczyszczenia zawarte w wodzie.

Co jeszcze warto wiedzieć

Wbrew pozorom ogrody deszczowe nie wpływają na zwiększenie się populacji owadów. Przyspieszone jest w nich bowiem wchłanianie wody, co może jedynie ograniczyć liczbę insektów. Kompozycje takie nie stanowią również żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci i zwierząt – nawet jeśli na powierzchni ziemi zbierze się woda, jest jej na tyle mało, że nie grozi utopieniem. Podobnie nieco bardziej grząskie podłoże nie stanowi niebezpieczeństwa, ponieważ jego warstwa nie jest wystarczająco głęboka. Obecność ogrodu deszczowego nie powoduje również podtapiania piwnic. Dobrze zaprojektowany ogród może znajdować się nawet 30 cm od murów. Co więcej, miejsce to nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – ani nawożenia, ani podlewania (chyba że w czasie bardzo długich okresów suszy).

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?
Zasolenie gleby to problem, który najczęściej pojawia się w ogrodach znajdujących się na terenie dużych aglomeracji miejskich. Jeśli występuje ...
Czytaj więcej

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę
Dobrej jakości gleba jest gwarantem prawidłowego wzrostu roślin i warzyw w naszym ogrodzie. Jednak długa zima i późniejsze roztopy potrafią zni...
Czytaj więcej

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?
Nie wszystkie zepsute sprzęty nadają się jedynie do wyrzucenia. Starą wannę można wykorzystać w ogrodzie, gdzie posłuży jako składzik, kwietnik, a naw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czym jest ogród deszczowy?