Gres szkliwiony w kuchni - mieszkanie w nowoczesnym wydaniu

W ostatnich latach gres staje się coraz popularniejszym elementem aranżacji pomieszczeń, szczególnie kuchni. Nic dziwnego – jest nie tylko wytrzymały, ale też oferowany w nietuzinkowych wzorach i kolorystykach.

gres-szkliwiony

Spis treści:

Gres szkliwiony – materiał na miarę nowoczesnych rozwiązań

Gres to, obok płytek ceramicznych, jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do aranżacji podłóg. Płytki, choć nadal popularne, średnio nadają się do europejskiego klimatu ze względu na swoją wysoką nasiąkliwość – od około 3% do nawet 10%. Takie parametry nie były problemem w suchych i ciepłych krajach, gdzie płytki ceramiczne były stosowane pierwotnie.

Gres produkowany jest przy użyciu innej technologii, która polega na bardzo silnym sprasowaniu kamienia. Zapewnia mu ona nasiąkliwość na poziomie maksymalnie 0,5%. To sprawia, że płytki gresowe mogą być stosowane właściwie wszędzie – także na zewnątrz, gdzie niestraszny będzie im mróz czy deszcz.

Gres szkliwiony pokrywany jest dodatkową warstwą zabezpieczającą tuż po zakończeniu wypalania. To, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami druku cyfrowego oraz trwałymi barwnikami, pozwala na uzyskanie niezwykle ciekawej kolorystyki. Pozwala to również na wykorzystanie wzorów, o których można zapomnieć w przypadku tradycyjnych płytek ceramicznych.

Coraz częstszym wyborem przy urządzaniu na przykład salonu jest gres szkliwiony na podłogę zamiast klasycznych drewnianych paneli. To doskonałe uzupełnienie nowoczesnych aranżacji wnętrz. Szkliwiona powłoka zapobiega przywieraniu brudu, dzięki czemu sprzątanie takiej podłogi jest niezwykle łatwe i szybkie.

Pamiętaj jednak, by wybrać gres szkliwiony o odpowiedniej klasie ścieralności. Sam gres jest bardzo odporny na ścieranie, czego jednak nie można powiedzieć o powłoce zbyt niskiej klasy. Pamiętaj też, że gres z racji swojej twardości jest praktycznie niemożliwy do cięcia w warunkach domowych. Nie wystarczy maszyna, która mogła obrabiać ceramiczne płytki podłogowe. Gres szkliwiony wymaga specjalistycznych narzędzi, dlatego dobrze przemyśl wymiar płytek.

gres-szkliwiony-do-kuchni

Gres szkliwiony w kuchni – gdzie go wykorzystać?

Gres szkliwiony w kuchni to rozwiązanie mające dwie bardzo duże zalety. Pierwszą z nich jest odporność na wilgoć, a tym samym brak ryzyka, że silnie barwiące substancje wylane na podłogę zostawią na płytkach nieestetyczne ślady. Drugą jest wspomniany wyżej bardzo szeroki wybór kolorystyki i wzorów na gresie. Jeśli dodać do tego dużą ilość rozmiarów płytek, otrzymujemy produkt, który można wykorzystać w bardzo wielu miejscach.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest gres szkliwiony na podłogę. To rozwiązanie, które nie tylko pozwoli uczynić tę część kuchni miłą oku, ale też łatwą do sprzątania. Innym ciekawym pomysłem na gres szkliwiony do kuchni jest pokrycie nim ścian. To szczególnie interesujący wariant, jeśli zdecydujesz się na mozaikę z różnych wzorów lub rozmiarów płytek. Jeśli Twój budżet jest mniejszy, nie musisz pokrywać całych ścian – odpowiednim rozwiązaniem będzie gres szkliwiony w kuchni, który ograniczy się do powierzchni ponad blatem, na którym przygotowujesz posiłki. Nie będzie ryzyka, że odpryskujące podczas smażenia sosy czy tłuszcze zostawią brzydkie zacieki i plamy na pomalowanej ścianie.

Nowoczesna aranżacja w kuchni – gres szkliwiony w roli głównej

Gres szkliwiony do kuchni z pewnością charakteryzuje się dobrymi parametrami użytkowymi, jednak to estetyka tego rozwiązania zadecydowała o jego popularności. W ostatnich latach coraz chętniej wybierana jest aranżacja nowoczesna, chłodna, wręcz minimalistyczna. Według tego trendu pomieszczenie powinno być utrzymane w jasnych, chłodnych tonach. W takiej aranżacji odpowiedni gres szkliwiony w kuchni sprawdzi się doskonale, sprawiając, że będzie ona będzie miejscem, w którym aż chce się przebywać.

Oczywiście nie musisz przebierać wyłącznie w chłodnej kolorystyce. Równie ciekawym pomysłem może być wykorzystanie gresu imitującego drewno – w ten sposób zyskasz estetykę paneli podłogowych i właściwości użytkowe gresu. Gres szkliwiony w kuchni również łatwo połączysz z tradycyjnymi panelami podłogowymi, jeśli Twoja kuchnia i salon to jedno pomieszczenie.

Chcesz postawić na bardziej nietuzinkowe rozwiązanie i mieć jeden rodzaj podłogi zarówno w kuchni, jak i w salonie? A może zależy Ci na wnętrzach utrzymanych w jednolitej stylistyce i jednocześnie na odpowiednio wytrzymałej podłodze? Użycie gresu umożliwi Ci zrealizowanie pomysłów, na które nie pozwoliłyby Ci zarówno panele podłogowe, jak i płytki podłogowe. Gres szkliwiony pozwoli Ci nie martwić się ani ścieraniem paneli, ani nasiąkliwością płytek ceramicznych.

Data publikacji: 11.02.2019

Data aktualizacji: 18.06.2024