Produkty

Fontanna w ogrodzie

Fontanna w ogrodzie

Fontana to jeden z popularniejszych sposobów na uatrakcyjnienie ogrodu. Nawilża powietrze, zamontowana w oczku sprzyja napowietrzaniu wody i zachowaniu równowagi biologicznej.

tryskająca woda, oczko wodne, fontanna w ogrodzieElementy budowy fontanny

1. Dysza

Dysza to wylot fontanny, z którego wydobywa się strumień wody. To właśnie ten element decyduje o efektach wizualnych. W zależności od wybranej dyszy strumień może przybierać formę np. kielicha, gejzeru czy spirali.

2. Pompa

Pompa stanowi najważniejsze akcesorium, ponieważ odpowiada za cyrkulację wody − pobiera ją, a następnie tłoczy do dyszy. Istotnymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pompy, są wydajność (wyrażana w litrach na godzinę − l/h) oraz wysokość, na jaką ciśnienie w pompie unosi strumień wody (H max). Ta ostatnia wartość powinna być o połowę większa od wysokości, którą ma osiągać woda wybijająca z fontanny. Trzeba też pamiętać, że im dłuższy będzie przewód wodny prowadzący z pompy do dyszy, tym niższe okaże się końcowe ciśnienie.

Wybierając pompę, zwracajmy też uwagę na jej moc (W), określającą energochłonność urządzenia. Na ogół pompy zasilane są napięciem 220/230 V (standardowe) albo − rzadziej − 12/24 V (niskonapięciowe z transformatorami). Najnowocześniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem są pompy solarne.

Uwaga! Przewód elektryczny zasilający pompę musi być dodatkowo zaizolowany. Cały obwód powinien też posiadać odpowiednie wyłączniki − nadmiarowo-prądowy i różnicowoprądowy.

3. Filtr

Woda w fontannie musi być czysta, żeby nie zamulała dyszy. Dlatego konieczne jest zamontowanie filtra. Może on być osobnym urządzeniem, które łączy się z pompą za pomocą przewodu wodnego (wówczas im większy dystans między oboma elementami, tym lepiej). Pompy do fontann mają jednak najczęściej filtry zmontowane w obudowę.

Budowa i działanie fontanny w zależności od jej rodzaju

1. Gotowa fontanna wolno stojąca

Wolno stojące fontanny, np. w formie rzeźb, mają wbudowane pompy wraz z filtrami, dzięki czemu nie musimy przejmować się samodzielnym łączeniem poszczególnych elementów układu. Woda w takich fontannach ma obieg zamknięty (doprowadzana jest ze zbiornika albo zakopanego w ziemi, albo znajdującego się nad poziomem gruntu i będącego jednym z elementów dekoracyjnych całej fontanny). Ponieważ woda ta szybko paruje, wymaga regularnego uzupełniania.

2. Fontanna w zbiorniku wodnympompa do oczka wodnego

Decydując się na takie rozwiązanie, mamy do wyboru 3 możliwości:

a) w przypadku płytkich oczek wodnych − fontannę w postaci dyszy podłączonej do pompy zanurzeniowej, która umieszczona jest na małym podwyższeniu, a nie na samym dnie, żeby nie zasysała mułu;

b) w przypadku większych zbiorników wodnych − fontannę w formie dyszy zamocowanej na postumencie i połączonej przewodem wodnym z pompą ustawioną przy brzegu;

Uwaga! W obu powyższych przypadkach filtr może albo być wmontowany w obudowę pompy, albo stanowić autonomiczne urządzenie połączone przewodem.

c) fontannę pływającą, czyli dyszę połączoną na stałe z pływakiem, do którego podwieszona jest pompa wraz z filtrem.

Uwaga! Aby woda wytryskująca z fontanny nie wychlapywała się poza obszar oczka, wysokość jej strumienia powinna być przynajmniej 1,5 raza mniejsza od promienia zbiornika wodnego.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

 Jak podłączyć wyłączniki ciśnienia?

  Jak podłączyć wyłączniki ciśnienia?
Jeśli chcemy usprawnić działanie naszej pompy wodnej, możemy doposażyć ją w wyłącznik ciśnieniowy. Czym jest to akcesorium i jak prawidłowo podłączyć ...
Czytaj więcej

Pompa zasysająca czy głębinowa – co wybrać?

Pompa zasysająca czy głębinowa – co wybrać?
Chociaż woda z wykonanego własnego ujęcia na działce rzadko kiedy nadaje się do celów spożywczych bez zastosowania systemu filtracji, można z powodzen...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Fontanna w ogrodzie