Produkty

Aranżacja kuchni bez szafek wiszących

Aranżacja kuchni bez szafek wiszących

Wyposażenie kuchni to ważny element jej aranżacji. Szczególną rolę odgrywają w tym pomieszczeniu odpowiednie meble, które powinny być w pełni funkcjonalne, a przy tym estetyczne. W nowoczesnych aranżacjach kuchni coraz częściej dostrzeżemy brak szafek górnych – jakie są zalety takiego rozwiązania, kiedy warto je zastosować i jak wykorzystać wolną przestrzeń na ścianie?

Jakie meble do kuchni wybrać?

Wybór mebli do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w czasie gruntownego remontu tego wnętrza bądź urządzania nowego mieszkania lub domu. Jakie rodzaje szafek wybrać? Jaki kolor i styl frontów będzie najlepszy? Jaki kształt powinna przyjąć zabudowa meblowa? Czy stawiamy na klasyczne szafki z drzwiczkami, czy wolimy raczej szuflady lub szafki uchylne? Wyboru nie ułatwia szeroka gama szafek kuchennych, które możemy znaleźć w kolekcji mebli modułowych przygotowanych do samodzielnego montażu, lub oferty producentów oferujących meble na wymiar.

Bez względu jednak na wszelkie decyzje, jedna kwestia pozostaje bezsporna – w naszej kuchni muszą znaleźć się szafki dolne. Bez nich zabudowa kuchni nie istnieje, a wykonywanie codziennych czynności byłoby niemożliwe. Nie można powiedzieć tego samego o szafkach wiszących, których obecność wcale nie jest obowiązkowa, a w niektórych przypadkach może okazać się świetnym sposobem na ciekawe zaaranżowanie nowoczesnej kuchni.

Szafka kuchenna dolna narożna lewa Unik DN-100L biała
Szafka kuchenna dolna narożna lewa Unik DN-100L biała

Zalety zabudowy kuchni bez szafek wiszących

Umeblowanie kuchni pozbawione szafek wiszących to propozycja do różnych wnętrz oraz dla osób o różnych potrzebach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w kuchni singla, który nie potrzebuje wiele miejsca do przechowywania. Z drugiej strony szafki kuchenne dolne będą także wystarczające w wieloosobowych gospodarstwach domowych – tutaj warunkiem jest jednak odpowiednio duża kuchnia. Brak masywnych szafek zawieszonych na ścianie może okazać się dobrym sposobem na optyczne powiększenie niewielkiej kuchni oraz dodanie jej lekkości. Poza tym, to także sposób na lepsze doświetlenia wnętrza.

Czy wiesz, że...

Zabudowa kuchenna złożona wyłącznie z szafek stojących zapewni nam większy komfort podczas codziennych prac kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli łatwy i szybki dostęp do często używanych przedmiotów czy artykułów spożywczych. Unikniemy konieczności szukania ich w wyżej położonych szafkach, co często wymaga wchodzenia na stołek lub krzesło.

Szafka kuchenna dolna z 4 szufladami Unik DS-40/4 grafit matowy
Szafka kuchenna dolna z 4 szufladami Unik

Ważną zaletą kuchni wyposażonej jedynie w szafki dolne jest także jej przytulniejszy wygląd, co okaże się zaletą szczególnie w sytuacji, gdy nasze pomieszczeni połączone jest z salonem. Brak szafek wiszących odbiera kuchni jej typowo gospodarczy charakter, czyniąc ją nieco przytulniejszą. Przestrzeń, którą przeznaczylibyśmy na wiszące moduły możemy też zaaranżować na wiele ciekawych sposobów, co jeszcze bardziej podniesie jej walory estetyczne.

Brak szafek górnych z pewnością zrekompensują nam liczne modele szafek stojących, wśród których znajdziemy szafki z drzwiczkami, z szufladami, pozwalające na zabudowę sprzętów AGD, narożne, a także otwarte – w pełnej gamie wzorów, kolorów i rozmiarów.

Kiedy zrezygnować z górnych szafek w kuchni?

Rezygnację z wiszących szafek do kuchni warto rozważyć w następujących sytuacjach:

- gdy nie potrzebujemy wiele miejsca do przechowywania i wystarcza nam przestrzeń dostępna w szafkach stojących;

- gdy planujemy zastosowanie wyspy kuchennej, która zapewni nam dodatkową przestrzeń na akcesoria kuchenne;

- gdy w ramach zabudowy kuchennej chcemy wykorzystać wysokie i pojemne szafki, tzw. słupki;

- gdy zależy nam na modnej, minimalistycznej aranżacji kuchni;

- gdy chcemy dodać kuchni lekkości i optycznie ją powiększyć;

- gdy nasza kuchni jest na tyle duża, że możemy umieścić w niej wiele szafek stojących;

- gdy zależy nam na zbliżeniu wystroju i aranżacji kuchni do wystroju salonu, z którym się ona łączy;

- gdy chcemy wyeksponować stylowe elementy kuchennego wyposażenia, np. przybory, pojemniki, zastawę itp.

Porada eksperta

Rezygnacja z szafek wiszących może okazać się w niektórych sytuacjach wymuszona warunkami panującymi w naszej kuchni. Będzie tak wtedy, gdy w ścianie, przy której chcemy ustawić meble, znajdują się duże okna.

Szafka kuchenna dolna narożna lewa City DN-100L biała
Szafka kuchenna dolna narożna lewa City

Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek

Najwięcej swobody w urządzaniu kuchni, w której wykorzystamy tylko szafki stojące, zapewni nam spore, przestronne wnętrze. Do takiego pomieszczenia łatwo dopasujemy poszczególne moduły dolne i będziemy mogli ulokować je nie tylko w jednym rzędzie, ale i na planie litery L czy U. Na ten temat dowiemy się więcej z tego artykułu.

