Produkty

Zawory termostatyczne

Zawory termostatyczne

Zawory termostatyczne są standardowym wyposażeniem wszystkich grzejników zamontowanych w instalacji centralnego ogrzewania. Umożliwiają one uzyskanie oczekiwanej temperatury.

zawór termostatyczny Umieszczony w głowicy czujnik mierzy temperaturę w pomieszczeniu i reaguje na każdą jej zmianę, co wpływa na wielkość ciepła oddawanego przez grzejnik. Przykładowo, gdy w pokoju zostanie otwarte okno, zwiększy on dopływ wody do grzejnika – w wyniku czego wzrośnie wydajność grzejnika. Jeśli natomiast na dworze zrobi się cieplej, bądź w pokoju będzie więcej osób niż zwykle, czujnik automatycznie zmniejszy dopływ gorącej wody do grzejnika, aby utrzymać we wnętrzu ustawioną wcześniej temperaturę.
Obsługa
Na termostacie znajduje się skala - zwykle w postaci oznaczeń cyfrowych i symboli - która odpowiada określonym wartościom temperatury (różni się ona nieco u poszczególnych producentów).
1- czyli temperatura dyżurna 6-8̊C, która zapobiega zamarznięciu wody w instalacji;
2 lub 3 – temperatura około 16̊C, zalecana na przykład podczas snu;
3 lub 4 - temperatura około 20̊C, optymalna dla większości z nas podczas przebywania na przykład w pokoju dziennym;
4 lub 5 - temperatura około 24̊C, zalecana do łazienki.
grzejnik castorama

Montaż
Na rynku najczęściej spotykane są zawory proste lub kątowe. Na wybór ich rodzaju ma wpływ sposób podłączenia grzejnika do instalacji.
Wiele grzejników z podłączeniem dolnym – zwłaszcza płytowe stalowe, łazienkowe, dekoracyjne – mają już fabrycznie zamontowany zawór termostatyczny. Wtedy wystarczy dokupić samą głowicę. Natomiast do grzejników podłączanych z boku, czyli na przykład członowych aluminiowych i większości żeliwnych – należy kupić i zawór i głowicę termostatyczną.


Cenne wskazówki
- Aby grzejnik z zamontowanym na nim zaworem termostatycznym działał właściwe nie powinien być ukryty za zasłonami.

- W czasie wietrzenia pomieszczenia warto ustawić termostat na minimalną temperaturę. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy zimą wyjeżdżamy na dłużej z domu.
- Dzięki działaniu zaworów zmniejszamy koszty ogrzewania. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1̊C powoduje zaoszczędzenie 6% energii cieplnej.

Data publikacji: 29.12.2012
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zawór termostatyczny - zasada działania

Zawór termostatyczny - zasada działania
Chcesz cieszyć się ciepłym mieszkaniem i oszczędzić przy tym na ogrzewaniu? Przyda Ci się do tego zawór termostatyczny! Zasada działania urządz...
Czytaj więcej

Zawory mieszające w systemie ogrzewania – zastosowanie i zalety

Zawory mieszające w systemie ogrzewania – zastosowanie i zalety
Zawory mieszające cieszą się coraz większą popularnością w systemach centralnego ogrzewania. Ich zastosowanie zapobiega przegrzewaniu oraz wychładzani...
Czytaj więcej

Kilka powodów, dla których nasze zawory grzejnikowe stukają

Kilka powodów, dla których nasze zawory grzejnikowe stukają
Często zdarza się, że elementy instalacji grzewczej w naszych domach wydają różne niepokojące i irytujące dźwięki. Z czasem stukanie, syczenie i bucze...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zawory termostatyczne