Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

Odkurzacz do liści to urządzenie stworzone z myślą o jesiennych porządkach. Znacząco skraca i ułatwia prace wykonywane w ogrodzie i przed domem. Sprawia, że nie musimy się schylać i nadwyrężać, a przy okazji szybciej wrócimy do domu na gorącą herbatę. Na czym polega działanie dmuchawy i kiedy po nią sięgać?

Kiedy używać odkurzacza do liści?

Korzystanie z odkurzacza do liści wiąże się z nastaniem jesieni, a tę kojarzymy głównie z wyschniętymi liśćmi licznie pokrywającymi trawniki. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie poradzi sobie nie tylko z nimi! Bez problemu zbierze niewielkie i cienkie gałązki, żołędzie i kasztany, igliwie, szyszki oraz inne drobne pozostałości organiczne.

Ogromną korzyścią odkurzacza do liści jest jego wielkość, a co za tym idzie – również poręczność. Urządzenie sięgnie tam, gdzie nie zmieści się inny sprzęt, chociażby kosiarka zbierająca trawę.

Przeczytaj także: Ogrodowe rozdrabniacze do gałęzi

Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

Odkurzacz do liści – sposób działania

Kluczowymi elementami odkurzacza do liści są rura ssąca oraz pojemny worek na liście. Liście i odpadki organiczne zasysane są do zbiornika rurą – należy trzymać ją kilka centymetrów nad ziemią. Dalej zanieczyszczenia są rozdrabniane i gniecione, co zmniejsza ich objętość nawet o 90%. Jeśli przypadkowo nie wciągniemy papierków i innych przedmiotów rozkładających się w długim czasie, zawartość worka może nam posłużyć jako kompost.

Odkurzacza do liści a dmuchawa

Powyższe nazwy często stosowane są zamiennie. Nic dziwnego, wszak sporo modeli odkurzaczy do liści ma opcję dmuchania. W rzeczywistości jednak dmuchawa to odrębne urządzenie. Podczas gdy odkurzacz pochłania odpadki organiczne i uzdatnia je do kompostowania, dmuchawa – zgodnie z nazwą – przedmuchuje je w inne miejsce. W ten sposób pozbędziemy się liści i gałązek z naszego terenu, lecz nie sprzątniemy ich. Po pierwsze jesienne wiatry mogą przywiać je z powrotem. Po drugie sąsiedzi nie będą zbyt zachwyceni.

Działanie dmuchawy jest korzystne, jeśli zostanie połączone z późniejszym wciąganiem liści przedmuchanych w jeden stos. Można też sprzątnąć je ręcznie, jednak to zajmie więcej czasu i będzie wymagało dodatkowego wysiłku. Znacznie lepiej zatem wybrać dmuchawę z opcją zasysania.

Porada eksperta

Najlepiej wybrać urządzenie kompleksowe, a więc odkurzacz do liści z trzema trybami: ssaniem, rozdrabnianiem i dmuchaniem. Będziemy mogli używać ich naprzemienne w zależności od potrzeby, miejsca sprzątania czy ilości zanieczyszczeń.

Przeczytaj również: Czym zastąpić szpadel?

Jak działa odkurzacz do liści? Czy warto używać dmuchawy?

Odkurzacze do liści: spalinowe czy elektryczne?

Podobnie do kosiarek, odkurzacze do liści mogą występować w dwóch rodzajach, uzależnionych od sposobu zasilania. Mamy do wyboru odkurzacze:

- spalinowe, które pozwalają na uporanie się z większymi zanieczyszczeniami oraz wygodną pracę na rozległym terenie. Nie ogranicza ich przewód elektryczny ani konieczność podłączania do sieci. Są poręczniejsze, ale za to głośniejsze i gorsze dla środowiska,

- elektryczne, idealne do ogródków przy domu, gdzie nie musimy martwić się o obecność gniazdka elektrycznego. Nie występuje też konieczność pracy na dużym terenie. Urządzenia są ciche i ekologiczne – nasi sąsiedzi na pewno poprą nasz wybór.

Odkurzacze i dmuchawy wyposażone są w elementy podnoszące komfort pracy: ruchomą rączkę, lecz także pas, który pozwala rozłożyć ich ciężar na całe ciało. Modele jeżdżące mają natomiast kółka. Jeśli dysponujemy większym budżetem i chcemy wybrać maksymalnie wygodne urządzenie, rozważmy model z systemem antywibracyjnym amortyzującym przeskoki podczas pracy, przyciskiem zabezpieczającym przed przypadkowym włączeniem, przeciążeniowym wyłącznikiem termicznym oraz kilkoma trybami pracy.