Glicynia – niebezpieczna roślina ozdobna

Glicynia, inaczej zwana wisterią lub słodlinem, to gatunek pięknie kwitnącego pnącza. Zdobi pergole i ogrodzenia, zasłaniając licznymi pędami i liśćmi wszelkie elementy konstrukcyjne. Mimo swojej urody jest rośliną trującą, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na jej zasadzenie w swoim ogrodzie.

glicynia

Podstawowe informacje

Glicynia rośnie dziko na wschodzie Stanów Zjednoczonych oraz Korei, Japonii i Chinach. W naszych warunkach klimatycznych do uprawianych należą dwie odmiany: słodlin chiński oraz słodlin japoński. Rośliny te charakteryzują silnie rozrastające się i drewniejące pnącza, groniaste pachnące kwiaty – fioletowe, różowe, niebieskie – przypominające kwiaty złotokarpu, oraz pierzaste, naprzemianległe liście, które opadają na zimę. Jest długowieczną rośliną ozdobną, która wymaga solidnych i stabilnych podpór.

Sadzenie

Glicynie możemy sadzić przez cały sezon. Preferują stanowiska spokojne i dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Ponieważ wisteria bardzo silnie się rozrasta przybierając duży ciężar, powinniśmy zapewnić jej też sporo miejsca. Z pewnością będzie piąć się po otaczających ją roślinach, przez co może doprowadzić do ich obumarcia. Jeżeli jej pędy zaczną wić się po ścianach budynków, mogą także swoim ciężarem uszkodzić rynny i parapety.

glicynia

Pielęgnacja

Intensywnie przyrastające pędy mogą wydłużać się nawet o 3 m podczas jednego sezonu. Stąd też bierze się konieczność corocznego nawożenia jej stanowiska kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Wśród minerałów, których należy dostarczać wisterii znajduje się fosfor i potas. Unikajmy nawożenia azotem, gdyż ten jest skutecznie pobierany dzięki bateriom korzeniowym pnącza. Wisteria jest także wrażliwa na suszę, dlatego w sezonie letnim, gdy brakuje deszczu, należy ją systematycznie nawadniać.

Ze względu na silny przyrost, ale także w trosce o obfite kwitnienie, niezbędne jest przycinanie glicynii. Czynność tę wykonujemy dwukrotnie w ciągu roku: na wiosnę (wtedy usuwamy pędy przemarznięte, chore, obumarłe) oraz na przestrzeni lipca i sierpnia. Wtedy też skracamy nowe przyrosty, ograniczając ich długość do ok. 20 cm od nasady. Pędów młodych roślin nie przycinamy, a jedynie rozpinamy je na podporach, kształtując ich koronę.

Roślina trująca

Wszystkie części rośliny mają właściwości toksyczne, na co wpływ ma obecność takich związków jak glikozyd, wisterin i toksyczna żywica. Najsilniej trujące są nasiona, jednak również kwiaty i liście zawierają szkodliwe substancje. Objawami zatrucia glicynią są nudności, ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Jeżeli więc w naszym ogrodzie przebywają dzieci lub zwierzęta, zwróćmy szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.