Dwustronna zabudowa w kuchni – poznajmy zasady!

W dobrze przygotowanym projekcie kuchni wszystko powinno mieć swoje miejsce. Rozkład mebli musi uwzględniać potrzeby i liczbę mieszkańców, a całość współgrać z wykończeniem domu. Zabudowa dwustronna to typ aranżacji kuchennej, który pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakie parametry wziąć pod uwagę?

Zalety dwustronnej zabudowy w kuchni

Jeśli dobrze przyjrzymy się projektom, które zakładają rozkład mebli po jednej i drugiej stronie pomieszczenia, to szybko dojdziemy do wniosku, że jest to jeden z najbardziej praktycznych sposobów na wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni kuchennej.

Ciąg szafek dolnych i górnych po obu stronach kuchni sprzyja dobrej organizacji i przechowywaniu wszystkich niezbędnych akcesoriów kuchennych. Nie musimy martwić się o liczbę półek i przedmiotów, które trzeba zgrabnie w nich poukładać. A jeśli dobierzemy odpowiedni kolor mebli, system otwierania szafek oraz zdobienia, możemy stworzyć wnętrze tak funkcjonalne, że trudno będzie wyobrazić sobie lepszą kuchnię.

Jak dostosować zabudowę dwustronną do swojej kuchni?

Zabudowa dwustronna sprawdza się w wielu wnętrzach, nie tylko przy aranżacji kuchni zamkniętych, choć tutaj ten typ zabudowy daje największe pole do popisu. W kuchniach otwartych lub częściowo zabudowanych dwustronne rozłożenie mebli także ma swoje olbrzymie atuty. Jakie?

Zabudowa dwustronna w kuchni rozrysowanej na planie prostokąta zwykle zakłada takie wykorzystanie przestrzeni, by dwie równoległe do siebie ściany były całkowicie umeblowane. W ciągu szafek kuchennych musi znaleźć się miejsce na strefę roboczą, zlewozmywak, lodówkę, piekarnik i miejsca do przechowywania. 

Jeśli pomieszczenie jest:

- długie, ale wąskie – trzeba uwzględnić to, że szafki nie mogą być zbyt głębokie, a sposób otwierania na oścież spowoduje utrudnienia w poruszaniu się oraz sięganiu po produkty. Najlepiej sprawdzą się szafki kuchenne z frontami przesuwnymi – taki system otwierania zapewni swobodę poruszania się po wnętrzu. W zabudowę dwustronną można wkomponować również blat stołu – węższy niż na głębokość 60 cm. Dzięki temu zyskamy miejsce do przygotowywania posiłków, a jednocześnie blat roboczy, którego w kuchni nigdy nie jest za mało.

- szerokie, ale krótkie – czyli usytuowane na planie kwadratu – spokojnie zmieścimy tu meble w zabudowie dwustronnej, ale będziemy musieli uważać na to, by w szeregu meblowym uwzględnić wszystkie niezbędne szafki i sprzęt AGD. Kuchnia kwadratowa pozwala na jeszcze jedno funkcjonalne rozwiązanie – wykorzystanie praktycznego układu U, gdzie na wprost wejścia znajduje się okno i zlew.

umieszczenie płyty grzewczej w kuchni
Płyta gazowa Cooke&Lewis 60 cm 4 palniki

- częściowo lub całkowicie odsłonięte – warto tu uwzględnić projekt kuchni, gdzie po jednej stronie znajdziemy ciąg szafek, a po drugiej blat roboczy, który może także pełnić funkcję stołu. Dzięki częściowo rozplanowanej zabudowie dwustronnej od strony salonu kuchnia otwarta nie jest całkowicie wyeksponowana, a gotowanie odbywa się w zdecydowanie bardziej kameralnej atmosferze. To dobry pomysł na aranżację niewielkiej kawalerki, gdzie salon pełni nie tylko funkcję pomieszczenia gościnnego, ale bardzo często również sypialni.

Jak widać, nie tylko liczba mieszkańców decyduje o tym, jak umeblujemy wnętrze kuchni. Równie ważne są preferencje użytkowników, a także sam układ pomieszczenia. W kuchni o niestandardowym kształcie zabudowa dwustronna pozwala optymalnie wykorzystać każdy zakątek pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę w kuchni z zabudową dwustronną?

