Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Ekogroszek – wady i zalety

Zakup pieca na ekogroszek jest jedną z kuszących opcji podczas podejmowania decyzji dotyczącej ogrzewania naszego domu. Czy jednak takie rozwiązanie jest na dłuższą metę opłacalne i czy warto w nie zainwestować?

Ekogroszek

Ekogroszek to paliwo stałe, które produkuje się na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Przedrostek „eko” nie jest tutaj bez znaczenia, bowiem spełnia ono wszelkie niezbędne normy Unii Europejskiej dotyczące minimalnej zawartości siarki i wytwarzanego popiołu, stanowiąc w tym wypadku materiał ekologiczny. Czy warto zainwestować w takim sposób ogrzewania naszego domu? Zdania są podzielone.

Wady

Do największych wad dotyczących opalania ekogroszkiem należą początkowe koszty całej inwestycji. Choć sama eksploatacja i ogrzewanie tym paliwem jest dość oszczędne, to zakup potrzebnego pieca retortowego nie należy do najmniejszych wydatków. Jego koszt jest dość duży, a kolejnym problemem może być awaryjność sprzętu. W porównaniu do zwykłego pieca węglowego kocioł na ekogroszek posiada wiele mechanizmów, które bardzo często ulegają awariom.

Zalety

Ogrzewanie ekogroszkiem to przede wszystkim wygoda. W przypadku tego rodzaju pieca praktycznie nie musimy się martwić o odpowiednią temperaturę w naszym domu. Po odpowiednim wyregulowaniu kotła cały proces ogrzewania realizuje się automatycznie, a my nie musimy się niczym przejmować. Nie bez znaczenia jest także fakt, że ogrzewanie ekogroszkiem jest dużo korzystniejsze dla środowiska. W porównaniu do opalania olejem czy zwykłem węglem, ekogroszek nie emituje tak dużej ilości zanieczyszczeń.

Jaki kocioł?

Jeśli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie ekogroszkiem, nie pozostaje nam nic innego, jak dobranie odpowiedniego kotła grzewczego. Ich wybór na rynku jest niezwykle szeroki, zarówno jeśli chodzi o stopień ich automatyzacji, jak i oczywiście cenę. W zależności od wielkości budynku do ogrzania, ich moc może oscylować w granicach 15-200 kW. W nowoczesnych modelach całość obsługiwana jest automatycznie, a jedyne, o co musimy się martwić, to włączenie mechanizmu, regularne uzupełnianie paliwa i usuwanie popiołu.

Ekogroszek

Kotłownia

Miejsce, w którym znajdzie się kocioł, nie może być przypadkowe. Kotłownia musi mieć odpowiedni metraż, tak, aby piec na ekogroszek swobodnie się w niej zmieścił, a oprócz tego, aby można w niej składować także samo paliwo. Musimy też pamiętać o odpowiednich przepisach, które reguluje prawo. Najlepiej, by kotłownia znalazła się w piwnicy bądź na parterze, jej wysokość przekraczała 2 metry, a całość była odpowiednio wentylowana.

Zakup ekogroszku

Ekogroszek warto kupić latem, głównie ze względu na dużo niższą cenę. Przy zakupie warto sugerować się jak największą wartością opałową i niską zawartością siarki oraz popiołu. Uwagę należy zwrócić także na wartość spiekalności, która nie powinna być niższa niż 10. Paliwo możemy kupować w workach i uzupełniać regularnie jego ilość w naszej kotłowni bądź zaopatrzyć się w całą partię ekogroszku jednorazowo.

Ogrzewanie naszego domu jest niezwykle ważne, dlatego decyzja dotycząca jego rodzaju należy do kluczowych przy projektowaniu. Zarówno piece olejowe, węglowe, jak i te na ekogroszek mają sporo wad i zalet, które warto rozpatrzeć – wybór może nie być prosty.