Z czego można zrobić domowe wino?

Wyprodukowanie domowego wina nie należy do zadań najtrudniejszych, jednak trzeba na to poświęcić nieco czasu i energii. Potrzeba do tego oczywiście odpowiednich akcesoriów i podstawowego surowca do wyrobu wina – owoców. Ale nie tylko ich.

Z czego można zrobić domowe wino?

Dyskutując o winach domowej roboty, często można spotkać się z opinią, iż wino można zrobić w zasadzie ze wszystkiego. Jest to oczywiście stwierdzenie nieco na wyrost, jednak lista surowców, z których możemy uzyskać wino jest długa i niekiedy zaskakująca.

Przeczytaj także: Jak odstraszyć szpaki w sadzie?

1. Świeże owoce

Do zrobienia domowego wina najlepiej nadają się świeże owoce. Wybieramy najlepsze, jakie mamy i najbardziej dojrzałe. Pamiętajmy, że z niesmacznych owoców otrzymamy równie niesmaczne wino. Odrzucone powinny być wszystkie produkty nadgniłe, spleśniałe i niewłaściwe przechowywane – nawet niewielka ilość zepsutych owoców będzie wyczuwalna w smaku wina. Do produkcji tego alkoholu możemy użyć w zasadzie każdego owocu dostępnego na rynku, wszystko zależy od naszej fantazji. Z rodzimego podwórka najczęściej korzystamy z jabłek, śliwek, porzeczek, wiśni, aronii, malin i truskawek. Chętnie sięgamy także po owoce bardziej egzotyczne – ananasy, pomarańcze, cytryny, kiwi, mango, granaty czy daktyle.

2. Owoce mrożone, suszone i puszkowane

Jeżeli nie ma dostępu do dobrych i świeżych owoców, to możemy wykorzystać te zamrożone lub ususzone. Ciekawe w smaku są również wina, które są połączeniem owoców świeżych i suszonych. Wykorzystując owoce suszone, należy pamiętać, iż na skutek odparowania wody wszystkie składniki w nich występują w zagęszczeniu. W taki sposób możemy uzyskać m.in. wino z dzikiej róży, głogu czy śliwek. Sięgnąć możemy także po owoce w puszkach – brzoskwinie, ananasy, morele czy mandarynki, które do wina dodajemy razem z zalewą, w której się znajdują.

Sprawdź także: Jakie naczynia szklane do wyrobu domowego wina?

Z czego można zrobić domowe wino?

3. Miody, zboża i dżemy

W produkcji domowego wina wykorzystujemy także miód pszczeli, który może być wykorzystywany na dwa sposoby. Miód może pełnić rolę surowca podstawowego w produkcji miodów pitnych lub dodatkowego – uszlachetniającego trunki. Do produkcji wina wykorzystujemy także zboża. Najczęściej sięgamy po pszenicę, żyto, ryż i kukurydzę. Na domowe alkohole możemy także przerabiać kompoty i dżemy, jednak należy zwrócić uwagę czy nie są one popsute i nadają się do użytku.

W Polsce nie ma dobrych warunków do uprawy winogron, dlatego do wyrobu wina sięgamy po inne owoce. Niezależnie od surowca, na który się zdecydujemy, najważniejsza jest jego jakość. Pracować powinniśmy tylko z najlepszymi i odpowiednio dobranymi składnikami – dzięki temu uzyskamy wino o mocnym aromacie i równie dobrym smaku.