Domowe sposoby na odświeżenie powietrza w łazience

Aby łazienka czy toaleta były przyjemne w odbiorze, muszą nie tylko być estetyczne i schludne, ale również ładnie pachnieć. Osiągniemy to, korzystając z gotowych aromatów i odświeżaczy oraz wykorzystując domowe sposoby. Jakie?

Domowe sposoby na odświeżenie

Pachnąco i modnie – dyfuzor zapachowy

Jednym ze sposobów na wprowadzenie ładnego zapachu do mieszkania jest wykorzystanie dyfuzora zapachowego. Jest to niewielka buteleczka o atrakcyjnych kształtach, w której znajdują się różnorodne olejki zapachowe – wedle gustu mieszkańców. Aromat uwalnia się powoli i subtelnie poprzez zastosowanie cienkich patyczków rattanowych, które nasiąkają olejkiem.

Dyfuzory zapachowe są ładne i uniwersalne. Nie wymagają włączania czy wyłączania – działają samoistnie do momentu zużycia olejku. Możemy kupować gotowe odświeżacze powietrza lub uzupełniać buteleczkę sami. Wystarczy przygotować wodę, alkohol (łyżeczkę), sodę oczyszczoną (łyżeczkę) i skoncentrowany olejek (kilka kropel).

Spray na wyjątkowe okazje

Domowym sposobem możemy wykonać także spray do odświeżania powietrza w łazience, unikając tym samym zbędnych wydatków oraz otrzymując dokładnie taki zapach, na jakim nam zależy. Zamiast jednorazowej puszki wykorzystuje się tu elegancką buteleczkę ze spryskiwaczem – taką, jakiej używamy np. podczas podlewania roślin. Bazą odświeżacza jest woda, do której i tym razem dosypuje się sodę oczyszczoną oraz wlewa kilka kropel olejku. Warto zauważyć, że kupując jeden koncentrat, możemy wykonać wiele rodzajów domowych odświeżaczy powietrza – nie tylko do łazienki.

Czy wiesz, że…?

Dodawanie sody oczyszczonej do domowych odświeżaczy powietrza to nie przypadek. Ma ona szerokie zastosowanie nie tylko w kulinariach, ale również kosmetyce czy ogrodnictwie. Wykazuje właściwości odświeżające: pochłania brzydkie zapachy.

Autorskie potpourri

potpourriSłowo potpourri ma dwa znaczenia. Jedno związane z muzyką, drugie tworzeniem ozdób. Interesujące nas potpourri to mieszanka suszonych kwiatów, liści, gałązek, szyszek i innych fragmentów roślin, które nadają pomieszczeniu naturalny i przyjemny zapach. Pięknie prezentują się w szkle i porcelanie: miskach, wazonikach.

W łazience sprawdzi się potpourri cytrusowe, złożone z suszonych plastrów cytryn, pomarańczy i grejpfrutów. Współgrają z nimi przyprawy korzenne, a więc cynamon, kardamon, goździki czy imbir. By owoce wyschły szybciej, możemy wysuszyć je na parapecie w słońcu lub w piekarniku. Po przygotowaniu elementów kompozycję można zamknąć w słoiku, co wzmocni intensywność aromatu.

Łagodniejsza wersja będzie się składać z samych płatków kwiatowych, ewentualnie pokropionych olejkiem. Sprawdzi się w mniejszej przestrzeni, np. toalecie wydzielonej z łazienki. Dobrze wysuszone płatki długo utrzymają ładny i świeży wygląd.

Odświeżenie powietrza w łazience

Odświeżacz... w żelu?

Patyczki Aroma Home & Dorota mrożona herbata 100 ml W łazience na półce bardzo dobrze sprawdzi się odświeżacz żelowy. Raz postawiony będzie działał bardzo długo – nawet kilka miesięcy. By go wykonać, potrzebne są gotowe kulki żelowe do roślin – dostępne w kwiaciarni – bądź też żelatyna spożywcza. Poza nimi przydadzą się olejek oraz dodatki wpływające na atrakcyjny wygląd pachnącej ozdoby.

Kuleczki bądź żelatynę umieszczamy w wybranym naczyniu – najlepiej przezroczystym. Wlewamy wody, by masa napęczniała i ujednoliciła się. Jeśli ma mieć kolor, dodajemy barwnik. Jeśli chcemy, by w środku znajdowały się kryształki czy inne ozdoby, to moment, w którym powinniśmy je dodać. Dolewamy także kilka kropel olejku. Potem pozwalamy ozdobie zastygnąć.

Data publikacji: 26.07.2018