W zabudowie meblowej takiej kuchni powinniśmy uwzględnić obecność szafki do zabudowy piekarnika. Warto rozważyć również zastąpienie jej wysokim słupkiem, w którym znajdzie się miejsce nie tylko na piekarnik, ale i na mikrofalówkę – dzięki takiemu meblowi nie będziemy musieli schylać się do piekarnika, chcąc sprawdzić poziom wypieczenia potrawy lub ją wyjąć. Jednolity wygląd kuchni zapewni także szafka na zmywarkę (jeśli planujemy zakup tego urządzenia) oraz szafka do zabudowy lodówki.

Niezbędną szafką kuchenną stojącą będzie także szafka na zlewozmywak. Jeśli w naszej kuchni znajduje się okno, moduł ten warto usytuować na jego wysokości, co zapewni nam piękny widok w czasie zmywania. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie takie musi być w pełni funkcjonalne i nie może ograniczać możliwości otwierania okna (pamiętajmy, że uchylanie okna do wietrzenia to nie wszystko – musimy mieć także sposobność jego umycia, a tym celu musimy je otworzyć).

W kuchni z pewnością przyda się także szafka wyposażona w szuflady – w takim meblu wygodnie przechowamy choćby liczne sztućce i inne drobne akcesoria.

Szafka kuchenna dolna zlewozmywakowa 1-drzwiowa Loft Rapsodia DZ-60/1
Szafka kuchenna dolna zlewozmywakowa 1-drzwiowa Loft Rapsodia DZ-60/1

Czy wiesz, że...

Dolna zabudowa kuchni nie musi składać się wyłącznie z szafek zamykanych na drzwiczki bądź wyposażonych w szuflady. W niewielkich wnękach, narożnikach lub na końcu ciągu mebli warto wykorzystać szafkę otwartą – na jej półkach możemy przechowywać drobiazgi lub ustawić dekoracje.

Szafka kuchenna dolna 2-drzwiowa City II D-60/2 titanium
Szafka kuchenna dolna 2-drzwiowa City II

Do aranżacji kuchni z szafkami dolnymi świetnie pasuje także wyspa kuchenna. Tego typu konstrukcja może zapewnić nam dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale także stać się głównym miejscem gotowania lub zmywania – w tym celu należy uwzględnić w niej obecność płyty grzewczej bądź zlewu. W każdym wypadku wyspę kuchenną należy odpowiednio zaprojektować, o czym więcej dowiemy się w tym miejscu.

Czym zastąpić wiszące szafki do kuchni?

Kuchnia wyposażona w dolne szafki zwieńczone blatem ma wiele zalet – co jednak zrobić z wolną przestrzenią na ścianie? Jeśli z szafek wiszących zrezygnujemy całkowicie, do zagospodarowania mamy sporo miejsca – możemy wykorzystać je np. do montażu półek bądź relingów. Tego typu dodatki do kuchni pozwolą funkcjonalnie wykorzystać wolne miejsce i sprawdzą się do przechowywania najczęściej używanych akcesoriów. Półki wykorzystamy także do ustawienia pojemników na produkty spożywcze czy dekoracji. Mogą to być nie tyko świeże zioła, ale i oprawione w ramy grafiki czy zdjęcia oraz efektowne szklane naczynia, a nawet zastawa stołowa.

Półki i relingi możemy łączyć ze sobą w aranżacji kuchni, ale dobry efekt da również zastosowanie tylko jednego elementu. Może to być np. półka na dekoracyjnych wspornikach, jednak na tyle długa, by ciągnęła się przez całą ścianę.

Szafka kuchenna kolumnowa z półkami Piano Truflowy SKP-200/60
Szafka kuchenna kolumnowa z półkami Piano

Dodatki w formie relingów lub półek możemy zastąpić też bardziej rozbudowaną, lecz lekką, otwartą zabudową, która pozwoli zaaranżować wybrany fragment ściany. Może być to np. drewniany, płytki regał, na którym zmieścimy pojemniczki z przyprawami.

Warto też przypomnieć, że nie musimy całkowicie rezygnować z górnych szafek. Czasem wystarczy jeden lub dwa moduły, które uzupełnią zabudowę złożoną z szafek stojących. Możemy umieścić je także wyłącznie na jednej ze ścian, co sprawdzi się w sytuacji, gdy nasza zabudowa ma kształt litery L. Dobrym sposobem na zastąpienie mebli wiszących będzie też zastosowanie wysokich szafek kolumnowych, co znacznie zwiększy nasze możliwości, jeśli chodzi o przechowywanie w kuchni.

Jeżeli natomiast szukamy kompromisu pomiędzy masywnymi szafkami górnymi a całkowitym ich brakiem, możemy sięgnąć także po moduły otwarte. Bardziej masywne niż półki, jednak lżejsze od szafek zamykanych pozwolą na wykorzystanie wolnego miejsca, ale nie przytłoczą przestrzeni.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską
Przed Dorotą kolejne wyzwanie – metamorfoza kuchni. I to takiej, w której do tej pory rządziła prowizorka. Po wizycie projektantki palety...
Czytaj więcej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej
Salon i kuchnia w mieszkaniu miłośników podróżowania to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczasowy wygląd i wyposażenie miesz...
Czytaj więcej

Mikrokuchnia w aneksie - metamorfoza w małym mieszkaniu

Mikrokuchnia w aneksie - metamorfoza w małym mieszkaniu
Nie zawsze kuchnia w mieszkaniu jest spełnieniem Twoich marzeń. Bywa, że dopiero musisz ją dopasować do swojej wizji. Jak to jednak zrobić, jeśli masz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Aranżacja kuchni bez szafek wiszących