Domowa uprawa beniaminka

W czasie zimy, gdy w ogrodzie mamy niewiele pracy, szczególną uwagę zwracamy na kwiaty domowe i to na ich pielęgnacji się skupiamy. Jedną z popularniejszych roślin doniczkowych jest figowiec benjamiński, potocznie nazywany beniaminkiem.

domowa uprawa beniaminka

Charakterystyka beniamina

Roślinę tą możemy spotkać pod kilkoma nazwami – figowiec benjamiński, fikus wierzbolistny, a z łaciny Ficus benjamina. To wdzięczna, imponująca roślina, która w naturalnym środowisku potrafi osiągać spore rozmiary – nawet do 30 m – i wyglądać jak drzewko. Beniamin pochodzi z Azji i tam też może dorastać do takich dużych wysokości. W warunkach domowych dorasta zwykle do 2 m.

Główną jego ozdobą są owalno-spiczaste liście. Pień i łodygi są jasno szarobrązowe oraz dość cienkie, mimo to nie pokładają się. Ciekawostką są różne, w zależności od odmiany liście: potrafią być nakrapiane i przebarwione na żółto czy biało. Typowym przykładem jest odmiana 'Variegata' o dwukolorowych liściach.

Uprawa fikusa

Beniamin najlepiej rośnie w ciepłych miejscach i jasnych pomieszczeniach, gdzie nie występują przeciągi. Jeżeli jest już sporej wielkości i nie mamy możliwości ustawienia go na parapecie, możemy postawić go koło okna. Omijamy jednak te wychodzące na stronę południową. Roślina preferuje temperaturę ok. 20°C, lecz w czasie spoczynku powinna ona być znacznie obniżona, do ok. 12-15°C. Fikusa sadzimy w odpowiednio dużej donicy w stosunku do rozmiarów rośliny, lecz nie za dużej – lepiej, nawet gdy jest lekko za ciasna. Donice wypełniamy żyznym, przepuszczalnym, próchnicznym podłożem.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

domowa uprawa beniaminka

Podczas uprawy beniamina ważne jest regularne, lecz umiarkowane podlewanie. Zbytnie przelewanie rośliny może spowodować, że jej liście będą żółkły. Warto też co jakiś czas zraszać liście, co dodatkowo pozwoli usunąć z nich kurz. Pamiętajmy jednak, że podczas spoczynku nieco obniżamy częstotliwość nawadniania. Nie zapominajmy również o nawożeniu, zwykle stosujemy raz na 2-3 tygodnie płynny nawóz do kwiatów doniczkowych, zielonych.

Podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych sprawdźmy zdrowotność rośliny. Pojawiać się mogą mszyce, wciornastki czy np. przędziorki. Po zauważeniu niepokojących objawów warto poradzić się specjalisty w sklepie ogrodniczym i użyć odpowiedniego preparatu owadobójczego.

Zobacz też: Instrukcja wideo - kwiecień w ogrodzie. Jak się przygotować?

Zwróćmy także uwagę na grożące fikusowi choroby takie jak: plamistość liści (okrągłe, żółte plamy na liściach) czy zasychanie końcówek liści (brązowienie i zasychanie końcówek). W pierwszym przypadku możemy po prostu dać roślinie więcej światła, w drugim podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Uważajmy także na nieco rzadziej spotykane: antraknozę, kotkowatość liści czy gnicie korzeni.