Dlaczego warto stosować ukorzeniacze?

Ukorzeniacz jest specjalistycznym preparatem, który gwarantuje prawidłowy wzrost systemu korzeniowego. Sprawdza się więc doskonale przy sadzeniu oraz przesadzaniu rozmaitych roślin. Oto, co warto wiedzieć o dostępnych na rynku ukorzeniaczach.

Dlaczego warto stosować ukorzeniacze

Jak to działa?

Zastosowanie tego rodzaju środków to gwarancja prawidłowego ukorzenienia się sadzonek. Ukorzeniacze zapewniają odpowiednie tempo rozwoju posadzonej rośliny oraz utrzymanie ich stanu w pełnym zdrowiu. Ich zawartość stanowią przede wszystkim auksyny, które powodują powstawanie korzeni przybyszowych u podstawy rośliny. Auksyny są dodatkowo wspierane przez witaminy oraz wszelkie niezbędne mikroskładniki pokarmowe, takie jak potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden. Co bardzo ważne, tego rodzaju preparaty nie tylko pobudzają ukorzenianie się rośliny, ale zabezpieczają również sadzonki przed gniciem.

Wybór

Ukorzeniacze, które znajdziemy na sklepowych półkach, są dostępne w dwóch postaciach: płynnej oraz sypkiej (proszek lub puder). Środki ukorzeniające należy dobrać przede wszystkim do rodzaju sadzonki, jaką chcemy wykorzystać, a więc zdrewniałej, półzdrewniałej lub zielnej oraz gatunku rośliny, jaką chcemy posadzić lub przesadzić. Ukorzeniacze możemy podzielić również na typy. Najczęściej użytkowane to A (do sadzonek zielnych i półzdrewniałych), B (do sadzonek zielnych doniczkowych i szklarniowych) i AB (do sadzonek.

Dlaczego warto stosować ukorzeniacze

Stosowanie

Wykorzystanie środka ukorzeniającego jest bardzo proste, dzięki czemu poradzi sobie z nim zarówno profesjonalny ogrodnik, jak i amator przydomowej uprawy roślin. Aby tego dokonać, wystarczy zanurzyć podstawkę sadzonki w proszku lub pudrze, delikatnie strząsając nadmiar ukorzeniacza przed umieszczeniem rośliny w gruncie. Jeśli nasz preparat ma formę płynną, należy nanieść go na podstawkę sadzonki bezpośrednio z pojemnika. Przy stosowaniu ukorzeniaczy, przed umieszczeniem sadzonki w podłożu, warto wykonać w nim odpowiedni otwór, aby preparat utrzymał się na podstawie rośliny.