Drzwiczki w szafkach – jak je poprawnie montować?

Montaż drzwiczek możemy zacząć, gdy mamy już powieszone szafki i założone blaty. W gotowych zestawach wszystkie potrzebne otwory są uprzednio wywiercone, co ułatwi nam pracę.

Potrzebne narzędzia:

- wiertarka
- wiertło do drewna lub frez
- miarka
- ołówek
- wkrętarka
- wkręty do drewna

Krok 1 – wybór zawiasów

O usprawnieniu funkcjonalności mebli decyduje wybór odpowiednich zawiasów. W zależności od potrzeb możemy wybrać zawiasy puszkowe o różnych kątach otwarcia. Najczęściej stosowane są zawiasy umożliwiające otwarcie drzwiczek pod kątem ok. 110°. W szafkach narożnych stosuje się zawiasy o kącie otwarcia ok. 170°. Z kolei lepszy dostęp do szafek górnych zapewnią nam specjalne podnośniki. Mechanizm ten, w oparciu o siłowniki, pozwala na płynne otwieranie szafek wiszących do góry (dzięki temu możemy wykorzystać całą przestrzeń szafki). Stosowanie podnośników sprawia, że nie potrzebujemy dodatkowych zawiasów do montażu drzwiczek. Z kolei płynne zamykanie szafek zapewnią nam popularne spowalniacze i odbojniki.

Uwaga! Do wysokich frontów polecane są specjalne podnośniki, dzięki którym drzwiczki będą się mogły „łamać” na dwie części.

Krok 2 – mocowanie zawiasów puszkowych

W szafkach kuchennych stosuje się najczęściej zawiasy puszkowe. Są one łatwe w montażu, a dodatkowo umożliwiają – w większości przypadków – regulację drzwiczek. Zawiasy zazwyczaj sprzedawane są jako dwie części, oprócz zawiasu jest jeszcze prowadnik. Przed zamocowaniem zawiasu do drzwiczek oba elementy trzeba ze sobą złożyć.

Montaż zawiasów zaczynamy od oznaczenia (za pomocą miarki i ołówka) miejsca na otwory pod puszkę zawiasów w korpusie szafki. Otwory powinny znajdować się w odległości ok. 10-15 cm od górnej i dolnej krawędzi drzwiczek oraz 4-5 mm w głąb szafki. Jeśli montujemy drzwiczki do szafek wyższych niż standardowe lub szerszych niż 60 cm, otwory wykonujemy w odległości ok. 20 cm od krawędzi górnej i dolnej drzwiczek (w takim przypadku będą potrzebne trzy zawiasy). Przed wierceniem otworów należy się upewnić, że zawias nie będzie nachodził na żadną z półek.

Otwory pod zawiasy puszkowe wykonujemy wiertłem do drewna lub frezem (otwory powinny mieć głębokość ok. 15 mm i 35 mm średnicy). Następnie dopasowujemy zawias do otworu i wkrętami przykręcamy go do szafki.

Jak zamontować drzwiczki w szafkach

Krok 3 – mocowanie drzwiczek do korpusu szafki

Zaczynamy, tak jak na korpusie szafki, od oznaczenia na drzwiczkach odległości montażu zawiasów. Przymierzamy drzwiczki, by upewnić się, że pomiary są właściwe, następnie wiercimy miejsce na otwory i mocujemy zawias do korpusu (jak wyżej). Jeśli szafka ma dwie pary drzwiczek – odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić ok. 2-3 mm.

Krok 4 – regulacja drzwiczek

Pozostaje nam już tylko wyregulowanie drzwiczek na zawiasach, tak by wisiały prosto w odniesieniu do korpusu szafki i innych drzwiczek oraz by odpowiednio przylegały. Zawiasy puszkowe dają nam możliwość regulacji w dwóch płaszczyznach – prawo-lewo i góra-dół. Najczęściej mamy możliwość regulacji frontu na zawiasie w zakresie ok. 2 mm. Są jednak zawiasy, które pozwalają na regulację w większym zakresie. Regulację zawiasów wykonujemy zgodnie z instrukcją producenta.

Drzwiczki w szafkach