Produkty

Zalety i wady mydła w kostce – czy warto po nie sięgnąć?

Zalety i wady mydła w kostce – czy warto po nie sięgnąć?

Wielu z nas korzysta z mydła w płynie, jako z wygodniejszej w użytkowaniu i bardziej higienicznej alternatywy mydła w kostce. Jednak czy faktycznie ma ono tyle zalet, jak nam się wydaje? Czy może warto sięgnąć po tradycyjną wersję, by nie tylko poczuć się bardziej świeżo, ale także zadbać o domowy budżet?

Białe mydłow w kostceSkąd się wzięło mydło?

Mydło, jakie znamy obecnie, pojawiło się w naszej kulturze w dopiero w XIX wieku. Istnieją dokumenty potwierdzające stosowanie mydła we wcześniejszych epokach, jednak nie ma żadnych wzmianek na temat zastosowania go do higieny ciała. Pierwotnie wytwarzane z tłuszczu, popiołu drzewnego i wody, służyły do prania włókien tekstylnych i przygotowywania smarów, a starożytni Egipcjanie wykorzystywali je także do leczenia niektórych chorób skórnych.

Obecnie do produkcji mydła używa się tłuszczy wymieszanych z roztworem zasady sodowej, wapniowej lub magnezowej. Po wzbogaceniu go substancjami zagęszczającymi oraz nawilżającymi, takimi jak gliceryna czy oleje roślinne, formuje się je w kostkę i poddaje schładzaniu. Mydło w płynie, które pojawiło się dopiero pod koniec XIX wieku posiada w swoim składzie dodatkowe konserwanty oraz większą ilość związków chemicznych, przez co obecnie traci na popularności na rzecz bardziej naturalnych mydeł w kostce, jakie z powodzeniem można wykonać samodzielnie w domu.

Zalety mydła w kostce

Kolorowe mydłow kostceWielu z nas często decyduje się na mydło w płynie ze względu na wygodę, jaką pozornie daje nam takie rozwiązanie. Tymczasem mydło w kostce posiada wiele zalet, o których zapominamy podczas regularnych zakupów drogeryjnych. Oto niektóre z nich:

- mydło w kostce jest lekkie, kompaktowe i zajmuje niewiele miejsca,
- pojedyncza kostka mydła wystarcza na znacznie dłużej niż opakowanie mydła w płynie,
- skoncentrowane składniki mydła w kostce cechują się większą skutecznością podczas mycia,
- mydło w kostce posiada więcej substancji nawilżających, przez co nie wysusza skóry,
- kupując mydło w kostce, nie produkujemy dodatkowych odpadków w postaci plastikowych opakowań.

Przeczytajmy także do czego można wykorzystać szare mydło!

Porada eksperta

Niektórzy rezygnują z mydeł w kostce z powodu nieestetycznego osadu, jaki pozostaje po nich na mydelniczce. Często jest on trudny do usunięcia, a na jego powierzchni gromadzą się bakterie. Konieczne zatem jest regularne wypłukiwanie mydelniczek wodą – warto także zainwestować w takie, na których nie zatrzymuje się woda. Dobrym sposobem na zmniejszenie osadzania się mydlin jest umieszczenie mydła w specjalnej siateczce, która dodatkowo będzie pełniła rolę peelingu dla dłoni.

Czarna mydelniczka CastoramaMydło w kostce a mydło w płynie

Mydło w kostce straciło na popularności na rzecz mydeł w płynie przede wszystkim z powodów higienicznych. Uważa się, że dotykanie kostki przez wiele osób i pozostające na niej mydliny sprzyjają przenoszeniu się zarazków i wirusów. Faktycznie, w przestrzeniach publicznych znacznie lepiej sprawdza się mydło w płynie lub w formie pianki. Jednak we własnym domu warto jest przestawić się na tę bardziej tradycyjną formę. Mydło w kostce nada się doskonale zarówno do mycia rąk, jak i twarzy, a także do przepierania zabrudzonych ubrań. Przy okazji może to być sposób na udekorowanie łazienki – dostępne jest bowiem w wielu formach i kolorach, które zachwycą domowników oraz gości.

Data publikacji: 02.09.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Funkcjonalne akcesoria łazienkowe – jakie wybrać?

Funkcjonalne akcesoria łazienkowe – jakie wybrać?
Łazienka powinna być estetyczna, jednak nie mniej ważna jest jej funkcjonalność. Na straży tej cechy stoją m.in. odpowiednio dobrane akcesoria. Jakie ...
Czytaj więcej

Jaką mydelniczkę wybrać?

Jaką mydelniczkę wybrać?
Mydelniczka to niezbędny element wyposażenia łazienki. Choć niewielka, tworzy odpowiednią przestrzeń do przechowywania mydła w kostce, które dzięk...
Czytaj więcej

Przydatne akcesoria łazienkowe – dystrybutory mydła

Przydatne akcesoria łazienkowe – dystrybutory mydła
Odkąd w 1980 roku pojawiły się pierwsze dozowniki mydła w płynie, większość zakładów pracy i obiektów użyteczności publicznej nie mogłab...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zalety i wady mydła w kostce – czy warto po nie sięgnąć?