Czyszczenie kanapy – domowe sposoby. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się plam

Raz na jakiś czas w każdym domu potrzebne jest czyszczenie kanapy. Domowe sposoby obejmują użycie produktów obecnych w większości kuchni. Niemniej, niektóre zabrudzenia usuniesz tylko z pomocą chemii gospodarczej. Sprawdź, jak się do tego zabrać i osiągnąć sukces.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić kanapę z plam? Nie ma na to jednego sposobu, który sprawdza się w każdym przypadku. Czyszczenie kanapy z tekstyliów, na przykład tkanin obiciowych, różni się od tego wykonywanego w przypadku skóry naturalnej czy sztucznej. Wszystko z uwagi na specjalne wymagania każdej tapicerki. Z tego powodu musisz wiedzieć, który środek wybrać, aby czyszczenie było skuteczne i nie zniczyło mebli.

Czyszczenie kanapy – domowe sposoby

Planujesz czyszczenie kanapy? Domowe sposoby na pewno pomogą Ci się z tym uporać. Zwłaszcza, gdy plamy są niewielkie albo chcesz po prostu odświeżyć wygląd mebli tapicerowanych w swoim domu.

Usuń kurz – wykorzystaj odkurzacz

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić kanapę domowym sposobem, po prostu… ją odkurz! Choć to oczywiste, to wiele osób na to nie wpada. Użyj różnych końcówek, aby dostać się do zakamarków, gdzie wpadają np. okruchy z jedzenia. W ten sposób lepiej zadbasz o czystość kanapy i wyeliminujesz z niej wszechobecny kurz.

 Ten sposób sprawdzi się również w sytuacji, gdy nie chcesz moczyć kanapy, ale pragniesz odświeżyć jej wygląd oraz zapach. Zmieszaj sodę oczyszczoną i kilka kropel z soku z cytryny, a następnie wetrzyj proszek w kanapę. Nie powinien być on nadmiernie mokry. Gdy wyschnie całkowicie – najlepiej po kilku godzinach – dokładnie odkurz cały mebel. Soda neutralizuje nieprzyjemną woń i odświeża obicia.

Sierść – pomogą rolki do ubrań i gumowa rękawica

Jak wyczyścić kanapę materiałową, na której leży sporo zwierzęcej sierści? Zamiast wyciągać za każdym razem odkurzacz, sięgnij po prostsze metody. W przypadku gładkiego materiału wystarczająca będzie po prostu rolka do ubrań, którą zwykle każdy posiadacz zwierzęcia ma w swoim domu. Nieco inaczej wygląda czyszczenie kanapy w przypadku długiej sierści albo włochatego materiału mebla. Domowe sposoby w takim przypadku obejmują wykorzystanie gumowej rękawicy. Świetnie zbierze ona włosy z obicia i sprawi, że łatwo usuniesz je z całej sofy.

Cytryna i soda do tekstyliów

Na Twojej kanapie pojawiły się plamy? Nie wiesz, jak wyprać kanapę domowym sposobem, a nie masz dostępu do chemii gospodarczej? W takim przypadku pomocne będą soda i cytryna, czyli coś, co każdy ma w swoim domu. Przygotuj taką mieszankę i rozpuść ją w wodzie. Zamknij w atomizerze – ułatwi Ci to rozpylanie preparatu na plamach. Następnie przygotuj czystą szmatkę. Rozpyl przygotowany środek, a potem wcieraj do momentu, aż plama zejdzie. Działa to przede wszystkim na stosunkowo świeże, ale już suche plamy. 

 Pamiętaj, aby zawsze zrobić test, czy cytryna nie odbarwia materiału! Dotyczy to zwłaszcza tych mebli tapicerowanych, które są dostępne w nietypowych lub bardzo intensywnych kolorach.

Mokra plama? Użyj mąki lub sody!

Zabrudzenie jest jeszcze świeże, a Ty zastanawiasz się, jak wyczyścić kanapę z plam ? W tym przypadku znów pomocna będzie soda oczyszczona, która dodatkowo zneutralizuje przykry zapach. Co jednak zrobić, gdy akurat nie masz pod ręką sody? Dobrym zamiennikiem będzie mąka ziemniaczana. Zasyp nią plamę i delikatnie wetrzyj papkę w tapicerkę. Gdy lekko wyschnie, zbierz odkurzaczem resztki i wytrzyj mokrą ściereczką. Dzięki temu, nawet jeśli zostanie jeszcze jakiś ślad – usuniesz go potem znacznie łatwiej.

