Przede wszystkim oszczędność wody
Codzienne zużycie wody największe jest właśnie w łazienkach – to tu się kąpiemy, myjemy ręce, pierzemy i spłukujemy wodę w WC. Co zrobić, aby nie tracąc na higienie i komforcie, doprowadzić do pomniejszenia rachunków za media?
Po pierwsze zadbajmy o wybór dobrej baterii umywalkowej. Powinna być ona wyposażona w perlator, czyli napowietrzacz, który pozwala zachować wysokie ciśnienie wody przy jej mniejszym zużyciu. Więcej o działaniu perlatorów przeczytamy w tym artykule. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie baterii bezdotykowych, które uruchamiają się po podłożeniu pod nie rąk i wyłączają po zakończonym myciu – dzięki temu nie zmarnujemy ani kropli! Zastanówmy się też nad bateriami termostatycznymi – zapamiętują one preferowaną temperaturę wody, więc od razu nagrzewają ją do odpowiedniego stopnia, a my nie musimy regulować kurków i tracić wody w czasie ich ustawiania!
Duży wpływ na zużycie wody mają też toalety, dlatego zadbajmy aby wybierać modele ze spłuczkami, które dają wybór spłukania 3 lub 6 litrami. Obecnie na rynku są także bardziej ekonomiczne modele 2/4 l, warto więc rozważyć ich zakup.
Porada eksperta Wybierzmy prysznic zamiast wanny! Napełnianie dużego zbiornika generuje ogromne straty, a prysznic pozwala szybko się wykąpać i zaoszczędzić sporo litrów wody. Jeśli jednak nie potrafimy odmówić sobie przyjemności długich kąpieli, stawiajmy na wanny wyprofilowane, które pozwalają na mniejsze zużycie wody. |
Oszczędność prądu w łazience
Również zużycie energii elektrycznej ma wpływ na środowisko, dlatego wybierajmy rozwiązania ekonomiczne, które nie tylko będą przyjazne dla ekosystemów, ale i dla naszego domowego budżetu. Postawmy na żarówki pobierające mniej prądu i cechujące się lepszą żywotnością od tradycyjnych modeli. W łazience świetnie sprawdzają się świetlówki oraz lampy LED. Są nie tylko oszczędne, ale i tworzą przyjemny klimat w łazience, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki do pielęgnacji ciała. Nie bez znaczenia będzie również to, jakie sprzęty AGD wybierzemy. W łazienkach najczęściej stawia się pralki oraz suszarki – zaopatrzmy się w modele o wysokiej klasie energetycznej, najlepiej oznaczone symbolem A+++. Korzystajmy też z suszarki tak rzadko, jak się da – latem wybierzmy raczej suszenie prania na podwórku lub balkonie.
Ograniczmy stosowanie detergentów
Sprzątanie łazienki to prawdziwy cios dla środowiska. Używane płyny do czyszczenia WC, kabin prysznicowych i umywalek są pełne substancji chemicznych, które przedostają się wraz ze ściekami do ekosystemu. Można kupować preparaty, które są produkowane z myślą o ekologicznym sprzątaniu lub całkowicie zrezygnować ze środków czystości i zastąpić je naturalnymi produktami. W roli płynów czyszczących świetnie sprawdzą się mikstury z octu, cytryny, sody oczyszczonej, spirytusu salicylowego i olejków eterycznych, które pozostawią przyjemny zapach w łazience. Pamiętajmy, że małe rzeczy mają znaczenie, więc starajmy się nieco zmienić nasze przyzwyczajenia z korzyścią dla środowiska!