Dlaczego warto stosować ukorzeniacze?

Ukorzeniacz jest specjalistycznym preparatem, który gwarantuje prawidłowy wzrost systemu korzeniowego. Sprawdza się więc doskonale przy sadzeniu oraz przesadzaniu rozmaitych roślin. Oto, co warto wiedzieć o dostępnych na rynku ukorzeniaczach.

roślina

Jak to działa?

Zastosowanie tego rodzaju środków to gwarancja prawidłowego ukorzenienia się sadzonek. Ukorzeniacze zapewniają odpowiednie tempo rozwoju posadzonej rośliny oraz utrzymanie ich stanu w pełnym zdrowiu. Ich zawartość stanowią przede wszystkim auksyny, które powodują powstawanie korzeni przybyszowych u podstawy rośliny. Auksyny są dodatkowo wspierane przez witaminy oraz wszelkie niezbędne mikroskładniki pokarmowe, takie jak potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden. Co bardzo ważne, tego rodzaju preparaty nie tylko pobudzają ukorzenianie się rośliny, ale zabezpieczają również sadzonki przed gniciem.

Wybór

Ukorzeniacze, które znajdziemy na sklepowych półkach, są dostępne w dwóch postaciach: płynnej oraz sypkiej (proszek lub puder). Środki ukorzeniające należy dobrać przede wszystkim do rodzaju sadzonki, jaką chcemy wykorzystać, a więc zdrewniałej, półzdrewniałej lub zielnej oraz gatunku rośliny, jaką chcemy posadzić lub przesadzić. Ukorzeniacze możemy podzielić również na typy. Najczęściej użytkowane to A (do sadzonek zielnych i półzdrewniałych), B (do sadzonek zielnych doniczkowych i szklarniowych) i AB (do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych).

Ukorzeniacz korzonek Target

Stosowanie

Wykorzystanie środka ukorzeniającego jest bardzo proste, dzięki czemu poradzi sobie z nim zarówno profesjonalny ogrodnik, jak i amator przydomowej uprawy roślin. Aby tego dokonać, wystarczy zanurzyć podstawkę sadzonki w proszku lub pudrze, delikatnie strząsając nadmiar ukorzeniacza przed umieszczeniem rośliny w gruncie. Jeśli nasz preparat ma formę płynną, należy nanieść go na podstawkę sadzonki bezpośrednio z pojemnika. Przy stosowaniu ukorzeniaczy, przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, warto wykonać w nim odpowiedni otwór, aby preparat utrzymał się na podstawie rośliny.

 

Data publikacji: 07.04.2016