Zalety i wady mydła w kostce – czy warto po nie sięgnąć?

Wielu z nas korzysta z mydła w płynie, jako z wygodniejszej w użytkowaniu i bardziej higienicznej alternatywy mydła w kostce. Jednak czy faktycznie ma ono tyle zalet, jak nam się wydaje? Czy może warto sięgnąć po tradycyjną wersję, by nie tylko poczuć się bardziej świeżo, ale także zadbać o domowy budżet?

Zalety i wady mydła w kostce

Skąd się wzięło mydło?

Mydło, jakie znamy obecnie, pojawiło się w naszej kulturze w dopiero w XIX wieku. Istnieją dokumenty potwierdzające stosowanie mydła we wcześniejszych epokach, jednak nie ma żadnych wzmianek na temat zastosowania go do higieny ciała. Pierwotnie wytwarzane z tłuszczu, popiołu drzewnego i wody, służyły do prania włókien tekstylnych i przygotowywania smarów, a starożytni Egipcjanie wykorzystywali je także do leczenia niektórych chorób skórnych.

Obecnie do produkcji mydła używa się tłuszczy wymieszanych z roztworem zasady sodowej, wapniowej lub magnezowej. Po wzbogaceniu go substancjami zagęszczającymi oraz nawilżającymi, takimi jak gliceryna czy oleje roślinne, formuje się je w kostkę i poddaje schładzaniu. Mydło w płynie, które pojawiło się dopiero pod koniec XIX wieku posiada w swoim składzie dodatkowe konserwanty oraz większą ilość związków chemicznych, przez co obecnie traci na popularności na rzecz bardziej naturalnych mydeł w kostce, jakie z powodzeniem można wykonać samodzielnie w domu.

Zalety mydła w kostce

Wielu z nas często decyduje się na mydło w płynie ze względu na wygodę, jaką pozornie daje nam takie rozwiązanie. Tymczasem mydło w kostce posiada wiele zalet, o których zapominamy podczas regularnych zakupów drogeryjnych. Oto niektóre z nich:

- mydło w kostce jest lekkie, kompaktowe i zajmuje niewiele miejsca,
- pojedyncza kostka mydła wystarcza na znacznie dłużej niż opakowanie mydła w płynie,
- skoncentrowane składniki mydła w kostce cechują się większą skutecznością podczas mycia,
- mydło w kostce posiada więcej substancji nawilżających, przez co nie wysusza skóry,
- kupując mydło w kostce, nie produkujemy dodatkowych odpadków w postaci plastikowych opakowań.

Przeczytajmy także do czego można wykorzystać szare mydło!

Mydła w kostce - zalety i wady

Porada eksperta

Niektórzy rezygnują z mydeł w kostce z powodu nieestetycznego osadu, jaki pozostaje po nich na mydelniczce. Często jest on trudny do usunięcia, a na jego powierzchni gromadzą się bakterie. Konieczne zatem jest regularne wypłukiwanie mydelniczek wodą – warto także zainwestować w takie, na których nie zatrzymuje się woda. Dobrym sposobem na zmniejszenie osadzania się mydlin jest umieszczenie mydła w specjalnej siateczce, która dodatkowo będzie pełniła rolę peelingu dla dłoni.

Mydło w kostce a mydło w płynie

Mydło w kostce straciło na popularności na rzecz mydeł w płynie przede wszystkim z powodów higienicznych. Uważa się, że dotykanie kostki przez wiele osób i pozostające na niej mydliny sprzyjają przenoszeniu się zarazków i wirusów. Faktycznie, w przestrzeniach publicznych znacznie lepiej sprawdza się mydło w płynie lub w formie pianki. Jednak we własnym domu warto jest przestawić się na tę bardziej tradycyjną formę. Mydło w kostce nada się doskonale zarówno do mycia rąk, jak i twarzy, a także do przepierania zabrudzonych ubrań. Przy okazji może to być sposób na udekorowanie łazienki – dostępne jest bowiem w wielu formach i kolorach, które zachwycą domowników oraz gości.

Data publikacji: 02.09.2018

Zalety mydła w kostce