LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Montaż umywalki z szafką – instrukcja wideo

Umywalka z szafką to praktyczne i popularne rozwiązanie do łazienki. Dzięki niej zyskujesz miejsce do przechowywania kosmetyków i detergentów, a jednocześnie dyskretnie ukrywasz elementy instalacji wodnej. Montaż umywalki z szafką nie powinien Ci sprawić problemów. Zobacz, jak zamontować umywalkę z szafką, aby cieszyć się funkcjonalną i estetyczną łazienką.

Montaż umywalki z szafką krok po kroku

Wiele prac wykończeniowych i montażowych w domu możesz wykonać samodzielnie. Rezygnacja z pomocy specjalisty wiąże się ze sporymi oszczędnościami. Ile kosztuje montaż umywalki z szafką? Cena usługi wynosi średnio 150-300 złotych. Do tego dolicz silikonowanie armatury w cenie około 40-50 zł/m². Samodzielny montaż pozwoli Ci więc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby jednak cieszyć się praktyczną i estetyczną szafką z umywalką, dobrze przygotuj się do realizacji tego zadania. 

Prawidłowy montaż umywalki z szafką wiszącą albo stojącą wymaga użycia odpowiednich narzędzi i akcesoriów. Ważna jest staranność i precyzja wykonania, a także ustalenie właściwej kolejności zadań. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, w którym krok po kroku prezentujemy, jak zamontować umywalkę na szafce.

Skręcenie szafki pod umywalkę

Montaż umywalki z szafką zacznij od złożenia samej szafki. Najpierw przygotuj dwie pionowe ścianki. Przykręć zawiasy do mebla, prowadnice (jeśli szafka jest wyposażona w szuflady) albo podpórki pod półki. Następnie przykręć ścianki boczne do tylnej. Pamiętaj o przykręceniu śrub na dole oraz z tyłu ścianki. W ten sposób zapewnisz solidność i stabilność konstrukcji. Kontynuuj montaż ramy szafki. W przypadku szafki stojącej przykręć nóżki. 

Przymocowanie szafki do ściany

Kolejny krok to ustawienie szafki pod umywalkę w docelowym miejscu montażu i zaznaczenie tego ustawienia. Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy szafka stoi prosto. Jeśli jest inaczej, wyreguluj nóżki. Zaznacz ołówkiem miejsca mocowania, odrysowując na ścianie otwory w uchwycie ściennym. 

Następnie wywierć otwory w ścianie i włóż w nie kołki rozporowe dostosowane do struktury ściany. Przykręć uchwyt ścienny i przygotuj blaszki montażowe szafki. Ustaw szafkę przy uchwytach i przykręć ją do ściany. 

Wykonałeś montaż szafki wiszącej pod umywalkę. Teraz przejdź do kolejnego etapu, czyli zainstalowania w niej umywalki.

Prawidłowy montaż umywalki z szafką

Po złożeniu szafki wiszącej lub stojącej i przytwierdzeniu jej do ściany wykonaj montaż umywalki z szafką. Najpierw przełóż węże zasilające kran przez odpowiedni otwór. Wsuń uszczelkę i pierścień mocujący. Nałóż nakrętki i przykręć je ręką. Następnie ustaw kran w odpowiednim położeniu. Gdy to zrobisz, przytwierdź nakrętki na stałe kluczem.

Umieść otwór spustowy w umywalce. Nałóż uszczelkę i przykręć ją. Uszczelnij krawędź szafki silikonem. Na koniec ustaw na niej umywalkę.

Podłączenie kranu

Sam montaż umywalki z szafką wiszącą lub stojącą to jednak nie wszystko. Aby korzystać z armatury, musisz podłączyć do niej kran. W tym celu podłącz węże do kranu na dopływach wody. Przykręć je ręką, a później kluczem. Zamocuj syfon do otworu spustowego. Pamiętaj, aby wcześniej nałożyć na niego uszczelkę.

Następnie połącz elementy odpływu i uszczelnij je silikonem. Nałóż tuleję na rurę i rozsmaruj silikonowe uszczelnienie. Takie same czynności wykonaj na drugim końcu rury. Przykręć pierścień zaciskowy, a następnie włóż do niego uszczelkę. Tak powstałe połączenie zamocuj do otworu. 

Po dopasowaniu istniejącego odpływu obsadź kolanko. Wygładź wnętrze odpływu oraz tuleję rury papierem ściernym. Posmaruj je klejem i połącz ze sobą. 

Zakończenie montażu

Montaż szafki wiszącej pod umywalkę zakończ, odkręcając zawór odpływu wody. Sprawdź, czy nigdzie nie ma przecieków. Odkręć kran i upewnij się, czy odpływ wody jest szczelny. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz wsunąć szuflady albo włożyć półki. Jeśli szafka jest zamykana na drzwiczki, przytwierdź je do konstrukcji.

Pamiętaj o uszczelnieniu silikonem przestrzeni między ścianą a umywalką. Wygładź silikon wilgotnym palcem. Nadmiar silikonu usuń wilgotną szmatką. Gotowe! Twoja szafka jest zamontowana.

Zobacz także: Montaż syfonu do umywalki — instrukcja krok po kroku

montaż umywalki z szafką

Montaż umywalki z szafką – niezbędne narzędzia i akcesoria

Do prawidłowego zamontowania szafki z umywalką potrzebujesz kilku narzędzi i akcesoriów. Przydadzą Ci się:

Do niezbędnych akcesoriów należą także:

  • syfon,

  • otwór spustowy,

  • rura odpływowa.

montaż umywalki

Jak zamontować umywalkę na szafce? Zobacz wideo

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak zamontować umywalkę z szafką, ile kosztuje montaż umywalki z szafką, a także jakie narzędzia montażowe musisz wykorzystać podczas realizacji zadania. Zobacz również nasz krótki film instruktażowy, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Znajdziesz w nim kolejne etapy prawidłowego montowania umywalki z szafką łazienkową.

Data publikacji: 07.04.2015