LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną

Zbiorniki na wodę pitną wymagają okresowej konserwacji, a niekiedy także miejscowej naprawy, tak aby zniwelować nieszczelności. Metodę naprawy najlepiej dobrać do rozmiaru zniszczenia i materiału, z jakiego jest wykonany dany zbiornik. Jakie mamy są metody i środki do tego typu prac?

Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną

Przecieki wody w zbiornikach na wodę pitną mogą być naprawiane wyłącznie za pomocą materiałów posiadających stosowne atesty. Do wyboru mamy rozmaite masy, kleje i powłoki – zarówno do zastosowania miejscowego, jak i do całościowej konserwacji. Możemy je wybrać do różnych zbiorników, zarówno wykonanych z betonu, tworzyw sztucznych, jak i z metalu. Oczywiście muszą to być zbiorniki, które zostały dopuszczone do kontaktu z wodą pitną i posiadają atest PZH. Oto popularne materiały stosowane do naprawy nieszczelności w zbiornikach na wodę pitną.

Membrany do hydroizolacji zbiornika, posiadające wkład wykonany z włókna szklanego, charakteryzują się doskonałą odpornością zarówno na rozmaite mikroorganizmy, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Pozwalają też uchronić beton przed niszczącym działaniem miękkiej wody. Zazwyczaj ich aplikacja jest przeprowadzana za pomocą rozgrzanego powietrza.

Powłoki epoksydowe, ew. bezrozpuszczalnikowa natryskowa membrana hydroizolacyjna (często tworzona na bazie polimocznika), nie tylko zabezpieczają aluminium, stal czy beton przed korozją, ale także pozwalają uzupełnić ubytki. Zwykle do osiągnięcia pełnej szczelności wystarczy już nałożenie 1 warstwy preparatu (np. stosując natrysk bezpowietrzny). Tego typu warstwa charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością zarówno do powierzchni mineralnych, jak i stalowych czy z aluminium. Ich zaletą jest też możliwość wyboru różnych odcieni.

Jak naprawić przeciekający zbiornik na wodę pitną

Zaprawy hydroizolacyjne – najczęściej są stosowane do uszczelniania zbiorników wykonanych z betonu. Zaprawy tego typu to np. preparaty mikrokrzemionkowe z jednym komponentem, często tworzone na bazie cementu. Zaprawy tego typu można łatwo aplikować, stosując np. metodę natryskową. Często są także odporne na mróz i na elektrochemiczną korozję. Ponadto są trwałe i odporne zarówno na wilgoć, jak i na uszkodzenia chemiczne.

Uszczelniacze miejscowe – pozwalają na miejscowe uszczelnienie danej powłoki. Często występują w formie uszczelniaczy (np. klejów epoksydowych, uszczelniaczy poliuretanowych czy silikonowych) lub taśm, które można szybko i w bardzo prosty sposób aplikować. To jeden z szybszych i łatwiejszych sposobów na uszczelnienie lub miejscową konserwację zbiorników. Wiele z tego typu preparatów świetnie nadaje się także do uszczelniania nawet dużych pęknięć na bardzo nierównych czy odkształconych powierzchniach. Są odporne zarówno na skrajne temperatury, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Dużą część uszczelniaczy można aplikować nawet na nieco zawilgocone powierzchnie.