Gdzie zainstalować piec typu koza?

Piec typu koza jest rozwiązaniem problemu konieczności docieplenia pomieszczenia niedostatecznie wyposażonego w grzejniki lub zapewnienia odpowiedniej temperatury we wnętrzach pozbawionych obecności instalacji grzewczej. W zależności od typu, wybrane przez nas urządzenie będzie nie tylko spełniającym swoją rolę grzejnikiem, ale również ozdobą wnętrza. Gdzie postawić tego typu źródło ciepła, aby cieszyć się komfortem termicznym w wymaganym przez nas stopniu?

koza

Przejdź do następnych akapitów:

Rodzaje piecy kominkowych

W zależności od typu urządzeń grzewczych wyróżniamy następujące piece kominkowe: radiacyjne i konwekcyjne. Te pierwsze, pomimo tego, że posiadają warstwę izolacyjną, którą zastosować możemy w miejscach, które nie potrzebują dogrzewania (takich jak graniczące z nimi ściany czy poszczególne sprzęty), mają tę właściwość, że oddają ciepło mniej lub bardziej równomiernie wokół siebie. Tym samym stopniowo nagrzewają przestrzeń i przedmioty zgromadzone wokół, czym przypominają piece kaflowe i żeliwne.

Piece konwekcyjne działają na odmiennej zasadzie — ogrzewają jedynie powietrze wprowadzone w dolnej części urządzenia i oddają je — już nagrzane — w górnej. Z tego względu, nawet przebywając w ich bliskości, nie czujemy dyskomfortu spowodowanego odczuwaniem zbyt dużej temperatury. Z kolei urządzenie pierwszego typu — radiacyjne - idealne będzie dla takich konstrukcji budynków i mieszkań, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniami. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji ciepło jest transportowane do kolejnych wnętrz.

Gdzie postawić piec

Miejsce, w którym zdecydowaliśmy się postawić zakupiony piec, powinno być odpowiednio do tego przygotowane. Najważniejsze jest, by urządzenie grzewcze umiejscowione zostało na twardej powierzchni, jaką nadać może uprzednio ułożona posadzka wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i dodatkowo niepalnych. Takimi są na przykład kamień i gres. Nie tylko sama konstrukcja powinna być osadzona na odpornej na działanie ognia posadzce, ale również przestrzeń wokół naszego grzejnika na odległość co najmniej 60 cm od kozy nie może zawierać materiałów, takich jak drewniane deski lub drewnopodobne panele.

koza

Podobnie wygląda sprawa w związku ze sprzętami, które będą stanowić najbliższe otoczenie pieca. Jego odległość od wszelkich mebli i przedmiotów, które mogą ulec zapaleniu w kontakcie z wysoką temperaturą, wynosić może najmniej 1 metr. Dystans ten nieznacznie się zwiększa w przypadku wszelkich konstrukcji graniczących z piecem od jego góry, takimi jak poddasza, które mają skosy. Tutaj piecyk może zostać zainstalowany pod warunkiem, że sufit zniża się najwyżej do 2 m do posadzki — a mowa tutaj o grzejnikach o niskiej sile grzewczej. Z tego też względu koza nie może ogrzewać pomieszczenia bezpośrednio pod antresolą w nim zbudowaną, o ile nie znajduje się ona odpowiednio wysoko. Jeśli natomiast zdecydujemy się na postawienie grzejnika pod wykonaną z drewna antresolą w odległości granicznej, aby drewno nie wyschło i nie straciło swoich właściwości konstrukcyjnych, możemy je osłonić materiałami izolującymi. Ich zadaniem jest odbicie fali cieplnej i skierowanie jej do wnętrza pomieszczenia.

Osobną kwestią jest umiejscowienie pieca w takim miejscu, w którym możliwe będzie podłączenie jego wylotu do przewodu kominowego, który w niektórych przypadkach trzeba wyposażyć we wkład ze stali kwasoodpornej. Rozwiązanie tego typu będzie najbardziej odpowiednie w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się używać drewna jako paliwa, zwłaszcza jeśli model naszego pieca ma przeszklenie umożliwiające oglądanie spalających się drewnianych szczap. Taki typ wybranego grzejnika upodabnia go do kominka i jest jego zmniejszoną wersją.

Ponieważ jednak powietrze potrzebne do spalania drewna czy innego paliwa jest pobierane z pomieszczenia, w którym koza jest zainstalowana, powinniśmy zapewnić jego swobodny dopływ. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład doprowadzając świeże powietrze z góry, z poddasza, lub z dołu, spod posadzki graniczącej z gruntem. Jeśli natomiast nie mamy takich możliwości i chcemy umieścić kozę w pomieszczeniu wyposażonym w szczelne okna, konieczne będzie zamocowanie w ścianie lub w oknach nawiewników, które dostarczą wymaganą ilość świeżego powietrza. Inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia grzewczego z zamkniętą komorą spalania, które nie wymaga czerpania niezbędnego do pracy powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje.