Kuchnia otwarta na salon z wyspą – jak urządzić? Zalety i wady tego rozwiązania

W wielu nowoczesnych wnętrzach zaplanowana jest kuchnia otwarta na salon z wyspą. To wygodne rozwiązanie, które przy okazji uchodzi za niezwykle gustowne. Jednocześnie koncepcja posiada kilka wad. Sprawdź, jak urządzić takie wnętrze.

Przejdź do następnych akapitów:

  • Kuchnia otwarta na salon z wyspą – zalety i wady

  • Kuchnia z wyspą do siedzenia

  • Kuchnia na poddaszu z wyspą – przestrzeń do gotowania

  • Kuchnia z oknem narożnym i wyspą

  • Kuchnia otwarta na salon z wyspą – nowoczesne rozwiązanie

Wśród nowoczesnych rozwiązań, które stosowane są w dużych mieszkaniach, a także domach, pojawia się kuchnia z wyspą. Wymiary takiego wnętrza można dopasować do konkretnych potrzeb użytkowników oraz rozmiarów samego pomieszczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że kuchnia otwarta na salon z wyspą sprawdzi się w wielu konfiguracjach. Sprawdź, jak ją urządzić.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Kuchnia otwarta na salon z wyspą – zalety i wady

Wśród wielu zalet, którymi wyróżnia się kuchnia nowoczesna z wyspą, jest przede wszystkim możliwość zwiększenia powierzchni blatów użytkowych. To bardzo dobra wiadomość dla osób, którym wiecznie brakuje miejsca do przygotowywania potraw albo ustawiania kuchennych sprzętów i naczyń. Oczywiście rozwiązanie to z jasnych powodów nie sprawdzi się w przypadku małych pomieszczeń. Stanowi to podstawową wadę, którą ma kuchnia otwarta na salon z wyspą – znacznie ogranicza przestrzeń na podłodze. Z tego powodu pasuje wyłącznie do dużych wnętrz.

Oczywiście, dodatkowy blat to nie jedyna zaleta, którą ma wyspa w kuchni. Wymiary takiego mebla zazwyczaj pozwalają na ustawienie na nim na przykład zlewu. W ten sposób będzie to idealny wybór do wnętrz ze skosami. Co więcej, na wyspie można zamontować kuchenkę. Daje ona więcej przestrzeni do wyboru dużej płyty. W końcu kuchnia z wyspą do siedzenia może mieć chowane stołki dzięki odpowiednim rozwiązaniom. Ustawić je można ze wszystkich stron albo tylko jednej, a resztę zagospodarować na kosze na odpady albo po prostu szafki. W ten sposób tworzy się dodatkowa przestrzeń do przechowywania.

Jaka jest jeszcze zaleta, którą wyróżnia się kuchnia nowoczesna z wyspą? Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie stałego kontaktu z większą liczbą domowników czy gości. Otwarta kuchnia umożliwia Ci na przykład oglądanie ulubionego serialu czy filmu w trakcie gotowania. To jednak nie wszystko. Gdy zaprosisz gości, możesz również stale podtrzymywać z nimi rozmowę, dzięki czemu nie czujesz się odosobniony w innym pomieszczeniu. To świetny pomysł dla osób, które cenią sobie stały kontakt z domownikami czy zaproszonymi do domu osobami. 

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Kuchnia z wyspą do siedzenia

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest kuchnia z wyspą do siedzenia. Nie musi to jednak oznaczać, że cała kuchenna wyspa służy tylko temu. W końcu wszystko zależy od tego, jaki rozmiar ma wyspa w kuchni. Wymiary tego elementu w dużych wnętrzach pozwalają często na zainstalowanie na przykład dodatkowego zlewu albo przynajmniej przestrzeni do przechowywania w formie szafek. Teraz jednak warto skupić się na samej przestrzeni do siedzenia.

W przypadku wyboru takiego zagospodarowania przestrzeni należy przede wszystkim postawić na rozwiązanie, które pozwoli na wygodne użytkowanie otoczenia. Do wyboru masz więc dwa rodzaje stołków – bo to o nich mowa. Jeśli zależy Ci na tym, aby przestrzeń była maksymalnie wykorzystana, wybierz stołek barowy Cooke&Lewis Shira biały i inne, podobne koncepcje. Bez trudu schowasz go bezpośrednio pod blat, co zaoszczędzi Ci sporo miejsca, gdy stołek jest nieużywany.

Jeśli jednak planujesz intensywniejsze wykorzystanie tego rodzaju przestrzeni, dobrym wyborem będzie stołek barowy Cooke&Lewis Lagan biały. Choć wykonany w podobnym stylu, jednocześnie daje lepsze oparcie dla kręgosłupa. Z tego powodu będzie Ci wygodniej na nim pracować. Nawet starsze dzieci mogą usiąść i odrabiać na nim lekcje. Zadbaj tylko o to, aby blat przy stołkach był nieco wysunięty, co pozwoli na wygodne umieszczenie nóg między siedziskiem a obudową.

Kuchnia na poddaszu z wyspą – przestrzeń do gotowania

W przypadku, gdy kuchnia mieści się na poddaszu, pojawia się problem, jeśli chodzi o przestrzeń do gotowania. Bardzo często skosy nie pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeni na kuchnię, nie licząc obszaru bezpośrednio pod oknem. W takim przypadku kuchnia na poddaszu z wyspą to świetne rozwiązanie, które gwarantuje większe wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Warto jednak dobrze ją zagospodarować. Przykładowo, przy ścianie przygotować przestrzeń do przechowywania, jako że niemożliwe jest tam stanie w wyprostowanej pozycji.

Co w takim przypadku zrobić z wyspą? Najlepiej zaplanować na niej kuchenkę, na przykład w formie płyty, taką jak płyta indukcyjna GoodHome Bamia ze zintegrowanym okapem. Będzie ona dodatkowo chronić przed nadmiarem nieprzyjemnych woni. W ten sposób ochroni przed niepożądanymi zapachami, które często gromadzą się w tego rodzaju wnętrzach. Co więcej, przy wyspie można także, jak we wcześniejszej propozycji, zorganizować miejsca do siedzenia. To bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli w Twoim domu ma pojawić się kuchnia na poddaszu z wyspą.

Kuchnia z oknem narożnym i wyspą

Nieco problemów może stwarzać kuchnia z oknem narożnym i wyspą. Podstawowym kłopotem jest tutaj oczywiście brak dostępu odpowiedniej ilości światła dziennego. W takim przypadku nie ma innego rozwiązania jak zabezpieczenie dostępu do światła sztucznego, na przykład przez wybór odpowiedniego oświetlenia zamontowanego bezpośrednio nad blatem. Z nowoczesnym wnętrzem świetnie współgra lampa wisząca Betti 3 x E27 60 W czarny, a jednocześnie gwarantuje strumienie światła skierowane bezpośrednio na blat, co zawsze stanowi zaletę w takiej sytuacji.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również w takiej kuchni przygotować przestrzeń do przechowywania rozmaitych produktów. Możesz zamontować blat drewniany 60 x 2,7 x 300 cm buk holenderski przycięty na odpowiedni rozmiar. To pozwala wstawić w niego zarówno zlew, jak i kuchenkę czy po prostu przygotować nieco większe rozmiary i mniejszy korpus, dla zachowania komfortu. Nie musisz od razu stosować klasycznych szafek i drzwiczek. Świetnie sprawdzi się zasłonka z dobrej jakości materiału jak zasłona GoodHome Mandlay 140 x 260 cm beżowa. Skrócona i zwężona, zasłania przestrzeń do przechowywania, która nie musi być widoczna na co dzień. W takim przypadku kuchnia z oknem narożnym i wyspą praktycznie niczego nie traci.

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Kuchnia otwarta na salon z wyspą – nowoczesne rozwiązanie

Jak widzisz, kuchnia otwarta na salon z wyspą jest praktycznie zawsze dobrym rozwiązaniem. Jeśli wybierzesz jasne kolory, dodatkowo powiększysz wnętrze dzięki brakowi ścian, które by je ograniczały. Jest jednak wiele aspektów wpływających na to, co będzie prezentować sobą kuchnia z wyspą. Wymiary to podstawowe kryterium, na którym powinieneś się opierać, robiąc tego rodzaju plany. Pamiętaj, że większość wyposażenia, które jest niezbędne do Twojej kuchni z wyspą, znajdziesz w sklepie Castorama. Wybierz pasujące elementy wykończenia i ciesz się doskonałą jakością produktów, a także wygodnie zagospodarowaną kuchnią!