Płyta ażurowa – do czego ją wykorzystać

Płyta ażurowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych nawierzchni stosowanych w ogrodzie, które w całości zakrywają podłoże. Nie tylko dobrze się prezentuje, ale także zapewnia wsiąkanie wody w glebę, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój roślin oraz chroni budynek przed zalaniem. Do jakich celów możemy wykorzystać płyty ażurowe?

Płyta

Zalety płyt ażurowych

Płyty ażurowe wykonane z betonu pozwalają w łatwy sposób utwardzić powierzchnię podjazdu, ścieżek ogrodowych, miejsc postojowych i innych konstrukcji. Dzięki specyficznej budowie niemal zupełnie pozwalają na uniknięcie problemu odwodnienia powierzchni – woda deszczowa systematycznie wsiąka w glebę, do której dociera dzięki niepełnej konstrukcji płyt. Betonowe elementy dostępne są w różnych kolorach, wiec możemy za ich pomocą wykreować nawierzchnię o różnych wzorach. Wolne przestrzenie mogą być wypełnione odmiennymi materiałami, można więc zasiać w nich trawę bądź wysypać grysem czy drobnymi kamieniami. Dzięki temu doskonale komponują się z roślinnością danego terenu i wpływają na harmonijny jego wizerunek. Co więcej, nawierzchnie wyłożone ażurowymi płytami można łączyć lub przeplatać z innymi materiałami, np. kostką brukową czy płytami pełnymi. Różne produkty ażurowe charakteryzują się także odmiennym stosunkiem wielkości otworów do pełnych fragmentów, co daje wiele możliwości zaaranżowania przestrzeni i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb.

Płyta ażurowa z tworzywa sztucznego

Poza płytami ażurowymi betonowymi możemy zdecydować się również produkty wykonane z tworzywa sztucznego. To tzw. ekokratki czy geokratki, których zadaniem jest wzmocnienie powierzchni. Produkowane są z materiałów pochodzących z recyklingu i same mu podlegają. Cechują się łatwym montażem, który polega na łączeniu ich specjalnymi zaczepami. Ekokratka jest więc produktem, który nie tylko zapewnia naturalny wygląd otoczenia, ale umożliwia przy tym przenoszenie dużych obciążeń – dlatego również może być stosowana do budowy podjazdów, parkingów czy obejść.

Płyta

Zastosowanie

Najczęściej płytami ażurowymi wykańcza się powierzchnie podjazdów oraz parkingów. To jednak nie wyczerpuje możliwości ich zastosowania. Płyty ażurowe nadają się do wyłożenia ogrodowych szlaków komunikacyjnych – np. ścieżek czy chodników. Z powodzeniem wykorzystamy je również do utwardzenia skarp oraz nasypów, a także rowów. Dzięki temu mogą stać się integralną częścią nie tylko alejek, ale również innych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu: np. wzniesień porastanych przez roślinność.

Warto także sięgnąć po elementy ażurowe podczas budowy ogrodowych tarasów, patio czy dziedzińców. W ten sposób sprawimy, że nie będzie się na nich gromadziła woda, a dodatkowo zapewnimy całej konstrukcji nieco naturalności. Płyty ażurowe nadają się także do wykonywania opasek wokół budynku, które zapobiegają brudzeniu się elewacji, a także gromadzeniu się wody w otoczeniu murów i ich podsiąkaniu.