Produkty

Z czego można zrobić domowe wino?

Z czego można zrobić domowe wino?

Wyprodukowanie domowego wina nie należy do zadań najtrudniejszych, jednak trzeba na to poświęcić nieco czasu i energii. Potrzeba do tego oczywiście odpowiednich akcesoriów i podstawowego surowca do wyrobu wina – owoców. Ale nie tylko ich.

domowe wino z malinDyskutując o winach domowej roboty, często można spotkać się z opinią, iż wino można zrobić w zasadzie ze wszystkiego. Jest to oczywiście stwierdzenie nieco na wyrost, jednak lista surowców z których możemy uzyskać wino jest długa i niekiedy zaskakująca.

Świeże owoce

Do zrobienia domowego wina najlepiej nadają się świeże owoce. Wybieramy najlepsze, jakie mamy i najbardziej dojrzałe. Pamiętajmy, że z niesmacznych owoców otrzymamy równie niesmaczne wino. Odrzucone powinny być wszystkie produkty nadgniłe, spleśniałe i niewłaściwe przechowywane – nawet niewielka ilość zepsutych owoców będzie wyczuwalna w smaku wina. Do produkcji tego alkoholu możemy użyć w zasadzie każdego owocu dostępnego na rynku, wszystko zależy od naszej fantazji. Z rodzimego podwórka najczęściej korzystamy z jabłek, śliwek, porzeczek, wiśni, aronii, malin i truskawek. Chętnie sięgamy także po owoce bardziej egzotyczne – ananasy, pomarańcze, cytryny, kiwi, mango, granaty czy daktyle.

Owoce mrożone, suszone i puszkowane

Jeżeli nie ma dostępu do dobrych i świeżych owoców, to możemy wykorzystać te zamrożone lub ususzone. Ciekawe w smaku są również wina, które są połączeniem owoców świeżych i suszonych. Wykorzystując owoce suszone należy pamiętać, iż na skutek odparowania wody wszystkie składniki w nich występują w zagęszczeniu. W taki sposób możemy uzyskać m.in. wino z dzikiej róży, głogu czy śliwek. Sięgnąć możemy także po owoce w puszkach – brzoskwinie, ananasy, morele czy mandarynki, które do wina dodajemy razem z zalewą, w której się znajdują.

Miody, zboża i dżemy domowe wino z jabłek

W produkcji domowego wina wykorzystujemy także miód pszczeli, który może być wykorzystywany na dwa sposoby. Miód może pełnić rolę surowca podstawowego w produkcji miodów pitnych lub dodatkowego – uszlachetniającego trunki. Do produkcji wina wykorzystujemy także zboża. Najczęściej sięgamy po pszenicę, żyto, ryż i kukurydzę. Na domowe alkohole możemy także przerabiać kompoty i dżemy, jednak należy zwrócić uwagę czy nie są one popsute i nadają się do użytku.

W Polsce nie ma dobrych warunków do uprawy winogron, dlatego do wyrobu wina sięgamy po inne owoce. Niezależnie od surowca na który się zdecydujemy, najważniejsza jest jego jakość. Pracować powinniśmy tylko z najlepszymi i odpowiednio dobranymi składnikami – dzięki temu uzyskamy wino o mocnym aromacie i równie dobrym smaku.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zrobić domowe wino

Jak zrobić domowe wino
Wyrób domowego wina jest znakomitym sposobem na wykorzystanie nadmiaru plonów z ogrodowego sadu. Oprócz kilku niezbędnych do tego akcesoriów, dodatku ...
Czytaj więcej

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu
Szklane butelki posiadamy wszyscy. Pozostają w naszych domach po świątecznych kolacjach lub rodzinnych spotkaniach. Możemy oddać je do recyklingu albo...
Czytaj więcej

Domowe sposoby utrwalania żywności

Domowe sposoby utrwalania żywności
Chociaż obecnie warzywa i owoce dostępne są nie tylko sezonowo, ale przez cały rok, siła przyzwyczajenia jest na tyle duża, że każdej jesieni przygoto...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Z czego można zrobić domowe wino?