Produkty

Dzielenie pomieszczeń. Jak to zrobić bez ścianek działowych?

Dzielenie pomieszczeń. Jak to zrobić bez ścianek działowych?

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej dominują otwarte przestrzenie. Połączenie kuchni i jadalni oraz przeszklonego salonu z przedpokojem to warianty wybierane najczęściej. Jak podzielić pomieszczenie, nie używając do tego tradycyjnych ścianek działowych? Zobaczmy, co możemy wykorzystać.

Skupienie kilku funkcji pomieszczeń w jednym wnętrzu to rozwiązanie, które połączy strefę wypoczynku z miejscem do pracy oraz będzie sprzyjało spotkaniom domowników. Rozdzielenie pomieszczeń wydaje się rzeczą oczywistą w przypadku mieszkania lub domu o nieregularnej budowie, w którym końce stref wyznaczają różne długości ścian. A jak rozdzielić pomieszczenie w kształcie kwadratowym lub prostokątnym?

Parawan lub ekran

Choć nazwa przywodzi na myśl raczej klasyczne, ażurowe japońskie parawany, to ich wybór jest znacznie większy. Oprócz wolnostojących parawanów szczególnie popularne są te wiszące – wykonane z różnych materiałów, w wielobarwnych wzorach i kształtach. Wybierzmy więc ten, który będzie idealnie komponował się z charakterem wnętrza. W pomieszczeniach, w których dominują naturalne materiały, sprawdzą się produkty wykonane z drewna. W minimalistycznych, industrialnych wnętrzach wykorzystajmy szkło lub parawan z motywem lustrzanym. We wnętrzu nowoczesnym zainstalujmy parawan z motywem komiksowym lub z połączenia kilku rzędów płyt winylowych.

jadalnia na podeścieMeble

To jeden z najprostszych sposobów na podzielenie pomieszczenia. Ustawiając kanapę wraz z fotelami na planie kwadratu, wyraźnie oddzielimy strefę wypoczynkową od kącika do czytania czy domowego biura. Oprócz wypoczynku możemy także ustawić meble w otwartej przestrzeni, łącząc ze sobą poszczególne segmenty: komody i witryny. Ciekawą propozycją będzie także domowa biblioteczka z otwartymi półkami, dzięki którym książki będą dostępne po obu stronach. Skontrastujmy ze sobą także różne fasony i faktury mebli, pamiętajmy jednak, że rozdźwięk powinien być wyraźny.

Kolorystyka ścian

Barwa może spajać, jak i dzielić. Monochromatyczne wnętrza utrzymane w podobnej kolorystyce sprawią wrażenie spójnej i kompletnej przestrzeni. Aby rozdzielić pomieszczenia, zastosujmy odmienne barwy, które będą ze sobą skontrastowane. Nie możemy jednak zapominać, że połączenie odrębnych kolorów wraz z dodatkami o różnych fakturach i kształtach wywoła efekt eklektyzmu i bałaganu. Aby tego uniknąć, wybierzmy te same lub podobne meble czy dodatki, ale rozdzielmy je pod względem kolorystycznym. Będą stanowiły przemyślaną całość.

Odmienne poziomy posadzki

Tak samo jak ściany, posadzki mogą znajdować się na różnych poziomach. Miejsca do rekreacji i wypoczynku parawan oddzielający dwa pomieszczeńpodkreślimy poprzez obniżenie poziomu posadzki. Wnętrza centralne, jak salon czy przestrzeń kinowa, zwrócą uwagę otwarciem przestrzeni do góry, którą uzyskamy poprzez brak sufitu w budynkach wielokondygnacyjnych. Otwartą przestrzeń zaakcentujmy oryginalnym żyrandolem lub industrialnym oświetleniem, w zależności od zastosowanej stylistyki we wnętrzu.

Nadproża, słupy i kolumny

Nadproża, słupy i kolumny to elementy, których często chcemy się pozbyć, gdyż są usytuowane w nieodpowiednich dla nas miejscach. Wykorzystajmy części konstrukcyjne, które w naturalny sposób podzielą przestrzeń. Odpowiednio zaaranżowane słupy i podciągi staną się elementem kluczowym dla odbioru przestrzeni.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Z czego wykonać pawlacz w przedpokoju

Z czego wykonać pawlacz w przedpokoju
Pawlacze często bywają utożsamiane z meblem niemodnym, z niezbyt estetycznym zabudowywaniem przestrzeni, lub z  tworzeniem swego rodzaju graciarn...
Czytaj więcej

Co jest potrzebne do budowy garderoby

Co jest potrzebne do budowy garderoby
Budowa garderoby jest zadaniem na tyle łatwym, że – w zależności od modelu, na jaki się zdecydujemy – przydatne będą nam jedynie podstawow...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
06.11.2015
No właśnie, to jest zagwozdka. Ale kilka porad stąd wyciągnęłam. może nawet parawan jakiś fajny da radę

Ocena i komentarz dla:

Dzielenie pomieszczeń. Jak to zrobić bez ścianek działowych?