Kiedy warto zastosować piecyk gazowy

Piecyki gazowe to przenośne urządzenia, które mogą w błyskawicznym tempie podnieść nasz komfort cieplny, umilając tym samym popołudniowy relaks czy majsterkowanie w warsztacie. W jakich okolicznościach warto zdecydować się na ich zastosowanie i co cechuje te urządzenia grzewcze?

Kiedy warto zastosować piecyk gazowy

Obszary zastosowania

Piecyki gazowe jako przenośne źródło grzewcze mogą być stosowane zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ich głównym przeznaczeniem jest ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych, gospodarstw domowych, ale także garaży, przydomowych warsztatów czy magazynów i hal przemysłowych. W wielu przypadkach stanowią dodatkowe źródło ciepła, na przykład uzupełniające pracę kominka lub systemu centralnego ogrzewania. Warunkiem użycia piecyka gazowego jest pomieszczenie posiadające skuteczną wentylację lub dobrze wietrzone – to dlatego, iż urządzenia te nie odprowadzają spalin.

Zalety

Za wyborem tego rodzaju urządzenia grzewczego przemawia przede wszystkim niewygórowana cena – zarówno jeśli chodzi o zakup samego piecyka, jak i koszt jego późniejszej eksploatacji. To wszystko dzięki zasilaniu urządzenia przy użyciu tradycyjnych butli z propan-butanem. Na tym jednak zalety piecyków gazowych się nie kończą. Warto tutaj wspomnieć, chociażby o dużej mobilności tych urządzeń, szczególnie w przypadku modeli wyposażonych w praktyczne kółka – ważne, iż ich użycie nie jest związane z koniecznością podłączenia do instalacji elektrycznej, dzięki czemu możemy je wykorzystać niemal wszędzie. Nie musimy się przy tym obawiać o ich stan, ponieważ piecyki gazowe posiadają solidną metalową obudowę. Co bardzo istotne, są w stanie w szybkim tempie oddać ciepło – ciepło, które jest wyjątkowo łagodne i przyjemne.

Kiedy warto zastosować piecyk gazowy

Wady

Do wad tego typu urządzeń zaliczymy z pewnością konieczność wietrzenia lub wentylacji pomieszczeń. Z tego powodu piecyki gazowe nie powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których przybywamy na stałe. Ich moc cieplna jest też ograniczona, przez co w wielu okolicznościach mogą stanowić jedynie dodatkowe źródło ogrzewania. Nie możemy przy tym sterować ich działaniem przy użyciu termostatu, choć piecyki mają możliwość regulacji. Sporna może być też kwestia ich wyglądu, który komponuje się przede wszystkim z wnętrzami o nieco surowym, industrialnym charakterze. W przypadku pomieszczeń gospodarczych, gdzie wygląd nie ma większego znaczenia, ich zalety są jednak nieocenione.