LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Dlaczego warto zainwestować w sejf?
 

Obecność sejfu w domu jest dla niektórych z nas koniecznością. Nie wszyscy jednak widzą potrzebę inwestycji w taką ochronę. Czy i kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

sejf elektroniczny

Przeznaczenie sejfów

Na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie – dlaczego potrzebujemy sejfu? Sejfy kupujemy przede wszystkim dla dodatkowej ochrony kosztownych i ważnych dla nas rzeczy, dla zabezpieczenia ich przed zniszczeniem lub też dla ochrony przed osobami trzecimi. Zauważmy, że każda z tych sytuacji pociąga za sobą istotne konsekwencje. Jest tak szczególnie w przypadku zniknięcia ważnych dokumentów, które mają związek m.in. z naszą rodziną czy prowadzonym biznesem.

Warto tu zaznaczyć, że ochrona wartościowych dla nas przedmiotów ma chronić nie tylko przed włamywaczami, ale także przed partnerami, gośćmi czy też członkami rodziny. Często nie ma to związku z brakiem zaufania, ale wynika głównie z wymogu zapewnienia przedmiotom najlepszej ochrony (np. przed przypadkowymi zaginięciami, zawieruszeniem).

Należy także przypomnieć, że sejf jest dodatkową ochroną, której często w wyniku braku czasu czy  możliwości sami nie możemy zapewnić. Jego obecność zwiększa zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i komfortu przebywania w domu.

Co przechowujemy w sejfach?

kod zabezpieczający sejf

Przyjęło się, że w sejfach przechowujemy przede wszystkim biżuterię lub pieniądze. Wydaje nam się, że jeśli nie posiadamy nic kosztownego, taki sejf nie jest nam potrzebny. Jest to niestety myślenie błędne. Wartościowymi przedmiotami mogą być np. dokumenty, dyski twarde czy laptopy z danymi. Ich wartość doceniamy przeważnie wtedy, gdy znikną nam z pola widzenia. Wtedy niestety jest już za późno.

 Rodzaje sejfów

Wybierając sejf, możemy zdecydować się na sejfy zabezpieczające przed włamaniem lub też sejfy ognioodporne. Pierwsze z nich sprawdzą się przede wszystkim przy przetrzymywaniu wartościowych przedmiotów, np. biżuterii. Drugie to doskonała ochrona przed spłonięciem ważnych dokumentów, których zniszczenie mogłoby przyczynić się do wielu poważnych i kosztownych strat. Pamiętajmy tu, że chcąc zwiększyć klasę bezpieczeństwa sejfów, dobrze jest je podłączyć do systemu alarmowego.

Jak wybrać sejf?

Jeśli już zdecydujemy się na sejf, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów jego wyboru. Po pierwsze będą to wymiary sejfu – będą one zależeć od miejsca, w którym możemy go umieścić. Po drugie, warto zwrócić uwagę na jego klasę odporności. Trzecią wytyczną będzie rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy tutaj m.in. kluczyk, kod czy też odcisk palca. Nie bez znaczenia będą także jego masa oraz objętość.

Inwestycja w sejf to ochrona, która sprawdza się przez długie lata. Pamiętajmy, że spełnia on swoje zadanie także wtedy, gdy my nie widzimy najmniejszego zagrożenia.

Data publikacji: 10.10.2014