Dzielenie przestrzeni szkłem

We współczesnym budownictwie dominują duże, otwarte przestrzenie. Przyzwyczajeni do stałej obecności światła naturalnego we wnętrzach, w obliczu konieczności wydzielenia pomieszczenia ograniczonego ścianami możemy zdecydować się na użycie szkła – czy to dobry wybór na dzielenie przestrzeni?

przestrzeń-odzielona-szkłemprzestrzeń-odzielona-szkłemprzestrzeń-odzielona-szkłemprzestrzeń-odzielona-szkłem

Wraz z modą na budynki poprzemysłowe dostosowane do celów mieszkaniowych przyszło zauroczenie dużym, nieograniczonym dodatkowymi ścianami metrażem. Podział przestrzeni w takim wnętrzu jest symboliczny – oddzielać nie muszą ściany, ale na przykład rząd półek, wyraźny, kontrastowy kolor grubego dywanu czy obecność telewizora i usytuowanie względem niego kompletu wypoczynkowego. Gdy tego rodzaju wydzielenie przestrzeni przestaje wystarczać, decydujemy się na postawienie ściany. Ale co zrobić, by jednocześnie wydzielić przestrzeń i zapewnić jej dostęp do światła dziennego, nawet gdy nie graniczy ona z oknem? Z pomocą przychodzi nam szkło.

Do niedawna jedyną opcją, jaka była brana pod uwagę, to użycie pustaków szklanych. Są ciągle chętnie wybierane z tej racji, że postawienie z nich ścianki działowej jest stosunkowo proste i niezbyt drogie w porównaniu do innych rozwiązań. Na niekorzyść pustaków szklanych przemawia ich kształt – zgeometryzowany, kwadratowy, jednostajny – nie każdemu przypada on do gustu. Producenci starają się wobec tego w inny sposób zachęcić do swoich wyrobów, na przykład przez barwienie pustaków. Użycie różnokolorowych elementów sprawi wrażenie, że mamy do czynienia z dużą wersją mozaiki – taki wygląd, w połączeniu z daną aranżacją okolicznej przestrzeni, może dać znakomity efekt.

Jeśli chcemy postawić ścianę, a jednocześnie nawiązać do przeszłości, możemy zdecydować się na luksfery – przypominają z wyglądu pustaki szklane, ale w przeciwieństwie do nich nie posiadają wewnątrz pustej przestrzeni. Odlewane są z matowego szkła, które ma mniejszą przepuszczalność światła, ale za to rozmywa kształty przedmiotów umiejscowionych tuż za nim. Niebieskozielona poświata, jaka tworzy się w miejscu, skąd pada światło, może być dobrze wykorzystana w aranżacji przestrzeni typu loft. Nic w tym dziwnego, skoro luksfery były używane jako materiał w halach produkcyjnych czy szpitalach.

taras-oszklonytaras-oszklonytaras-oszklonytaras-oszklony

W przeciwieństwie do producentów luksferów, producenci pustaków szklanych oferują materiał lżejszy i bardziej urozmaicony kolorystycznie. Pustaki mogą być odlewane z zabarwionej wcześniej masy lub barwione już po wyprodukowaniu. W grę wchodzą jeszcze namalowane, wymyślne kształty, które wedle naszego uznania mogą ozdobić powierzchnię pustaków.

Decydując się na użycie szkła, stosunkowo od niedawna mamy możliwość użycia innych materiałów. Przykładem niech będą szklane tafle. Są wytrzymałe, mogą mieć dokładnie takie wymiary, jakich potrzebujemy i  w przeciwieństwie do luksferów i pustaków szklanych — zajmują mniej miejsca, a ściany postawione za ich pomocą są zdecydowanie bardziej smukłe. Podobnie jak to było z pustakami, tafle mogą być dowolnie barwione, ale w przeciwieństwie do nich – możliwości wykorzystania tafli są dużo większe. Dzięki nim można nie tylko postawić ścianę działową, ale odpowiednio przypasowawszy je do metalowych ram, mogą spełniać funkcję drzwi przesuwnych lub otwierających się w dowolną stronę — do wewnątrz i na zewnątrz.

 

Data aktualizacji: 09/05/2024