Ekologiczne rozwiązania do łazienki

Współcześnie coraz częściej w swoich wyborach kierujemy się długofalowym wpływem naszej decyzji na środowisko. Co zrobić, aby poza kolorem płytek cieszył nas też dobry wpływ na środowisko jaki mamy każdego dnia? Jest bardzo wiele rozwiązań, które mogą to ułatwić, a przy tym często są również korzystne dla naszego portfela, bo pozwalają zmniejszyć rachunki za wodę i prąd.

Ekologiczna łazienka

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Umywalka i bateria

Najlepsze sposoby to te, które pomogą nam w oszczędzaniu wody w sytuacjach powtarzających się wiele razy w ciągu dnia, takich jak szczotkowanie zębów, mycie rąk czy spłukiwanie wody w toalecie. Naturalnie wiele znaczą tutaj nasze przyzwyczajenia i małe gesty, jak na przykład zakręcanie wody przy myciu zębów. Oprócz tego warto przyjrzeć się bliżej różnym typom baterii łazienkowych, które sprawią, że będziemy zużywać mniej wody. Jednym z nich jest bateria bezdotykowa, którą często spotyka się w publicznych toaletach. Uruchamia się w momencie, gdy trzymamy dłonie pod kranem i zamyka strumień wody, gdy przestaniemy myć ręce. Warto zastanowić się nad baterią z termostatem, który zapamięta preferowaną temperaturę wody. Dobry pomysł to również zamontowanie perlatora w baterii umywalkowej lub wannowej. To niewielkie urządzenie, które napowietrza strumień wody i w ten sposób wpływa na zmniejszenie rachunków.

Toaleta

Na zużycie wody duży wpływ ma toaleta, i z tego względu należy zwracać uwagę na system spłukiwania zastosowany w wybranym przez nas modelu. Najlepiej, aby miały możliwość wyboru: 3 lub 6 litrów. Są już dostępne również bardzo ekonomiczne spłuczki wykorzystujące zaledwie 2 lub 4 litry wody. 

Wanna i prysznic

Myśląc o oszczędzaniu wody warto wziąć pod lupę nasze zwyczaje kąpielowe. Szybki prysznic to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż kąpiel w ogromnej wannie pełnej wody. Czy jest to wystarczający powód, aby nigdy więcej nie zażyć relaksującej kąpieli? Zawsze pozostaje rozwiązanie kompromisowe: zamontowanie prysznica w wannie, a dodatkowo oddzielenie przestrzeni spa od reszty łazienki szklanym parawanem lub po prostu zasłonką. Ciekawym pomysłem może też być skorzystanie z prysznica, który pomyśli o ograniczeniu zużycia wody za nas i po kilku minutach zakręci wodę automatycznie.

Ekologiczne rozwiązania do łazienki

Jak oszczędzać prąd w łazience?

Nowoczesne pralki mają wiele ciekawych rozwiązań, które pozwolą na zaoszczędzenie prądu oraz wody podczas ich użytkowania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jaką klasę energooszczędności ma dany model. Obecnie najwyższa dostępna to A+++. Funkcja opóźnionego startu pozwala na to, że wybieramy czas zakończenie prania, kiedy będziemy w domu. W innym wypadku pralka po zakończeniu cyklu zostaje w trybie czuwania i dalej pobiera prąd. Nowoczesne pralki mają wbudowane czujniki badające ilość prania w bębnie, dzięki czemu jest możliwe mniejsze zużycie prądu.

W typowym mieszkaniu łazienka to pomieszczenie bez okien, dlatego korzystanie z niej automatycznie wymusza zapalenie światła. Tym bardziej należy zastanowić się nad zamontowaniem energooszczędnych świetlówek lub żarówek LED, które dodatkowo stwarzają miły nastrój i sprzyjają oddaniu się relaksowi podczas pielęgnacji ciała. 

Jak ograniczyć plastik w łazience?

Do naszej łazienki możemy również zaplanować ekologiczne wyposażenie wnętrz: choćby poprzez ograniczenie plastiku. Skorzystajmy z wykonanych z naturalnych materiałów koszy na pranie, drewnianych szczoteczek do zębów, kosmetyków w opakowaniach, które nadają się do recyclingu (np. szkło, metal), szamponu w kostce, papierowych patyczków do uszu. Estetycznym i praktycznym dodatkiem będzie mata łazienkowa wykonana z naturalnego materiału, na przykład z bambusa. Warto tutaj zwrócić uwagę, czy dany produkt posiada certyfikat świadczący o pochodzeniu drewna z kontrolowanej uprawy. 

Jak ekologicznie posprzątać łazienkę?

Stosowanie środków do czyszczenia powierzchni na bazie naturalnych składników np. sody, octu, soku z cytryny, szarego mydła zamiast silnych detergentów, które niestety trafiają potem do naszych rzek i gleby będzie dobrym sposobem na wprowadzenie ekologicznego podejścia do naszej codzienności. Większość tego typu specyfików można spokojnie wykonać w domowych warunkach i zyskać dzięki temu pewność co do ich składu. Dodatek naturalnych olejków eterycznych sprawi, że oprócz dobrego wpływu na środowisko będą miały także piękny zapach. Niektóre z nich mają również właściwości bakteriobójcze, np. olejek z drzewa herbacianego. Przykładowe środki czystości, które możemy zrobić w domu to na przykład: płyn do szyb, proszek do prania, spray do mycia powierzchni. Można nimi wyczyścić skutecznie łazienkę nie obawiając się o negatywne skutki dla środowiska czy zdrowia domowników.