Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Sprytne sposoby na suszenie prania w małym mieszkaniu

Suszenie prania to czynność, którą wykonuje każdy z nas. Wyprane ubrania, ręczniki czy pościel wymagają rozwieszenia i swobodnego przepływu powietrza – tylko w ten sposób szybko wyschną i nie będą miały brzydkiego zapachu. Jak sprytnie i skutecznie suszyć pranie w małym mieszkaniu?

suszenie praniasuszenie praniasuszenie praniasuszenie prania

Suszenie prania w łazience

W małym mieszkaniu w bloku nie zawsze jest miejsce, by ustawić suszarkę. Czasem nie sprzyjają temu warunki: w domu są małe dzieci lub zwierzęta, albo akurat zaprosiliśmy gości i nie wypada przyjąć ich wśród mokrych koszul nocnych i bielizny.

Problem rozwiązać może popularna w mieszkaniach w bloku suszarka podwieszana, którą montuje się pod sufitem i która pozwala na suszenie nawet większych i cięższych rzeczy. Stosowanie jej wiąże się z niedogodnościami, takimi jak konieczność pozostawienia otwartych drzwi do łazienki – podstawowa wentylacja może być niedostateczna – albo ograniczenie światła, jeśli suszarka znajduje się przy lampie.

Korzystnym wyjściem, choć związanym z większym wydatkiem, jest wymiana kaloryfera na duży i nowoczesny grzejnik łazienkowy. Wbrew pozorom nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Nie odstaje od ściany, a na szeroko rozstawionych żeberkach możemy wieszać bieliznę, ręczniczki czy szmatki.

Klamerki Sepio Normal do bielizny 20 szt.Klamerki Sepio Normal do bielizny 20 szt.Klamerki Sepio Normal do bielizny 20 szt.Klamerki Sepio Normal do bielizny 20 szt.

Alternatywne sposoby na suszenie prania w łazience

Mało znanym, lecz wygodnym urządzeniem do suszenia prania w łazience jest suszarka na wannę. Używanie jej nie koliduje z wykorzystywaniem suszarki sufitowej, więc jeśli zrobimy większe pranie, przydadzą nam się obie.

Suszarka na wannę jest łamana w połowie – można ją wygiąć lub zostawić rozprostowaną. Na jednym końcu ma mocne uchwyty, które dostosowują się do krawędzi wanny bez względu na jej szerokość. Drugi bok opiera się o ścianę. Taka suszarka utrzyma nawet 10 kg prania, a więc sprawdzi się nie tylko do suszenia bielizny, ale także cięższych bluz i dżinsów.

Z kolei w błyskawicznym suszeniu pomoże nam pralko-suszarka. To nowoczesne urządzenie, z którego – po wybraniu odpowiedniego trybu – wyciągniemy w pełni suche ubrania. Trzeba jednak pamięć, że będą bardziej pogniecione niż te, które schły swobodnie na suszarce.

Suszenie prania na balkonie

Często zapominamy, że do dyspozycji mamy jeszcze balkon – to idealne miejsce do suszenia ubrań wiosną i latem. Na świeżym powietrzu ubrania schną szybko, więc nie musimy się obawiać, że załadowana suszarka wolnostojąca będzie stała tam długo i szpeciła balkon oglądany przez sąsiadów.

Czy wiesz, że…?

Subtelniejszym rozwiązaniem jest suszenie drobnego prania – np. bielizny – na suszarkach typu parasol. Z uwagi na niewielki rozmiar skryjemy je za roślinami balkonowymi lub meblami.

kobieta wieszająca praniekobieta wieszająca praniekobieta wieszająca praniekobieta wieszająca pranie

Tanie sposoby na suszenie prania w mieszkaniu

Suszenie prania w małym mieszkaniu nie musi się wiązać z dużymi wydatkami, jak w przypadku wymiany grzejnika na nowy.

Jeśli wynajmujemy mieszkanie lub jeden pokój, kupowanie i montowanie większych suszarek nie ma sensu. Zamiast tego możemy wykorzystać prostą i tanią linkę do bielizny. Rozciągniemy ją w łazience, pokoju, na balkonie, a także w suszarni na strychu lub na dworze między drzewami. Musimy jedynie pamiętać, by rzeczy mocować do niej przy użyciu klamerek do prania, bo mogą spaść podczas silnego wiatru czy w wyniku trącenia.

Istnieje szereg tricków i domowych sposobów na szybsze suszenie prania. Warto je znać, by ubrania móc składać i chować do szafy następnego lub jeszcze tego samego dnia. To szczególnie ważne w małych mieszkaniach, w których walczy się o zachowanie wolnej przestrzeni.

Data publikacji: 30.07.2018