Sprytne sposoby na suszenie prania w małym mieszkaniu

Suszenie prania to czynność, którą wykonuje każdy z nas. Wyprane ubrania, ręczniki czy pościel wymagają rozwieszenia i swobodnego przepływu powietrza – tylko w ten sposób szybko wyschną i nie będą miały brzydkiego zapachu. Jak sprytnie i skutecznie suszyć pranie w małym mieszkaniu?

suszenie prania

Suszenie prania w łazience

W małym mieszkaniu w bloku nie zawsze jest miejsce, by ustawić suszarkę. Czasem nie sprzyjają temu warunki: w domu są małe dzieci lub zwierzęta, albo akurat zaprosiliśmy gości i nie wypada przyjąć ich wśród mokrych koszul nocnych i bielizny.

Problem rozwiązać może popularna w mieszkaniach w bloku suszarka podwieszana, którą montuje się pod sufitem i która pozwala na suszenie nawet większych i cięższych rzeczy. Stosowanie jej wiąże się z niedogodnościami, takimi jak konieczność pozostawienia otwartych drzwi do łazienki – podstawowa wentylacja może być niedostateczna – albo ograniczenie światła, jeśli suszarka znajduje się przy lampie.

Korzystnym wyjściem, choć związanym z większym wydatkiem, jest wymiana kaloryfera na duży i nowoczesny grzejnik łazienkowy. Wbrew pozorom nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Nie odstaje od ściany, a na szeroko rozstawionych żeberkach możemy wieszać bieliznę, ręczniczki czy szmatki.

Suszenie prania

Alternatywne sposoby na suszenie prania w łazience

Mało znanym, lecz wygodnym urządzeniem do suszenia prania w łazience jest suszarka na wannę. Używanie jej nie koliduje z wykorzystywaniem suszarki sufitowej, więc jeśli zrobimy większe pranie, przydadzą nam się obie.

Suszarka na wannę jest łamana w połowie – można ją wygiąć lub zostawić rozprostowaną. Na jednym końcu ma mocne uchwyty, które dostosowują się do krawędzi wanny bez względu na jej szerokość. Drugi bok opiera się o ścianę. Taka suszarka utrzyma nawet 10 kg prania, a więc sprawdzi się nie tylko do suszenia bielizny, ale także cięższych bluz i dżinsów.

Z kolei w błyskawicznym suszeniu pomoże nam pralko-suszarka. To nowoczesne urządzenie, z którego – po wybraniu odpowiedniego trybu – wyciągniemy w pełni suche ubrania. Trzeba jednak pamięć, że będą bardziej pogniecione niż te, które schły swobodnie na suszarce.

Suszenie prania na balkonie

Często zapominamy, że do dyspozycji mamy jeszcze balkon – to idealne miejsce do suszenia ubrań wiosną i latem. Na świeżym powietrzu ubrania schną szybko, więc nie musimy się obawiać, że załadowana suszarka wolnostojąca będzie stała tam długo i szpeciła balkon oglądany przez sąsiadów.

Czy wiesz, że…?

Subtelniejszym rozwiązaniem jest suszenie drobnego prania – np. bielizny – na suszarkach typu parasol. Z uwagi na niewielki rozmiar skryjemy je za roślinami balkonowymi lub meblami.

Sprytne sposoby na suszenie prania

Tanie sposoby na suszenie prania w mieszkaniu

Suszenie prania w małym mieszkaniu nie musi się wiązać z dużymi wydatkami, jak w przypadku wymiany grzejnika na nowy.

Jeśli wynajmujemy mieszkanie lub jeden pokój, kupowanie i montowanie większych suszarek nie ma sensu. Zamiast tego możemy wykorzystać prostą i tanią linkę do bielizny. Rozciągniemy ją w łazience, pokoju, na balkonie, a także w suszarni na strychu lub na dworze między drzewami. Musimy jedynie pamiętać, by rzeczy mocować do niej przy użyciu klamerek do prania, bo mogą spaść podczas silnego wiatru czy w wyniku trącenia.

Istnieje szereg tricków i domowych sposobów na szybsze suszenie prania. Warto je znać, by ubrania móc składać i chować do szafy następnego lub jeszcze tego samego dnia. To szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których walczy się o zachowanie wolnej przestrzeni.

Data publikacji: 30.07.2018