Oliwa i ocet na kanapy skórzane

Jak czyścić kanapę ze skóry? To pytanie frapuje każdego jej właściciela, bo materiał ten ma specjalne potrzeby, a dodatkowo – meble ze skóry wcale nie są tanie. W związku z tym warto wiedzieć, jak je traktować, aby ich nie uszkodzić podczas mycia. Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem, aby pozbyć się zabrudzeń, odświeżyć jej wygląd, a przy okazji – zadbać o jej dobrą kondycję? W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się mieszanka oliwy i octu.

Najlepiej przygotuj taką mieszankę w butelce, która pozwoli na rozpylanie jej w formie sprayu. Przed każdą aplikacją wstrząśnij nią, aby wymieszać płyn. Najpierw nanieś niewielką ilość na mało widoczny element, aby sprawdzić, czy substancja nie uszkodzi skóry. Jak czyścić kanapę w taki sposób? Na początek spryskaj zabrudzony obszar. Tuż po tym miękką, czystą ścierką, najlepiej z mikrofibry, taką jak Ścierki z mikrofibry 50 szt., przecieraj powierzchnię kanapy. Ocet usuwa zabrudzenia, a oliwa z oliwek nawilża to miejsce i przywraca jędrność obiciu.

czyszczenie kanapy domowe sposoby

Woda z szarym mydłem do ekoskóry

Wbrew pozorom mycie kanapy ze skóry ekologicznej, wygląda nieco inaczej niż czyszczenie produktu z naturalnej skóry. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzi się mieszanka wody i szarego mydła. Możesz zdecydować się na klasyczną kostkę mydła, produkt w płynie albo tak zwane wiórki z mydła. Miękką szmatkę mocz w mieszance i przecieraj zabrudzenia miejsca. Następnie drugą szmatką wytrzyj nadmiar wilgoci i pozostaw całość do wyschnięcia.

Jak umyć kanapę gotowymi preparatami?

Wiesz już, jak wyprać kanapę domowym sposobem – czasem jednak to nie wystarcza. W takiej sytuacji warto zainwestować w profesjonalne środki czyszczące. To szczególnie istotne w przypadku skóry, która wymaga innego traktowania niż pozostałe tekstylia. W takim przypadku dobrym wyborem będzie profesjonalne mleczko, takie jak Preparat K2 Letan do czyszczenia skór 200 ml. Nie odbarwia skóry, usuwa zabrudzenia, a przy okazji dba też o jakość mebla.

Jeśli Twoja kanapa wyposażona jest w elementy drewniane, na przykład szafkę, schowek czy stolik, warto zainwestować w specjalny środek do ich pielęgnacji. Preparat Woca do czyszczenia drewna gwarantuje usuwanie zabrudzeń, a przy tym dba o drewno. W rezultacie długo wygląda ono dobrze i jest bardziej odporne na powstawanie plam.

czyszczenie kanapy domowe sposoby

Czyszczenie kanapy – kiedy zainwestować w odkurzacz i parownicę?

Jak wyczyścić kanapę materiałową, gdy żaden ze sposobów nie działa? W takiej sytuacji przydaje się odkurzacz piorący. Aby z niego korzystać, wcale nie musisz dokonywać zakupu- możesz go również wypożyczyć. Alternatywą jest również wynajęcie ekipy, która zajmie się całym procesem czyszczenia.

Warto natomiast pomyśleć o zakupie parownicy. W ten sposób nie tylko będziesz wiedzieć, jak umyć kanapę, ale również usuniesz z niej nieprzyjemny zapach oraz alergeny. To świetny wybór do domu, gdzie mieszka alergik. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy Parownica Karcher SC 2 Easyfix została wyposażona w odpowiedniekońcówki do tekstyliów. Jeśli nie, potrzebna będzie jeszcze Dysza do pielęgnacji tekstyliów Karcher.

Trudno jest uniknąć pobrudzenia kanapy w trakcie jej codziennego użytkowania. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób i z pomocą których środków, można łatwo i skutecznie usunąć plamy. W czyszczeniu większości zabrudzeń pomocne mogą być środki, które z łatwością stworzysz, korzystając z produktów używanych na co dzień w kuchni. W przypadku bardziej uporczywych plam możesz sięgnąć po specjalistyczne środki. Znajdziesz je między innymi w ofercie sklepu Castorama.

czyszczenie kanapy domowe sposoby

Data publikacji: 17.11.2021