Przyspieszamy kiełkowanie nasion

Już niedługo zaczniemy przygotowywać pierwsze rozsady warzyw i roślin ozdobnych. Do skrzynek i innych pojemników wysiejemy nasiona, które w późniejszym czasie przesadzimy wprost do gruntu. Aby jednak było to możliwe, musimy zadbać o dobór odpowiednich nasion i zapewnić im właściwe warunki do rozwoju. Warto również skorzystać z metod, które pozwolą na przyspieszenie ich kiełkowania.

Przyspieszamy kiełkowanie nasion

Sposoby na przyspieszenie kiełkowania nasion

Aby przyspieszyć kiełkowanie nasion, możemy skorzystać z jednej z następujących metod:

- stratyfikacja – polega na celowym uszkodzeniu okrywy nasion, które ułatwia dostęp wilgoci oraz powietrza do ich wnętrza. Stratyfikację można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest moczenie – zanim umieścimy nasiona w glebie, przechowujemy je w wodzie przez ok. 12-24 godzin. Dzięki takiemu zabiegowi twarda osłona nasion zmięknie, co ułatwi ich kiełkowanie.

W przypadku dużych i twardych nasion warto również zastosować drobnoziarnisty papier ścierny. Przetarte pomiędzy dwoma jego arkuszami nasiona zostaną pozbawione części zewnętrznej warstwy, co ułatwi im przebicie się przez nią. Twardą osłonkę możemy także naruszyć za pomocą pilniczka, a nawet nożyka, który pozwoli na jej przecięcie. Pamiętajmy, by z ostrych narzędzi korzystać jednak ostrożnie – możemy bowiem łatwo naruszyć nimi również wnętrze nasion, co spowoduje, że staną się one bezużyteczne,

stworzenie miniszklarni – aby zapewnić nasionom jak najlepsze warunki do wzrostu, warto zasadzić je w specjalnych, niewielkich szklarenkach. Jeżeli nie dysponujemy takimi produktami, w stworzeniu panujących w nich warunków pomoże nam zwykła folia z wyciętymi w niej dziurkaczem otworami. Wystarczy nakryć nią doniczki czy pojemniki, by zapewnić nasionom wyższą temperaturę oraz wilgotność i przyspieszyć ich kiełkowanie. Należy jednak pamiętać, by podczas stosowania tej metody codziennie ściągać folię na kilkanaście minut – w ten sposób zadbamy o odpowiedni przepływ powietrza i uchronimy nasze nasiona przed rozwojem grzybów lub pleśni – będzie to także sprzyjało hartowaniu młodych roślin.

Przyspieszamy kiełkowanie nasion

Aby móc cieszyć się z szybkich wschodów, konieczny jest przede wszystkim wybór dobrej jakości nasion. Zaopatrujmy się w materiał siewny pochodzący tylko od zaufanych producentów. Nasiona powinny znajdować się w nieuszkodzonych i niezawilgoconych opakowaniach. Pamiętajmy również, że po stratyfikacji należy jak najszybciej umieścić je w glebie, by nie zostały zaatakowane przez choroby. Konieczne jest również regularne nawadniane podłoża – naruszenie osłonki nasion i zapewnienie im optymalnych warunków powoduje bowiem szybkie kiełkowanie, a niedobór wody w tym czasie może skutkować przesuszeniem zarodków i ich obumarciem.