Produkty

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Jeśli nie chcemy tracić czasu na pracochłonne przekopywanie trawników, warto zainwestować w glebogryzarkę. Maszyna ta ułatwi nam wszelkie ogródkowe prace.

glebogryzarka castoramaSpulchnianie (napowietrzanie) gleby jest niezwykle ważne – dzięki temu grunt zatrzymuje wodę, zapewniając prawidłowy rozwój roślinom. Jest to niezbędne w przypadku gleby gliniastej, która wymaga rozluźnienia (inaczej woda będzie się w niej kumulować, co doprowadzi do gnicia nasadzeń). Mechaniczne przekopywanie gleby wpływa również na poprawę jej żyzności i struktury. Glebogryzarkę stosuje się także do zakładania trawnika czy prac sezonowych – maszyna ułatwia i przyspiesza proces sadzenia roślin. 

Glebogryzarki do małego ogródka

W małych ogródkach (do 500 mkw.) sprawdzi się wersja ręczna, którą wystarczy pchać, żeby wprawić ją w ruch. Tego typu egzemplarze są niewielkie i posiadają niezbyt dużą masę (ich waga nie przekracza 8 kg). Napęd w ręcznej glebogryzarce umieszczony jest w przedniej części – tam są również zęby, które spulchniają ziemię. Maksymalna szerokość pracy tego urządzenia wynosi od 35 cm do 50 cm. Z tego powodu jest polecana także do ogrodów z małymi i wąskimi grządkami. Jeśli jednak nie chcemy się zbyt napracować, możemy wybrać glebogryzarkę elektryczną o minimalnej mocy 200 W i szerokości pracy 35 cm.

Maszyny na duże powierzchnie

W przypadku działek o większej powierzchni (do 1000 mkw.) lepiej sprawdzą się glebogryzarki elektryczne o większej mocy (600 W) lub spalinowe (te z założenia generują dużą moc). Niestety zasięg modeli elektrycznych ograniczony jest dostępem do zasilania. Pracę w tym przypadku utrudnia również kabel, który łatwo może wkręcić się w zęby maszyny. Z kolei glebogryzarki spalinowe mają nieograniczony zasięg pracy, dzięki czemu w łatwy sposób możemy spulchnić nimi ziemię na działce o bardzo dużej powierzchni.

Zarówno wersja elektryczna, jak i spalinowa z powodu swoich napędów ułatwią i przyspieszą pracę. Wpływ ma na to także (zwiększona w stosunku do glebogryzarek ręcznych) szerokość pracy – może mieć ona nawet 80 cm. Jedynym minusem wyboru większych glebogryzarek jest ich waga, która może wynosić aż 50 kg.

Dobieramy urządzenie do rodzaju gruntu

W czasie doboru glebogryzarki ważny jest również rodzaj gleby, jaki będzie spulchniany. Gliniaste podłoże wymaga zastosowania urządzenia o większej mocy – w takiej sytuacji powinniśmy wybierać spośród glebogryzarek elektrycznych i spalinowych. Spulchnienie twardej ziemi ręcznym modelem może okazać się bardzo męczące (ten rodzaj polecany jest głównie do gleb miękkich).

glebogryzarka W przypadku ziem twardych i o zwartej strukturze wybierajmy glebogryzarki z zębami wykonanymi z dobrej jakość materiału. Inaczej mogą się one połamać w czasie wzruszania gleby i będziemy musieli liczyć się z kosztem ich wymiany. Warto rozważyć też kupienie modelu, który umożliwia zmianę parametrów pracy urządzenia, np. szybkości obrotu ostrzy (im większa prędkość, tym ziemia bardziej rozdrobniona).

Uwaga! Glebogryzarki z silnikiem o dużej mocy będą nam również potrzebne, gdy działkę będziemy przekopywać po raz pierwszy (ziemia może być twarda i zbita) lub gdy jest ona bardzo zachwaszczona.

Glebogryzarki – co z dodatkowymi funkcjami?

Do niektórych modeli glebogryzarek można dołączać dodatkowy osprzęt, który zmienia ich funkcję, np. na pług, bronę, aerator, wertykulator, kultywator, kopaczkę do warzyw, grabie, nóż do podcinania, a nawet pług do śniegu. Jest to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy kupować oddzielnych urządzeń – wystarczy, że podłączymy do glebogryzarki potrzebny nam element.

Jeśli urządzenie będzie obsługiwane przez więcej niż jedną osobę, warto wybrać model z regulowanymi rączkami. Umożliwi to dostosowanie ich długości do wzrostu osoby i wpłynie na wygodę używania. Dostępne są również modele, które dają możliwość kontrolowania głębokości kopania. Zasadniczy wpływ na komfort pracy ma jednak bieg wsteczny – dzięki niemu możemy bez wysiłku cofać, zwiększa to także zwrotność urządzenia.

Data publikacji: 07.05.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Glebogryzarka, kultywator czy wetrykulator – które urządzenia sprawdzą się w Twoim ogrodzie?
Zachwycający trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej skrawek własnej ziemi przy domu. Aby jednak murawa na naszym podwórka była soczyście...
Czytaj więcej

Czym zastąpić szpadel?

Czym zastąpić szpadel?
Szpadel do niedawna wydawał się niezastąpionym narzędziem, jednak obecnie mamy urządzenia, które świetnie go zastąpią i sprawią, że praca będzie znacz...
Czytaj więcej

Dlaczego warto zainwestować w glebogryzarkę?

Dlaczego warto zainwestować w glebogryzarkę?
Tętniący życiem i cieszący oczy feerią różnorodnych barw ogród to marzenie wielu z nas. Niestety nie wszyscy posiadają podstawową wiedzę pozwalającą n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model