Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Jeśli nie chcemy tracić czasu na pracochłonne przekopywanie trawników, warto zainwestować w glebogryzarkę. Maszyna ta ułatwi nam wszelkie ogródkowe prace.

Spulchnianie (napowietrzanie) gleby jest niezwykle ważne – dzięki temu grunt zatrzymuje wodę, zapewniając prawidłowy rozwój roślinom. Jest to niezbędne w przypadku gleby gliniastej, która wymaga rozluźnienia (inaczej woda będzie się w niej kumulować, co doprowadzi do gnicia nasadzeń). Mechaniczne przekopywanie gleby wpływa również na poprawę jej żyzności i struktury. Glebogryzarkę stosuje się także do zakładania trawnika czy prac sezonowych – maszyna ułatwia i przyspiesza proces sadzenia roślin. 

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni modelGlebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni modelGlebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni modelGlebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Glebogryzarki do małego ogródka

W małych ogródkach (do 500 mkw.) sprawdzi się wersja ręczna, którą wystarczy pchać, żeby wprawić ją w ruch. Tego typu egzemplarze są niewielkie i posiadają niezbyt dużą masę (ich waga nie przekracza 8 kg). Napęd w ręcznej glebogryzarce umieszczony jest w przedniej części – tam są również zęby, które spulchniają ziemię. Maksymalna szerokość pracy tego urządzenia wynosi od 35 cm do 50 cm. Z tego powodu jest polecana także do ogrodów z małymi i wąskimi grządkami. Jeśli jednak nie chcemy się zbyt napracować, możemy wybrać glebogryzarkę elektryczną o minimalnej mocy 200 W i szerokości pracy 35 cm.

Zobacz także: Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

Maszyny na duże powierzchnie

W przypadku działek o większej powierzchni (do 1000 mkw.) lepiej sprawdzą się glebogryzarki elektryczne o większej mocy (600 W) lub spalinowe (te z założenia generują dużą moc). Niestety zasięg modeli elektrycznych ograniczony jest dostępem do zasilania. Pracę w tym przypadku utrudnia również kabel, który łatwo może wkręcić się w zęby maszyny. Z kolei glebogryzarki spalinowe mają nieograniczony zasięg pracy, dzięki czemu w łatwy sposób możemy spulchnić nimi ziemię na działce o bardzo dużej powierzchni.

Zarówno wersja elektryczna, jak i spalinowa z powodu swoich napędów ułatwią i przyspieszą pracę. Wpływ ma na to także (zwiększona w stosunku do glebogryzarek ręcznych) szerokość pracy – może mieć ona nawet 80 cm. Jedynym minusem wyboru większych glebogryzarek jest ich waga, która może wynosić aż 50 kg.

Dobieramy urządzenie do rodzaju gruntu

W czasie doboru glebogryzarki ważny jest również rodzaj gleby, jaki będzie spulchniany. Gliniaste podłoże wymaga zastosowania urządzenia o większej mocy – w takiej sytuacji powinniśmy wybierać spośród glebogryzarek elektrycznych i spalinowych. Spulchnienie twardej ziemi ręcznym modelem może okazać się bardzo męczące (ten rodzaj polecany jest głównie do gleb miękkich).

W przypadku ziem twardych i o zwartej strukturze wybierajmy glebogryzarki z zębami wykonanymi z dobrej jakość materiału. Inaczej mogą się one połamać w czasie wzruszania gleby i będziemy musieli liczyć się z kosztem ich wymiany. Warto rozważyć też kupienie modelu, który umożliwia zmianę parametrów pracy urządzenia, np. szybkości obrotu ostrzy (im większa prędkość, tym ziemia bardziej rozdrobniona).

Uwaga! Glebogryzarki z silnikiem o dużej mocy będą nam również potrzebne, gdy działkę będziemy przekopywać po raz pierwszy (ziemia może być twarda i zbita) lub gdy jest ona bardzo zachwaszczona.

Przeczytaj także: Co to jest wertykulator? Do czego służy?

Glebogryzarka w ogrodzie – wybieramy odpowiedni model

Glebogryzarki – co z dodatkowymi funkcjami?

Do niektórych modeli glebogryzarek można dołączać dodatkowy osprzęt, który zmienia ich funkcję, np. na pług, bronę, aerator, wertykulator, kultywator, kopaczkę do warzyw, grabie, nóż do podcinania, a nawet pług do śniegu. Jest to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy kupować oddzielnych urządzeń – wystarczy, że podłączymy do glebogryzarki potrzebny nam element.

Jeśli urządzenie będzie obsługiwane przez więcej niż jedną osobę, warto wybrać model z regulowanymi rączkami. Umożliwi to dostosowanie ich długości do wzrostu osoby i wpłynie na wygodę używania. Dostępne są również modele, które dają możliwość kontrolowania głębokości kopania. Zasadniczy wpływ na komfort pracy ma jednak bieg wsteczny – dzięki niemu możemy bez wysiłku cofać, zwiększa to także zwrotność urządzenia.