Produkty

Do czego służy naczynie wyrównawcze?

Do czego służy naczynie wyrównawcze?

Instalacja centralnego ogrzewania opiera się na cyrkulacji ciepłej wody w systemie grzejników oraz pieców. Jednak fizyka w tym wypadku jest nieubłagana – gdy ciecz otrzymuje energię cieplną, zwiększa swą objętość. Co chroni nasze rury od pęknięcia?

naczynia wyrównawczeRola

Za minimalizację zjawiska rozszerzania objętości wody odpowiada naczynie wyrównawcze, zwane też naczyniem wzbiorczym. Jest niezbędnym elementem odpowiednio wykonanej instalacji grzewczej, ponieważ bez jego pomocy może dojść do rozszczelnienia lub włączenia się zaworu bezpieczeństwa na skutek rosnącego ciśnienia. Dlatego jeśli decydujemy się na taki sposób ocieplania domostwa, musimy zadbać o ten element.

Naczynie zbiera nadmiar wody wytworzonej wskutek podgrzania, wyrównując ciśnienie w całości obiegu.

Rodzaje

Wyróżniamy dwie odmiany naczyń wyrównawczych:

otwarte, stosowane w instalacjach ogrzewanych kotłem na paliwo stałe (węgiel, drewno), zabezpieczające przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w przypadku przegrzania, co może doprowadzić do zagotowania się wody. Usytuowane są w najwyższym punkcie obiegu, co pozwala parze wodnej na bezproblemowe skraplanie się i spływanie do kanalizacji za pomocą rury przelewowej. Z kotłem połączone są tzw. rurą wznośną, a dzięki różnicy w temperaturze woda z obiegu dostaje się do niego samoczynnie.

przeponowe, stosowane wyłącznie w instalacjach korzystających z kotłów gazowych i olejowych. W tym wypadku za pobieranie nadmiaru wody odpowiada napędzany automatycznie obieg wody. Taka instalacja nazywana jest zamkniętą, a ciśnienie w jej wnętrzu jest równo rozkładane na każdy element.

Konstrukcja

Każde naczynie wzbiorcze składa się z dwóch komór przedzielonych elastyczną przeponą wykonaną z odpornego na ciepło materiału – wodnej oraz powietrznej. Gdy temperatura wzrasta, rośnie nieznacznie ciśnienie w całości układu i wzrasta objętość wody. Gdy temperatura spada zmniejsza się też objętość wody, a powietrze rozszerza się, „wypychając” ciecz z drugiej komory.

Naczynia są wykonane ze stali, ich kształt jest zazwyczaj cylindryczny lub płaski (te drugie stosowane są zazwyczaj w jednej obudowie z kotłem). Spawane zbiorniki są odporne na korozję, ze względu na ciągłą styczność z wodą zazwyczaj stosuje się odpowiednie farby lub emalie.

Dobór naprawa naczynia wyrównawczego

Przy wyborze naczynia wyrównawczego najważniejsza jest pojemność dostosowana do ilości wody znajdującej się w naszej instalacji grzewczej. Zakłada się, że aby przy podgrzewaniu wody nie doszło do rozszczelnienia, komory powinny mieścić 4% objętości płynu zawartego w układzie.

W przypadku naczyń przeponowych w układzie zamkniętym trzeba też brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji. Wysokość między najniższym a najwyższym punktem określa, z jaką prędkością woda krąży po układzie.

Większość nowoczesnych kotłów gazowych i olejowych ma fabrycznie wbudowane naczynia wyrównawcze i wystarczy jedynie sprawdzić, czy ich pojemność będzie wystarczająca dla naszej instalacji. Jeśli kocioł nie posiada takiego urządzenia, musimy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa składającą się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i manometru do pomiaru ciśnienia.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.

Kiedy wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.
Kocioł kondensacyjny to element instalacji domowej, którego ogromnym atutem jest przede wszystkim energooszczędność oraz automatyczna obsługa. Jego pr...
Czytaj więcej

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody
Zastosowanie w instalacji ciepłej wody użytkowej dodatkowych przewodów wraz z niewielką pompą sprawi, że nie będziemy oczekiwać na popłynięcie z kranu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czego służy naczynie wyrównawcze?