Fontanna w ogrodzie

Fontana to jeden z popularniejszych sposobów na uatrakcyjnienie ogrodu. Nawilża powietrze, zamontowana w oczku sprzyja napowietrzaniu wody i zachowaniu równowagi biologicznej.

Elementy budowy fontanny

1. Dysza

Dysza to wylot fontanny, z którego wydobywa się strumień wody. To właśnie ten element decyduje o efektach wizualnych. W zależności od wybranej dyszy strumień może przybierać formę np. kielicha, gejzeru czy spirali.

Fontanna w ogrodzie

2. Pompa

Pompa stanowi najważniejsze akcesorium, ponieważ odpowiada za cyrkulację wody − pobiera ją, a następnie tłoczy do dyszy. Istotnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pompy, są wydajność (wyrażana w litrach na godzinę − l/h) oraz wysokość, na jaką ciśnienie w pompie unosi strumień wody (H max). Ta ostatnia wartość powinna być o połowę większa od wysokości, którą ma osiągać woda wybijająca z fontanny. Trzeba też pamiętać, że im dłuższy będzie przewód wodny prowadzący z pompy do dyszy, tym niższe okaże się końcowe ciśnienie.

Wybierając pompę, zwracajmy też uwagę na jej moc (W), określającą energochłonność urządzenia. Na ogół pompy zasilane są napięciem 220/230 V (standardowe) albo − rzadziej − 12/24 V (niskonapięciowe z transformatorami). Najnowocześniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem są pompy solarne.

Uwaga! Przewód elektryczny zasilający pompę musi być dodatkowo zaizolowany. Cały obwód powinien też posiadać odpowiednie wyłączniki − nadmiarowo-prądowy i różnicowoprądowy.

3. Filtr

Woda w fontannie musi być czysta, żeby nie zamulała dyszy. Dlatego konieczne jest zamontowanie filtra. Może on być osobnym urządzeniem, które łączy się z pompą za pomocą przewodu wodnego (wówczas im większy dystans między oboma elementami, tym lepiej). Pompy do fontann mają jednak najczęściej filtry zmontowane w obudowę.

Zobacz także: Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Wskazówki

Budowa i działanie fontanny w zależności od jej rodzaju

1. Gotowa fontanna wolno stojąca

Wolno stojące fontanny, np. w formie rzeźb, mają wbudowane pompy wraz z filtrami, dzięki czemu nie musimy przejmować się samodzielnym łączeniem poszczególnych elementów układu. Woda w takich fontannach ma obieg zamknięty (doprowadzana jest ze zbiornika albo zakopanego w ziemi, albo znajdującego się nad poziomem gruntu i będącego jednym z elementów dekoracyjnych całej fontanny). Ponieważ woda ta szybko paruje, wymaga regularnego uzupełniania.

Sprawdź też: Jak sadzić nasiona? Stwórz własny ogródek i ciesz się smakiem domowych warzyw i owoców

Fontanna w ogrodzie

2. Fontanna w zbiorniku wodnym

Decydując się na takie rozwiązanie, mamy do wyboru 3 możliwości:

a) w przypadku płytkich oczek wodnych − fontannę w postaci dyszy podłączonej do pompy zanurzeniowej, która umieszczona jest na małym podwyższeniu, a nie na samym dnie, żeby nie zasysała mułu;

b) w przypadku większych zbiorników wodnych − fontannę w formie dyszy zamocowanej na postumencie i połączonej przewodem wodnym z pompą ustawioną przy brzegu;

Uwaga! W obu powyższych przypadkach filtr może albo być wmontowany w obudowę pompy, albo stanowić autonomiczne urządzenie połączone przewodem.

c) fontannę pływającą, czyli dyszę połączoną na stałe z pływakiem, do którego podwieszona jest pompa wraz z filtrem.

Uwaga! Aby woda wytryskująca z fontanny nie wychlapywała się poza obszar oczka, wysokość jej strumienia powinna być przynajmniej 1,5 raza mniejsza od promienia zbiornika wodnego.