Grzejniki dekoracyjne nie tylko do łazienki

Grzejniki mają coraz bardziej wymyślne kształty, dzięki czemu mogą zostać użyte jako element dekoracyjny. Ich funkcjonalność ograniczona jest do miesięcy chłodnych, ale nie znikają z naszych wnętrz, nadając niepowtarzalnego charakteru. Jak mogą wyglądać dekoracyjne grzejniki?

Grzejniki dekoracyjne nie tylko do łazienki

Tradycyjne grzejniki

Tradycyjne grzejniki rzadko kiedy mają za zadanie cieszyć oko. Ich przeznaczeniem jest nadawać wnętrzu wymaganą przez nas temperaturę. Kiedy nie są używane, chowamy je (w przypadku grzejników przenośnych), a przyzwyczajeni do wyglądu przytwierdzonych do ścian i pod parapetami grzejników żeberkowych czy pieców akumulacyjnych – nie zauważamy ich. Sytuacja ta zmieniła się na korzyść, jeśli chodzi o grzejniki łazienkowe – te nie tylko podnosiły temperaturę, ale nierzadko spełniały zadanie suszarek na wilgotne ręczniki czy wypraną odzież. Ich kształty przylegające do ściany przypominały drabinki, a w połączeniu z niebanalnym kolorem łączyły co prawda funkcjonalność z estetyką, ale w stopniu minimalnym.

Przeczytaj także: Jak naprawić cieknący kran?

Współcześnie produkowane grzejniki charakteryzują się (poza określonymi właściwościami grzewczymi) różnymi kształtami i kolorami. Nie tylko nadają się do zainstalowania na ścianie, nierzadko same dzielą przestrzeń swoją obecnością. Możliwości dekoratorskie, jakie kryją się w ich wyglądzie, od lat wykorzystują co bardziej wzięci designerzy, którzy wypełniają przestrzeń mieszkalną wymyślnymi formami. Przykładem niech będzie Karim Rashid – projektant wyposażenia wnętrz, który nadaje przedmiotom wymyślonym przez siebie futurystyczny wygląd za pomocą obłych kształtów i unikalnego łączenia, zdawałoby się, przypadkowych kolorów. Przedmioty sygnowane nazwiskiem Rashida, w tym grzejniki, stanowią wzór dla całej rzeszy projektantów młodego pokolenia.

Budowa i zasada działania nowoczesnych grzejników przypomina znane nam z łazienek drabinki, jednak rodzaj i jakość użytych materiałów oraz ich ukształtowanie każą mówić o nowej jakości tego typu wyposażenia domu. Po pierwsze i najważniejsze – są ozdobą ścian, do których są przytwierdzone. Po drugie, dzięki nim możemy ingerować w przestrzeń wnętrza. W jaki sposób? Na przykład podzielić ją za pomocą stojących wolno wysokich grzejników przypominających ścianę działową czy zmienić układ salonu przez postawienie obok kącika telewizyjnego emitującej ciepło okrągłej kolumny, bo i takie kształty przybierają dekoracyjne grzejniki. Po trzecie wreszcie – dzięki nim uzyskujemy odpowiednią temperaturę w miejscach reprezentatywnych, gdzie tradycyjne grzejniki psułyby wizualny efekt. Przykładem może być hotelowa recepcja, na której ścianie powiesić można grzejnik kształtem przywodzący na myśl artystyczny ozdobnik literniczy ze starych manuskryptów. Zaletą tego rozwiązania jest, że można go połączyć z innymi tego typu ozdobami, dzięki czemu wzór jest jeszcze bardziej efektowny, a temperatura pomieszczenia odpowiednio wyższa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podobnym ornamentem przystroić ścianę w naszym salonie.

Zobacz też: Jak stworzyć spójny zestaw – umywalka wpuszczana i blat

Grzejniki dekoracyjne nie tylko do łazienki

Grzejniki dekoracyjne

Czego jeszcze możemy się spodziewać po poszukiwaniach oryginalnych grzejników dekoracyjnych? Kolorystyka w tym przypadku nie stanowi żadnego utrudnienia w doborze konkretnego elementu grzewczego – dostępna gama barw jest w stanie usatysfakcjonować każdego dekoratora wnętrz, a jeśli będzie potrzeba, jak zapewniają producenci, można zamówić element grzejny wedle indywidualnego projektu kolorystycznego. Podobnie, jeśli chodzi o grzejniki ścienne, których powierzchnię zajmują reprodukcje grafik – tu nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciepły wizerunek był odwzorowaniem zdjęcia, które zrobiliśmy nad morzem, czy rysunku naszego dziecka lub wnuczka. Przeogromny jest również wybór kształtów, wśród których wymienić można np. kręgosłup ryby, zdrewniałe liście prehistorycznych roślin, półki z zaokrąglonymi bądź ostrymi krawędziami, okręgi, prostokąty, sprężyny, płaty miodu z pszczelego ula, zgeometryzowane lub ukazane realistycznie drzewo.