Jak utrzymać świeżość w garderobie?

Garderoba jest pomieszczeniem, w którym gromadzimy nie tylko ubrania noszone na co dzień, ale również te sezonowe oraz różnego rodzaju dodatki. Odpowiednie ich przechowywanie pozwoli nam nie tylko uniknąć chaosu, ale również sprawi, że wszystkie ubrania przez długi czas będą świeże.

garderobaPo pierwsze: dobra organizacja

Nieświeże ubrania wrzucamy prosto do pralki, a po wysuszeniu wkładamy je do szafy lub wieszamy w garderobie. Często po kilku dniach, kiedy chcemy założyć je ponownie na siebie, okazuje się, że ich świeżość pozostawia jednak wiele do życzenia. Może to wynikać ze złej organizacji przestrzeni w naszej garderobie. Najczęściej jest to zamknięte pomieszczenie, bez dostępu do światła dziennego. Problemem jest również znikomy dopływ świeżego powietrza. Wybierając pomieszczenie na garderobę starajmy się, aby było to miejsce suche, ale jednocześnie przewiewne. W ten sposób unikniemy problemu z nieprzyjemnym zapachem, określanym potocznie jako stęchlizna. Jeżeli jednak nie mamy wpływu na umiejscowienie garderoby (a często się tak zdarza), to powinniśmy przyłożyć się do jej odpowiedniej organizacji. Ubrania dłużej zachowają świeżość, gdy będą luźno rozwieszone na wieszakach. Nie starajmy się na siłę upychać na drążkach wszystkich rzeczy – jeżeli będą wisiały zbyt blisko siebie, to o ich przyjemnym zapachu szybko zapomnimy. Niektóre ubrania możemy poskładać i ułożyć na półkach, a wszystkie dodatki uporządkować w pudełkach i kartonach. Dzięki temu nie tylko zyskamy przestrzeń, ale również ułatwimy sobie poszukiwanie potrzebnych elementów garderoby.porządek w szafie

Po drugie: ładny zapach!

Każdemu z nas sprawia przyjemność założenie na siebie koszulki czy swetra o przyjemnym zapachu, który miło nam się kojarzy. Często okazuje się, że sam płyn do płukania nie wystarczy. Rozwiązaniem są różnego rodzaju pachnące dodatki – nie tylko roztaczają przyjemną woń po całej garderobie, ale jednocześnie pomagają w walce z molami. Do wyboru mamy zapachowe zawieszki, saszetki, kulki oraz odświeżacze elektryczne. Coraz częściej w sklepach i drogeriach spotykamy się z zapachową wodą do prasowania, która wchłania się w głąb tkaniny i zapewnia świeżość na dłużej.  Decyzja zależy wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań – powinniśmy przede wszystkim wybrać taki zapach, który nie będzie nas drażnił. Do odświeżenia garderoby można wykorzystać również domowe sposoby: w kątach rozłożyć kawałeczki mydła lub samodzielnie przygotować zapachowy woreczek, wykorzystując rośliny z ogrodu: miętę, goździki, szałwię, tymianek czy  macierzankę. Zresztą świeży zapach warto utrzymywać w całym domu. Co jednak w styuacji, gdy jest to wyjątkowo trudne? Sprawdzone sposoby znajdziesz w tym miejscu.

Data publikacji: 04.11.2014