Podczas planowania przestrzeni kuchennej oprócz samego układu pomieszczenia należy również wziąć pod uwagę:

  • Wysokość blatów – aspekt, o którym często zapominamy, a przez który późniejsze gotowanie jest wyjątkowo niewygodne. Dobra wysokość blatu roboczego to 10-15 cm poniżej poziomu, na którym znajdują się łokcie stojącego użytkownika. Jednak nie zawsze osoby, które będą korzystać z określonej kuchni, mają ten sam wzrost – co wtedy? Wówczas podczas planowania wygodnego blatu roboczego kierujmy się standardową wysokością, czyli 85-90 cm.

Uwaga!

Blat osadzony zbyt nisko to rozwiązanie wyjątkowo niewygodne. Powoduje, że prawie zawsze będziemy gotować w lekkim przygarbieniu. To oznacza ból pleców oraz karku.

 

zlewozmywak i bateria gdzie w kuchni
  • Rozmieszczenie zlewu, lodówki i płyty grzewczej – to najważniejsze elementy wchodzące w skład trójkąta roboczego. Również i one powinny mieć określone miejsce w dobrze rozplanowanej strefie kuchennej i zachowywać prawidłowe odległości:

- między lodówką a zlewem – 120-210 cm;

- między zlewem a kuchenką – 120-210 cm;

- między kuchenką a lodówką – 120-270 cm.

Oczywiście, nie każdy ma te same potrzeby i nie wszyscy gotujemy tak samo. Chociażby dlatego rozkład sprzętów w trójkącie roboczym warto dopasowywać do swoich potrzeb.

Zabudowa dwustronna – niestandardowe rozwiązania

Układ mebli w zabudowie dwustronnej nie zawsze musi przypominać literę L lub U. Meble nie muszą być również rozłożone w stosunku do siebie równolegle. Dwustronna zabudowa bardzo często obejmuje także rozkład w kształcie litery A, który sprawdza się w pomieszczeniach o nietypowym kształcie.

To bardzo ciekawy sposób na aranżację kuchni i jednocześnie praktyczne wykorzystanie wszystkich skosów. Przy tego typu projektach niezbędna będzie zabudowa pomieszczenia meblami na specjalne zamówienie, obejmującymi szafki kuchenne o różnych wymiarach, kosze cargo lub inne systemy szafkowe, które pozwolą funkcjonalnie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni.

Wysokość i głębokość szafek w zabudowie dwustronnej

Ten typ zabudowy kuchennej pozwala na naprawdę optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Można w nim zarezerwować miejsce na szafki wiszące oraz całkiem spory rząd szafek stojących. Szafki wiszące nie muszą być głębokie na 60 cm, a nawet nie powinny – odpowiednia będzie głębokość 30 lub 40 cm. Częściowo odkryte półki, bez otwieranych na oścież frontów, mogą posłużyć za praktyczne miejsce do przechowywania kubków, talerzy czy porcelany.

Szafki stojące są w kuchni niezbędne. To w nich umieszczamy najcięższe i największe elementy kuchennego wyposażenia. W dolnym segmencie kuchennym możemy również zaplanować takie systemy dodatkowe, jak np. kosze cargo, dzięki którym nawet zabudowa narożników jest wyjątkowo praktyczna.

Nie bez znaczenia jest również system otwierania szafek kuchennych znajdujących się w takiej zabudowie. Dużo lepszym rozwiązaniem niż system skrzydłowy będzie sposób otwierania uchylny oraz przesuwny.

gres do kuchni dwustronnej
Gres Minimal Arte 29,8 x 59,8 cm grafitowy

 

 

 

 

 

 

 

 

kuchnia dwustronna zabudowa

Uchylny zakłada otwieranie szafki w kierunku górnej krawędzi – system idealnie nadaje się do zastosowania w małej kuchni. Przesuwny jest natomiast doskonałym rozwiązaniem w wąskiej kuchni, zapewniającym nam możliwość wygodnego poruszania się po niej. Istnieją także systemy żaluzjowe oraz składane, które również będą wygodne, ale pod warunkiem, że zamontujemy odpowiednio mocne zawiasy. W kuchniach stylizowanych na wiejskie lub prowansalskie standardowe fronty możemy zastąpić zasłonką. Kolor materiału dobrany pod wyposażenie kuchenne oraz dodatki ociepli wnętrze i sprawi, że będzie wyjątkowo domowe.

Jak widać, sposobów na dwustronną zabudowę kuchni jest sporo i warto uwzględnić ten typ aranżacji w swoim domu. W ten sposób możemy zagospodarować naprawdę funkcjonalną oraz praktyczną przestrzeń.