Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Ekologiczne rozwiązania do łazienki

Ekologiczne rozwiązania do łazienki

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, aby wybierać w życiu rozwiązania przyjazne środowisku. Nie inaczej powinno być podczas wykańczania i urządzania łazienki – dzięki kilku prostym poradom możemy sprawić, że nasze codzienne czynności higieniczne i pielęgnacyjne będą mniej szkodliwe dla naszej planety. Jak to zrobić?

oszczędność wodyPrzede wszystkim oszczędność wody

Codzienne zużycie wody największe jest właśnie w łazienkach – to tu się kąpiemy, myjemy ręce, pierzemy i spłukujemy wodę w WC. Co zrobić, aby nie tracąc na higienie i komforcie, doprowadzić do pomniejszenia rachunków za media?

Po pierwsze zadbajmy o wybór dobrej baterii umywalkowej. Powinna być ona wyposażona w perlator, czyli napowietrzacz, który pozwala zachować wysokie ciśnienie wody przy jej mniejszym zużyciu. Więcej o działaniu perlatorów przeczytamy w tym artykule. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie baterii bezdotykowych, które uruchamiają się po podłożeniu pod nie rąk i wyłączają po zakończonym myciu – dzięki temu nie zmarnujemy ani kropli! Zastanówmy się też nad bateriami termostatycznymi – zapamiętują one preferowaną temperaturę wody, więc od razu nagrzewają ją do odpowiedniego stopnia, a my nie musimy regulować kurków i tracić wody w czasie ich ustawiania!

Duży wpływ na zużycie wody mają też toalety, dlatego zadbajmy aby wybierać modele ze spłuczkami, które dają wybór spłukania 3 lub 6 litrami. Obecnie na rynku są także bardziej ekonomiczne modele 2/4 l, warto więc rozważyć ich zakup.

Porada eksperta

Wybierzmy prysznic zamiast wanny! Napełnianie dużego zbiornika generuje ogromne straty, a prysznic pozwala szybko się wykąpać i zaoszczędzić sporo litrów wody. Jeśli jednak nie potrafimy odmówić sobie przyjemności długich kąpieli, stawiajmy na wanny wyprofilowane, które pozwalają na mniejsze zużycie wody.

 Perlator do baterii umywalki zlewu Kuchinox Oszczędność prądu w łazience

Również zużycie energii elektrycznej ma wpływ na środowisko, dlatego wybierajmy rozwiązania ekonomiczne, które nie tylko będą przyjazne dla ekosystemów, ale i dla naszego domowego budżetu. Postawmy na żarówki pobierające mniej prądu i cechujące się lepszą żywotnością od tradycyjnych modeli. W łazience świetnie sprawdzają się świetlówki oraz lampy LED. Są nie tylko oszczędne, ale i tworzą przyjemny klimat w łazience, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki do pielęgnacji ciała. Nie bez znaczenia będzie również to, jakie sprzęty AGD wybierzemy. W łazienkach najczęściej stawia się pralki oraz suszarki – zaopatrzmy się w modele o wysokiej klasie energetycznej, najlepiej oznaczone symbolem A+++. Korzystajmy też z suszarki tak rzadko, jak się da – latem wybierzmy raczej suszenie prania na podwórku lub balkonie.

Ograniczmy stosowanie detergentów

detergentySprzątanie łazienki to prawdziwy cios dla środowiska. Używane płyny do czyszczenia WC, kabin prysznicowych i umywalek są pełne substancji chemicznych, które przedostają się wraz ze ściekami do ekosystemu. Można kupować preparaty, które są produkowane z myślą o ekologicznym sprzątaniu lub całkowicie zrezygnować ze środków czystości i zastąpić je naturalnymi produktami. W roli płynów czyszczących świetnie sprawdzą się mikstury z octu, cytryny, sody oczyszczonej, spirytusu salicylowego i olejków eterycznych, które pozostawią przyjemny zapach w łazience. Pamiętajmy, że małe rzeczy mają znaczenie, więc starajmy się nieco zmienić nasze przyzwyczajenia z korzyścią dla środowiska!

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody

Perlator - co to jest? Skuteczny sposób na oszczędzanie wody
Perlator lub inaczej aerator to specjalna nakładka o kształcie pierścienia i strukturze sitka, którą mocuje się u wylotu kranu czy prysznica w ...
Czytaj więcej

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym

Proste sposoby na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym
Oszczędzanie kojarzy się z koniecznością ograniczeń, odmawianiem sobie przyjemności i niekończącą się analizą wydatków oraz przychodów. ...
Czytaj więcej

Przegląd akcesoriów do armatury

Przegląd akcesoriów do armatury
Akcesoria do armatury w znacznym stopniu mogą usprawnić działanie baterii – zarówno kuchennych, jak i łazienkowych. Dodatkowo wśró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ekologiczne rozwiązania do łazienki