icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Drewniane elementy w ogrodzie – powrót do natury

Drewno jest przyjacielem naszego ogrodu. Możemy je wykorzystać podczas tworzenia różnych elementów zabudowy (ogrodzenia, altany, tarasu) oraz dekoracji (mostki, pergole). Lubimy drewno, bo jest niedrogie i bliskie naturze. Do tego prezentuje się wyśmienicie w różnych rodzajach aranżacji.

drewniane elementy

W jakich elementach zabudowy ogrodowej możemy wykorzystac drewno

Pergole – to solidna podpora dla naszych bluszczy, winorośli i innych roślin pnących. Zazwyczaj są one wykonywane z drewna sosonowego. Aby mogły przetrwać na długie lata, wystarczy zadbać o ich impregnację. Są idealnym sposobem na wyeksponowanie naszych pnączy oraz przysłonięcie nieestetycznych części ogrodu.

Drewniane płotki – służą do dekoracyjnego wykończenia rabat z kwiatami oraz do zaznaczenia ścieżek. Dzięki nim nasza rabata jest uporządkowana i nie rozrasta się do nieporządanej wielkości. Drewno na płotki powinno być prawidłowo zaimpregnowane, ponieważ jego znaczna część znajduje się bezpośrednio w ziemi.

Drewniany plac zabaw – czyli wszystko, co najlepsze dla naszych dzieci. Drewniana zabudowa placu zabaw to frajda dla naszych maluchów. Piaskownice, domki, huśtawki i inne elementy najlepiej jest wykonać z drewna sosnowego lub sklejki. Kupując gotowe zestawy zwróćmy uwagę na to, by ich powierzchnia była dobrze wygładzona, a całość konstrukcji stabilna i bezpieczna.

Altana ogrodowa to miejsce częstych spotkań w letnie popołudnia. Chroni przed wiosennym deszczem podczas grillowania z przyjaciółmi.

drewniane elementy

Taras z desek dębowych lub drzewa egzotycznego Wykonany z tych materiałów prezentuje się nad wyraz interesująco. Deski powinny być ryflowane (żłobione w rowki) i ułożone zgodnie ze spadkiem tarasu, tak aby woda łatwo odpływała.

Ogrodzenie wykonane z drewna idealnie wygląda na działkach o niewielkiej powierzchni. Rodzajów tego ogrodzenia jest naprawdę dużo  od najprostszych, wykonanych z cienkich kołków i wąskich sztachet po ozdobne – malowane, z elementami wyciętymi w efektowne kształty.

Drewniane dekoracje czyli rzeźby, mostki spowodują, że nasz ogród nabierze wspaniałego klimatu.

Pamiętajmy, groźne dla naszego drewna jest zarówno nierównomierne namakanie jak i przesychanie. Stąd warto co jakiś czas impregnować jego powierzchnię przy pomocy odpowiednich preparatów.