Przegląd sejfów do domowego zastosowania

Posiadanie sejfu w mieszkaniu pozwala na bezpieczniejsze przechowywanie części gotówki, dokumentów czy drogiej biżuterii. Warte uwagi są przede wszystkim, ze względu na atrakcyjniejszą cenę, podstawowe sejfy domowe. Stanowią alternatywę dla sejfów atestowanych. Przyjrzyjmy się popularnym modelom i sprawdźmy, dlaczego warto je wybrać.

sejfsejfsejfsejf

Czy warto mieć w domu sejf?

Nawet jeśli nie trzymamy w mieszkaniu ogromnych kosztowności, sejf mieć warto. To zabezpieczenie nie tylko na wypadek włamania – przecież złodziej mógłby zabrać sejf ze sobą – ale także w przypadku, gdy często zapraszamy gości, wynajmujemy mieszkanie bądź zależy nam na ochronie ważnych dokumentów, pomysłów, projektów. Ochroni je również w przypadku pożaru czy powodzi.

Sejfy różnią się między sobą formami zabezpieczeń. W tańszych modelach znajdziemy podstawowe mechanizmy blokowania drzwi, skomplikowane systemy zamków czy zastosowanie ramy antywłamaniowej. W droższych możliwe jest nawet rejestrowanie dokładnych dat i godzin otwierania sejfu, a nawet podjętych prób. Oprócz tego wybrane zamki można podłączyć do systemu alarmowego, co sprawi, że nieskuteczna próba dostania się do środka uruchomi sygnał.

Czy wiesz, że…?

Kupując sejf,możemy wybrać model z zamkiem kluczowym – tradycyjnym, szyfrowym – nowocześniejszym, lub elektronicznym – to on pozwala na najwięcej, np. na połączenie z systemem alarmowym.

domowym sejfie z uwagi na niewielkie wymiary będziemy mogli trzymać raczej drobne rzeczy: pieniądze, płyty i pendrive’y, paszporty i inne ważne dokumenty, lecz włożone luźno, bez segregatorów czy grubych opraw.

otwarty sejfotwarty sejfotwarty sejfotwarty sejf

Dzięki specjalnie przygotowanemu poradnikowi dowiemy się, na co konkretnie zwracać uwagę podczas kupowania sejfu do domu. Ułatwi nam to zakup.

Sejf mechaniczny z zamkiem kluczowym

Najłatwiejszym w obsłudze rodzajem sejfu domowego jest mechaniczny, taki jak ten model marki Technomax. Wykonuje się go z trwałych materiałów, w tym przypadku stali pokrytej epoksydową powłoką proszkową. Potrójne grube skoble utrudniają sforsowanie zamka niepowołanym osobom. W komplecie są dwa klucze awaryjne, które warto ukryć w tylko sobie znanym miejscu lub dać zaufanym osobom. Bez dostępu do klucza nie będzie można otworzyć takiego sejfu, dlatego wybiera się go rzadziej niż model elektroniczny.

Sejfy elektroniczno-mechaniczne

Sejf elektroniczny Smith and Locke na laptop 200 x 400 x 350 mmSejf elektroniczny Smith and Locke na laptop 200 x 400 x 350 mmSejf elektroniczny Smith and Locke na laptop 200 x 400 x 350 mmSejf elektroniczny Smith and Locke na laptop 200 x 400 x 350 mm

Jeśli w przeszłości zdarzało nam się gubić klucze do różnych skrytek, odpowiednim sejfem może być dla nas model pozwalający na dwojaki sposób otwarcia: mechaniczny i elektroniczny. Należy do nich np. model YSV/200 marki Yale. Jest przytwierdzany do ściany lub podłogi za pomocą śrub dołączonych do zestawu, więc stawi opór nie tylko złodziejowi z naszego otoczenia, ale również włamywaczowi. Został wykonany z mocnej stali.

Podczas gdy poprzedni model otwiera się za pomocą tradycyjnego klucza otwartego, w większym sejfie pionowym marki Yale stosuje się klucz piórowy. Urządzenie jest stalowe, lecz ma dodatkowe wzmocnienia: zostało spawane, a drzwi oraz zawiasy wzmocnione. Wymaga montowania do ziemi lub ściany przy pomocy śrub. W takim sejfie możemy chować większe przedmioty, np. ważną dokumentację uporządkowaną w segregatorach. Podwyższona waga i kombinacja szyfrowa utrudniająca dostanie się do środka osobom niepowołanym.

Sejf elektroniczny na laptop

Wśród sejfów znajdziemy też urządzenia dedykowane trzymaniu laptopów, takie jak ten model marki Smith and Locke. Obecnie w laptopach trzymamy dużo ważnych informacji, zwłaszcza gdy służą nam do spraw służbowych. Standardowy self nie pomieści notebooka, ale specjalistyczny – owszem. Stalowa konstrukcja jest mocna i wytrzymała, a elektryczny panel pozwala na ustalenie własnego kodu, by nie musieć korzystać z klucza.

Data publikacji: 19.09.2018