Długowieczne byliny

Byliny to rośliny, które po posadzeniu zostaną przez parę lat w naszym ogrodzie. Wymagają pielęgnacji, ale co rok będą cieszyć nas swoim pięknem. Jednak długość ich życia zależy od gatunku. Niektóre już po 3 latach będą wymagały odmłodzenia. My przyjrzymy się tym długowiecznym.

Długowieczne byliny

Optymalne warunki do wzrostu

Byliny długowieczne to idealne rośliny do każdego ogrodu. Odpowiednio pielęgnowane zachwycają właścicieli w kolejnych latach. Ważne jednak, by już od początku zapewnić im dobre warunki do rozwoju. Dobór gatunków do naszej rabaty powinien być uzależniony nie tylko od naszych upodobań kolorystycznych, ale od warunków na niej panujących. Byliny będą żyć dłużej, jeżeli w pełnym słońcu posadzimy takie rośliny, które to lubią, a nawet wymagają. Nie warto uprawiać w tym miejscu bylin tolerujących głównie cień, ponieważ nie tylko ucierpi na tym intensywność kwitnienia, ale i długowieczność rośliny.

Pamiętajmy także o nawadnianiu i nawożeniu bylin. Zwłaszcza do tych intensywnie kwitnących co jakiś czas użyjmy nawozu, aby je wspomóc i ułatwić rozwój kwiatów. W okresie suszy dokładnie uzupełniajmy braki wody. Podczas tych czynności sprawdźmy kondycję roślin. Kontrolujmy, czy nie mają oznak chorób lub śladów po szkodnikach. Usuwajmy przekwitłe kwiaty i zżółkłe liście.

Pielęgnujmy też rabatę, na której rosną. Pozbywajmy się chwastów i starajmy się nie dopuścić do ich rozwoju oraz wydania nasion. Co jakiś czas uzupełniajmy ściółkę, aby poprawić warunki glebowe. Możemy wykorzystać ściółki syntetyczne lub organiczne.

Tam, gdzie dużo słońca

Bylinami długowiecznymi, które lubią słońce są piwonie. Najczęściej spotykana jest piwonia chińska o sztywnych, wzniesionych pędach. Kwitnie na wiele kolorów, od białego przez różowy, aż do ciemnopurpurowego. Wymaga intensywnego nawożenia, ale w zamian na początku lata daje piękne, pachnące kwiaty.

Równie długo żyjącą rośliną jest liliowiec ogrodowy. W zależności od odmiany kwitnie od V do IX na wiele kolorów. Na bezlistnym pędzie ukazują się co rok kwiaty z łukowato wygiętymi płatkami, które niestety kwitną tylko jeden dzień. Liliowce lubią glebę próchniczą, wilgotną, żyzną.

Kolejną tego typu byliną jest rudbekia błyskotliwa o wzniesionej, sztywnej łodydze, osiągająca do 60 cm wysokości. Kwiaty zebrane są w koszyczek z żółtymi płatkami i ciemnym środkiem. Ma liście ostro zakończone, ząbkowane. Dobrze rośnie na glebie umiarkowanie suchej.

Byliną długowieczną jest także łubin trwały. Bardzo wysoka roślina, osiąga wysokość nawet 150 cm. Wyróżnia się na tle innych roślin okazałymi kwiatami w kolorze niebieskim zebranymi w duże grono. Ma dłoniastodzielne, zielone liście. Najlepiej radzi sobie na glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej.

Podobną byliną będzie także tojeść kropkowana o wzniesionej, owłosionej łodydze. Ma kwiaty żółte, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Wykorzystywana często do nasadzeń naturalistycznych. Rośnie na glebach gliniastych, wilgotnych.

Inne przykłady bylin długowiecznych to jeżówka purpurowa, dzielżan ogrodowy, macierzanka piaskowa, szałwia omszona, nachyłek okółkowy, zawciąg nadmorski, płomyk wiechowaty.

Długowieczne byliny

Miejsca cieniste

Byliną, która poradzi sobie w cieniu i będzie nas cieszyć przez wiele lat jest np. funkia. Roślina o pięknych ozdobnych liściach jedno lub dwukolorowych. Kwitnie latem na biało lub fioletowo, lecz mało okazale. Świetnie sprawdza się na rabatach, w grupach lub przy zbiornikach wodnych. Najlepiej rośnie na glebie próchniczej, żyznej.

Rośliną do miejsc cienistych jest także brunera wielkolistna — kępiasta, o ozdobnych liściach. Do wyboru mamy wiele odmian o różnym ubarwieniu. Wiosną pojawiają się wzniesione ponad liście błękitne drobne kwiaty. Lubi gleby wilgotne.

Innym przykładem będzie również bergenia sercolistna o różowych kwiatach na ciemnoczerwonych pędach. Kwitnienie przypada na kwiecień i maj. Ma liście ciemnozielone, dekoracyjne. Dobrze radzi sobie na glebach przepuszczalnych, próchniczych. Możemy zastosować ją na rabatę, w grupie lub jako roślinę okrywową, np. pod drzewem.

Byliną długowieczną jest także konwalia, która tworzy liczne kłącza. Jest to pięknie pachnąca roślina o białych, uroczych kwiatach, które pojawiają się w maju. Ma intensywnie zielone, całobrzegie, duże liście. Lubi gleby próchnicze, wilgotne i przepuszczalne. Wykorzystywana na rabatach oraz jako kwiat cięty.

Innymi przykładami są: parzydło leśne, tojad lisi, barwinek pospolity, języczka.